NIJE VREME ZA RELAKSIRANJE MERA: Janković naveo nekoliko važnih koraka kako bi se što pre izašlo iz krize
U Srbiji je juče na korona virus testirano 18.484 građana, od kojih je 5.353 pozitivno
Sednica Kriznog štaba za borbu protiv korone na kojoj se očekuje donošenje novih mera biće održana u petak ujutro u 8 časova.
U Srbiji je juče na korona virus testirano 18.484 građana, od kojih je 5.353 pozitivno. Nažalost, preminulo je 49 osoba, a na respiratorima u bolnicama širom Srbije nalaze se 333 pacijenta. Za sutra ujutru zakazana je nova sednica Kriznog štaba, a jedna od tema, kako spekulišu mediji, moglo bi biti ublažavanje mera.
POMETNJA ZBOG NOVIH MERA VLADE: Zašto će PCR test od januara poskupeti čak 50 ODSTO?
KRATKO I JASNO! Oštrim rečima oglasio se Kon o pooštravanju mera i epidemiološkoj situaciji u Srbiji
LEKARI NA IZMAKU SNAGE: U Urgentnom centru ZARAŽEN svaki treći zaposleni, jedna stvar ohrabruje
Imunolog i član Kriznog štaba dr Srđa Janković kaže da, on kao medicinski član štaba može da govori u ime svojih kolega, i ističe da relaksiranje ne bi moglo da se sutra nađe na stolu, jer trenutna situacija to ne dozvoljava i ne opravdava. Ne bi, kaže, prejudicirao nove mere, a ne bi govorio ni o starim, osim o tome da se one moraju poštovati.
- Već nekoliko puta se dešava da se pred sednice Kriznog štaba spekuliše i licitira šta će biti odluka na sednici pa se stvara atmosfera da, ako naše razmatranje situacije tog trenutka ne rezultira novim, dramatičnim, spektakularnim merama, onda je sednica bila besmislena i uzaludna. Legitimno je da se telo koje prati situaciju, sastane upravo da bi pratilo situaciju - kaže imunolog.
Kada je reč o kliničkim slikama i njihovoj težini, dr Janković kaže da ovi pacijenti sve više dominiraju nad onima koji su u bolnicama, što ne znači da nema onih koji imaju blaže kliničke slike. Ističe da situacija u bolnicama nije dobra, da je sistem opterećen do krajnih granica, ali da on nije "pukao" jer se pacijentima i dalje pruža neophodna pomoć.
- Mnogi zdravstveni radnici ispali su iz stroja, ali ima onih koji i dalje rade, a sve kako sistem ne bi pukao. Zato je važno poštovati mere i ne okupljati se bez preke potrebe. Ako se budemo okupljali iz bilo kog razloga koji nije nasušna životna potreba, u sledeću godinu ćemo ući sa opasnošću da još više ljudi oboli - kaže imunolog.
Ističe da, kao građanin i stručnjak, tvrdi da nije vreme za okupljanje, a da će svoju slavu, Svetog Nikolu, provesti u najužem krugu porodice jer je hrišćanski brinuti za svoje i tuđe zdravlje.
- Moramo da shvatimo da nekada postoje problemi koji zahtevaju kolektivno i individualno odricanje da bi se problem ublažio. Da je umesto pandemije taj problem požar, videli bismo više solidarnosti, ali zašto smo manje solidarni kada je u pitanju pandemija, to je pitanje za analizu - kaže dr Janković.
Kada je reč o prelasku granice i ulasku u Srbiju, imunolog kaže da se nikome ne može zabraniti da uđe u svoju zemlju, ali da je važno da štitimo zdravlje. Upravo zato će od 20. decembra na granici biti neophodan PCR test ne stariji od 48 sati, u suprotnom, određuje se kućni karantin od 10 dana.
Kada je reč o otvaranju kovid bolnica, dr Janković kaže da su one bile neophodne, a da bismo bez njih bili u mnogo težoj situaciji nego što smo sad. Kaže da su zdravstveni radnici pod opterećenjem i da su pojedinci izloženi virusu po čitav dan, pa je neminovno da će se deo njih zaraziti.
- SZO je objavio podatak da je 14 odsto zdravstvenih radnika u svetu zaraženo, to je ozbiljan podatak - kaže dr Janković.
Na pitanje kada će se situacija normalizovati, dr Janković kaže da se nada promeni na bolje onda kada stigne vakcina koja je veoma značajno oruđe.
- Prve vakcine ulaze u registraciju i dobro je da nije reč o jednoj, već o njih više, ali važno je da je svaka od njih bezbedna. Zasad deca nisu ciljna grupa za vakcinaciju, a prioriteti će biti oni koji su najviše izloženi virusu i oni koji su od njega najugroženiji - kaže dr Janković.