Njihova uloga u društvu je nemerljiva: Lični pratioci znače i deci i roditeljima, čak se i penzioneri prijavljuju za ovaj posao
Lični pratioci dece sa smetnjama u razvoju, koji, iako nisu u zvaničnom registru zanimanja, obavljaju veoma važan posao socijalne zaštite. U mnogim gradovima širom Srbije postoji velika potreba za ličnim pratiocima, a na listi čekanja je mnogo dece kojima je ta usluga potrebna.
Iako na obuci dobiju jasne smernice, ovaj posao, kažu, nemoguće je raditi po strogim pravilima profesije. Lični pratioci veoma brzo postaju deo porodice. Jelena, studentkinja Defektološkog fakulteta, već četiri godine brine o Nikoli.
- Nas dvoje ujutru kad ustane idemo u školu. U školi smo po ceo dan zajedno, kada dođemo, odmaramo se, užinamo, odmaramo se. Onda idemo na neki trening. Uspemo da se igramo, da se zabavimo. Sve što rade bilo koja druga deca - priča lični pratilac Jelena Lukić.
MISTERIJA SMRTI POZNATOG SRPSKOG GLUMCA: Otišao na pecanje i više ga nije bilo - glumio u jednoj od OMILJENIH serija (FOTO)
PRAVO ČUDO! Naučno potvrđeno: Sveti Nikola izgledao kao na srpskim ikonama - neverovatni detalji o čuvenom svetitelju
SRAMAN GEST SRPSKOG JUTJUBERA: Dok mu se policija bori za život on BROJI LAJKOVE (FOTO)
Ova pomoć mnogo znači i roditeljima.
- Dok nismo imali uslugu ličnog pratioca, ja i moj muž smo morali da biramo ko od nas dvoje će ići na posao, a ko ne. Imamo troje dece, moram to da naglasim, pa je organizacija svakodnevna i obaveze su prevelike. Otkad imamo ličnog pratioca, sve to je jednostavnije - navodi Nikolina majka Bojana Petrović.
Humanitarna organizacija "Dečje srce" organizuje obuku ličnih pratilaca. Uglavnom su to studenti defektologije. Moraju da ispune određene uslove, prođu brojne obuke i dobiju licencu.
- Ono što je mnogo važnije i definitivno neizostavno, to je emocija koju ti ljudi sa sobom nose. Čim neko odabere da radi posao ličnog pratioca, a to je da pomaže detetu sa smetnjama u razvoju u nekom njegovom razvojnom periodu tokom njegovog školovanja, to vam govori da je taj čovek dovoljno senzibilisan da svoj dan, vreme provede sa nekim kome je pomoć potrebna - navodi Sašenka Mirković, koordinatorka usluge Lični pratilac deteta.
Grad Beograd uslugu socijalne zaštite "lični pratilac" pokrenuo je 2014. godine. Tada je samo 44 dece moglo da ima svog pratioca.
- Glavni cilj usluge jeste postizanje što većeg stepena samostalnosti deteta, što je najvažnije, na samom jačanju i izgradnji ličnog integriteta deteta, bez obzira na razvojne poteškoće - ističe Nataša Stanisavljević, gradska sekretarka za socijalnu zaštitu.
Zanimljivo je da se za posao ličnog pratioca prijavljuju i penzioneri. Imaju dovoljno slobodnog vremena, a često su i sami usamljeni pa im, kažu, druženje sa decom baš prija.