"NIKADA NIJE UMRLO TOLIKO ZDRAVSTVENIH RADNIKA" Potresne reči srpske doktorke
- Strah naravno postoji, ali o tome ne razmišljamo -
Internista-pulmolog dr Rada Tešić trenutno je koordinatorka kovid jedinice novosadske Klinike za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Vojvodine i od početka epidemije prati zaražene pacijente.
Oprez! Ovoga se plaši svaka žena! Ne ignorišite simptome uporne Ešerihije
"NIKOME NEĆE PASTI NA PAMET DA ORGANIZUJE DOČEK" Dr Kon se oglasio o RIGOROZNIM MERAMA za Novu godinu!
LEP GEST LOKALNIH VLASTI: Ovaj srpski grad će sredsva namenjena dočeku Nove godine preusmeriti medicinskim radnicima
Kaže da su ona i kolege imale tu sreću u nesreći da je u Klinici za ginekologiju i akušerstvo od proglašenja epidemije do jula bilo sporadično registrovanih pacijentkinja pozitivnih na koronu, ali da ih od tada, nažalost, ima u kontinuitetu.
Kliničke slike pacijentkinja su, prema rečima dr Tešić, vrlo raznolike, ali i dalje su u većini pacijentkinje sa dominantnim, prvenstveno respiratornim a zatim i gastrointestinalnim simptomima.
- U odnosu na početak epidemije sada imamo više asimptomatskih pacijenata, ali nisam sigurna da to smemo generalizovati, jer je to možda samo rezultat masovnijeg testiranja. Međutim, nama je izuzetno bitno da na vreme detektujemo i asimptomatske slučajeve infekcije zato što su naše pacijentkinje specifične. To su trudnice ili mlade majke i normalno je da su zabrinute za sebe i za svoje potomstvo. Na sreću, trudinice su populacija koja se više čuva od drugih i pažljivi su pacijenti, pa uz pomoć lekara savladaju dosta stvari, pogotovo strah, zabrinutost i anksioznost koji se mogu javiti nakon dijagnostikovanja bolesti - objašnjava dr Tešić.
Upitana da li se plaši, dr Tešić kaže da ona kao i njene kolege nema ni vremena za strah i da im ne pada na pamet da odustanu i ostave pacijente i druge kolege na cedilu.
- Strah naravno postoji, ali o tome ne razmišljamo. Sada već otprilike znamo šta možemo da očekujemo od pozitivnih pacijenata i kovid nam više nije tolika nepoznanica kao u početku. Međutim, strahujem za svoje kolege jer mislim da su mnogi od njih veoma umorni i na izmaku snaga. U svom radnom veku dugom preko 20 godina nikada se nisam susrela sa situacijom da je toliko zdravstvenih radnika umrlo zbog profesionalne izloženosti za tako kratko vreme. Sa druge strane, tu je i strah da upravo zbog te izloženosti ne prenesemo virus našim najbližima, pogotovo roditeljima koji su već u godinama. Upravo zato jedva čekam da se ova situacija sa koronom završi i da bez straha zagrlim i izljubim svoje najmilije - priznaje dr Tešić.
Građani su shvatili da je situacija ozbiljna
Prema njenim rečima, građani svojim ponašanjem mogu puno pomoći i sprečiti dalje širenje zaraze a dovoljno je samo da se pridržavaju propisanih i predloženih mera zaštite.
- Mislim da su građani shvatili da je situacija ozbiljna i da naši bolnički kapaciteti ne mogu izdržati ukoliko se zaraza bude progresivno širila. Ono što sam primetila je to da se građani sve više pridržavaju propisanih epidemioloških mera i da sve više nose maske i to je za pohvalu ali mislim da bi morali ograničiti i kontakte zato što su određene studije pokazale da su čak i mala porodična slavlja izuzetno rizična - poručuje dr Tešić.