Osveta zbog raskrinkavanja? Masovan hakerski napad kriminalne grupe blokirao rad portala Republika.rs
Sumnja se da i iza trećeg udara u nizu stoje funkcioner BIA Branislav Pavlović, njegova supruga Tijana i vlasnici "Ora konekta" Nebojša Arnaut i Goran Radulović.
Posle instaliranja maliciozne skripte na portal Republika.rs, preko koje je plasiran lažni saobraćaj, a koji je povećavao posetu drugim portalima po osnovu fiktivnih korisnika, kada su čitaoci i oglašivači prevareni, a organizatori zaradili milione evra, kao i pokušaja rušenja sajta "Republike" 9. novembra ujutro i gašenja jednog od njihovih Tik-tok kanala, usledio je novi hakerski napad.
Naime, u petak ujutro novinari i urednici Republika.rs nisu mogli da počnu da rade jer im je bilo onemogućeno logovanje. Zbog čega je do toga došlo?
Pojašnjenja radi, svaki novinar i urednik, da bi preuzeo smenu, mora da ukuca takozvani pin, svojevrsnu sigurnosnu šifru koju dobija od firme "Mail jet" i koja onemogućava zloupotrebu i ulazak neovlašćenih osoba na portal.
Kako piše Republika, administratori su ubrzo utvrdili šta je bio razlog ove blokade: zasad N. N. počinioci su se hakovanjem ulogovali na naš njihov na "Mail jetu" i s njihove adrese poslali čak 30.000 (!) mejlova, takozvanih spamova, na adrese širom sveta. Čim je primetila ovu neuobičajenu aktivnost, firma "Mail jet" je odmah preventivno blokirala nalog Republike, odnosno servis preko koga se urednici i novinari loguju na početku smene.
Šta je bio cilj organizatora ovog prljavog hakerskog napada, koji očigledno žele da se prestane sa pisanjem o klik mafiji i o njenim vođama, odnosno funkcioneru BIA Branislavu Pavloviću, njegovoj supruzi Tijani i vlasnicima firme "Ora konekt" Nebojši Arnautu i Goranu Raduloviću?
Kako se pretpostavlja, namera je bila da ljudi zaduženi za održavanje sistema jednostavno isključe servis koji je preko pina kontrolisao logovanje, kako bi članovi redakcije mogli da nastave da rade svoj posao, piše Republika i dodaje:
Na žalost internet-mafijaša, to se nije dogodilo jer bi, u suprotnom, hakerima bila širom otvorena vrata za dalje napade - mogli bi nesmetano, tačnije bez bezbednosnog pina, da se uloguju na Republika.rs i vršljaju po nezaštićenom sajtu, da menjaju vesti ili da ih brišu.
Podsetimo, kompanija Gemius koja se bavi zvaničnim merenjem posete domaćih medijskih sajtova, uočila je dva tipa prevarnih radnji na osnovu kojih su određeni medijski sajtovi beležili veću posetu koja nije stvarna, već je rezultat mašinske (nepostojeće) posete. Više o tome pročitajte klikom na OVAJ LINK.
Saopštenje portala Srbija Danas koji nije učestvovao ni u kakvim prevarnim radnjama koje se navode u saopštenju
Portal Srbija Danas obaveštava javnost da je radio po najvišim profesionalnim standardima i da nije učestvovao ni u kakvim prevarnim radnjama u vezi sa veštačkim povećanjem broja poseta, što je potvrdio izveštaj kompanije Gemius. Nedavni izveštaji Gemiusa nedvosmisleno su dokazali prevarne radnje koje su se odvijale u okviru digitalnog tržišta u Srbiji tokom dužeg vremenskog perioda, a koje su dovele do prividnog povećanja broja čitalaca na određenim portalima. Zbog toga su agencije dovedene u zabludu o realnoj čitanosti portala, a samim tim i klijenti, čime je ozbiljno narušen proces odlučivanja o oglašavanju.
Portal Srbija Danas, koji je tokom čitavog perioda radio pošteno i prikazivao stvarne podatke o čitanosti, pretrpeo je veliku materijalnu štetu zbog ovakvih praksi. Naš plasman na tržištu, zasnovan na realnoj poseti, ostao je u senci nerealnih rezultata drugih učesnika, što je direktno uticalo na vrednovanje našeg rada i rezultata od strane agencija i klijenata.
Pozivamo sve medije da se pridržavaju profesionalnih standarda, a kompaniju Gemius da dodatno unapredi mehanizme kontrole radi očuvanja transparentnosti i tačnosti izveštaja. Srbija Danas će, u interesu zaštite svog integriteta, nastaviti da se zalaže za fer uslove na tržištu i očekuje da svi učesnici budu vrednovani isključivo na osnovu stvarnih rezultata.