OPREZ! Pametne droge u Srbiji: Ove TABLETE ZA UČENJE koristi sve više studenata, ali su jako opasne
Kod nas se prodaju preko interneta
Poslednjih godina u svetu je sve popularniji trend da studenti, obzirom na sve veći obim gradiva, posežu za metodoma koje ce im učenje učiniti lakšim, brzim i omogućiti im da gradivo savladaju uz manje napora, pa tako nije čudo što i na domaćim univerzitetima studenti sve česće posežu za sličnim metodama.
Danas "pametne droge" (smart drugs), kako ih popularno nazivaju, su trend za koji možemo reći da je obeležio celu generaciju, jer sve veća konkurencija na tržištu rada čini da se mladi ljudi osećaju nesigurno i posežu za metodama koje će im doneti uspeh pritom ne razmišljajući o svom zdravlju.
Pročitajte i:
Pored već ustaljenih supstanci o čijoj štetnosti znamo dosta, kao sto su aderal ili slični suplementi na bazi amfetamina, na našem crnom tržištu sve veću pažnju privlači nova supstanca pod nazivom modafinil.
Još ranije, istraživači sa Oksforda i Medicinske škole Harvarda su utvrdili da su otkrili lek za poboljšanje funkcija mozga. U pitanju je modafinil, prvi "pametni lek" na svetu, a nizom istraživanja potvrdili su da on zaista deluje.
Docent dr Janko Samardžić, klinički farmakolog Medicinskog fakulteta u Beogradu govori za portal Srbijadanas.com o ovom leku koji je naglo postao popularan među studentima.
Prema rečima Samardžića u Srbiji je poslednjih godina zabeležen porast primene novih psihoaktivnih supstanci, ali navodi da se one pogrešno nazivaju "pametnim drogama".
Ako ste "STARI" student JOŠ MALO VREMENA imate: Ovo je krajnji rok da završite studije
- Za razliku od klasičnih droga, poput opijata koji su depresori centralnog nervnog sistema, ove psihoaktivne supstance deluju pretežno stimulantno na mozak i dovode do prolaznog i pogrešnog osećaja "poboljšanih" psihičkih funkcija. Nedavnim istraživanjem pokazano je da je posebno studentska populacija osetljiva i podložna novim drogama - kaže naš sagovornik.
On objašnjava šta je lek modafinil i za šta se koristi.
- Lek modafinil je supstanca nalik amfetaminu koja ima psihostimulantna svojstva, odnosno stimuliše pojedine funkcije našeg mozga. Njegov mehanizam dejstva nije u potpunosti razjašnjen i smatra se da utiče na nivoe određenih supstanci u našem mozgu, te na taj način deluje stimulativno, odnosno pojačava budnost i pažnju. Primarno se koristi kod narkolepsije - hronične bolesti spavanja koju karakterišu preterana pospanost i iznenadni napadi sna u neprimerenim situacijama - kaže Samardžić.
PANIKA ZBOG ĐAVOLJEG DAHA: Opasna droga se prodaje legalno, na udaru mlade devojke
Na internetu postoji sajt koji se bavi prodajom modafinila u Srbiji, a oglasi za ovaj "pametni lek" nalaze se i na raznim studentskim fejsbuk stranicama, na kojima se tabla od 10 tableta može kupiti za 1200 dinara.
- Ovaj lek nije registrovan kod nas i kao takav nema dozvolu za promet. Pored toga, promet lekova putem interneta zakonom je zabranjen u našoj zemlji te je njegova prodaja ilegalna. U pojedinim zemljama, poput SAD-a, modafinil je dostupan na lekarski recept, odnosno po preporuci lekara za određene bolesti spavanja, poremećaje pažnje i atipične depresije. Slična situacija je i u evropskim zemljama, pri čemu napominjem da njegova "rekreativna primena" kod zdravih osoba nema opravdanja - navodi Samardžić.
Komentarišući dejsta i posledice uzomanja ovog leka, on kaže da modafinil prolazno pojačava određene psihičke funkcije i utiče na motivaciju i fokusiranost osobe.
Može izazvati teške posledice
U kolokvijalnom smislu, ne može se smatrati klasičnom drogom. Ipak, može biti posebno opasan kod osoba sa već postojećim psihičkim probemima i može da izazove teške posledice, poput sumanutosti i suicida - ističe Samardžić.
- Ovakva "pozitivna" dejstva prate kardiovaskularni neželjeni efekti, poput porasta krvnog pritiska i srčane frekvence, zatim nesanica i tremor već nakon kratkotrajne primene. Međutim, treba posebno napomenuti da su potrebna dodatna ispitivanja da bi se govorilo o neželjenim efektima nakon njegove dugotrajne primene. Naime, pretpostavlja se da može, kao i kod amfetamina, doći do razvoja neurotoksičnosti, odnosno propadanja neurona u mozgu. Osim toga, svi lekovi nalik amfetaminu, uključujući i modafinil, imaju veći ili manji potencijal za izazivanje zavisnosti. Za modafinil potencijal za razvoj zavisnosti je manji u odnosu na amfetamin i kokain, ali nije zanemarljiv.
Na kraju, Samardžić govori o tome da li modafinil zaista pomaže u učenju o da li ima neka "pametna svojstva".
- Poslednjih godina, istraživanjima je pokazano da modafinil zaista utiče na kognitivne funkcije mozga, učenje, pamćenje, motivaciju, planiranje i donošenje odluka. Ovakvi rezultati doprineli su njegovoj popularnosti kao "pametnog leka", što se smatra njegovom zloupotrebom i otvara brojna etička pitanja: kako klasifikovati, dozvoliti ili zabraniti lek koji poboljšava funkcionisanje ljudi? S druge strane, lek je posebno značajan u naučnom smislu jer daje podstrek za dalja istraživanja lekova, posebno u lečenju poremećaja pamćenja, poput različitih oblika demencija, dok njegova "rekreativna primena" za sada, ponavljam, nema opravdanja - zaključuje Samardžić.