NOVI ZAKON OD 1. OKTOBRA! Evo pod kojim uslovima imate pravo na besplatne advokatske usluge!
Evo ko će sve moći da koristi besplatnu pravnu pomoć!
Posle 15 godina čekanja, 1. oktobra stupa na snagu Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći. Pravo se odnosi na najsiromašnije, žrtve nasilja i trgovine ljudima, izbeglice... prenose mediji.
OVO JE PROMAKLO SVIM GLEDAOCIMA: Memedoviću se provukla VELIKA GREŠKA, tragači OSTALI NEMI
REKORDAN ODZIV GRAĐANA: Svoje zdravlje proverilo više od 25. 000 ljudi
BRUKA I SRAMOTA U KIKINDI! Usred bela dana ukrali KUTIJU SA NOVCEM za lečenje male Tise! (FOTO)
Pravnu pomoć koju neće sami plaćati od 1. oktobra, kada počinje primena zakona, moći će da dobiju korisnici novčane, socijalne pomoći ili dečjeg dodatka, kao i oni koji to nisu, ali bi zbog finansiranja iz sopstvenog džepa, u konkretnoj pravnoj stvari, vidno osiromašili.
- Reč je o onima za koje je na osnovu raspoloživih podataka procenjeno da se nalaze u najtežoj finansijskoj situaciji, kao i onima koji bi snošenjem troškova sudskog postupka i nagrade za rad advokata faktički bili izjednačeni sa prvom grupom - objašnjavaju u Ministarstvu pravde.
Ovo pravo imaju i pripadnici ranjivih grupa, bez obzira na finansijsko stanje: deca o čijem se pravu, obavezi ili interesu odlučuje pred sudom ili drugim organom, žrtve nasilja u porodici, osobe koje traže azil, izbeglice, lica pod supsidijarnom zaštitom, interno raseljeni, osobe sa invaliditetom, oni koji ostvaruju zaštitu od torture i nečovečnog postupanja, ili trgovine ljudima.
Besplatnu pravnu pomoć pružaće advokati i službe pravne pomoći u jedinicama lokalne samouprave. Osim njih, i udruženja mogu neposredno da pruže besplatnu pomoć u postupcima ostvarivanja prava na azil i zaštitu od diskriminacije. Udruženja koja se bave zaštitom ljudskih i manjinskih prava i sloboda mogu da pružaju besplatnu pomoć žrtvama porodičnog, partnerskog ili seksualnog nasilja, kao i u zaštiti prava LGBT osoba, Roma, dece, osoba sa invaliditetom.
Da 1. oktobra počinje primena zakona na koji je Srbija čekala 15 godina, podsetila je i ministarka pravde Nela Kuburović:
- Bitno je da se omogući jednak pristup pravdi svim građanima, da oni koji do sada nisu bili u mogućnosti da ostvare svoje pravo to sada mogu. Bitno je i da imamo državu koja je finansijski stabilna i koja može da obezbedi takva novčana sredstva, jer to nisu mali iznosi - kaže Kuburovićeva.
Troškovi postupka i usluge pružalaca pomoći biće finansirani iz republičkog i budžeta lokalnih samouprava, kao i iz projektnog finansiranja i donacija.
SRBIJA U SUZAMA! Posle TEŠKE BOLESTI preminuo ČUVENI DOMAĆI GLUMAC, koleginica objavila POSLEDNJI POZDRAV
SRPSKO KOLO USRED PUSTINJE! Naši ljudi na NAJVEĆEM FESTIVALU NA SVETU pokazali Amerima kako se igra (VIDEO)
NEVEROVATAN ULOV! POSLE POLA SATA BORBE: Mladić upecao grdosiju dugu 245 cm i tešku 98 kg! (FOTO)
Kako izgleda procedura
Građanin kome je potrebna besplatna pravna pomoć prvo se obraća organu uprave u jedinici lokalne samouprave. Ovlašćeni službenik razmatra njegov zahtev i, ako su ispunjeni uslovi, upućuje ga na registrovanog pružaoca besplatne pravne pomoći. On se može i neposredno obratiti pružaocima pomoći ako mu je potrebna informacija, pomoć u popunjavanju formulara, ili pravni savet, što čini 80 odsto pravnih usluga.
Uskoro i registar
Zakonom se uvodi kontrola kvaliteta i odgovornost za savesno i profesionalno pružanje besplatne pomoći. Uvodi se i registar pružalaca, koji vodi Ministarstvo pravde, kao i obaveza opština i gradova da formiraju službe besplatne pravne pomoći.