OTKRIVENA NOVA VRSTA PTICE U SRBIJI: Evo gde je prvi put sasvim slučajno viđena i uslikana!
Otkrivena nova vrsta ptice za faunu Srbije
Prilikom višednevne ekspedicije sprovedene početkom maja 2021. godine na području opština Bujanovac i Preševo, ornitolozi Centra za istraživanje biodiverziteta iz Novog Sada i Prirodnjačkog muzeja iz Beograda zabeležili su novu vrstu ptice za Srbiju – dugorepog svračka (Lanius nubicus).
NOVI KONTINGENT VAKCINA STIGAO U SRBIJU! 120.000 doza "AstraZeneke" na aerodromu dočekao ministar Lončar (VIDEO)
DA LI IZABRATI ISTOG PROIZVOĐAČA, KO JE KANDIDAT? Pogledajte odgovore na neka od najčešćih pitanja u vezi sa TREĆOM DOZOM vakcine
DR GLIGIĆ IZNELA SVOJU PROGNOZU ZA LETO: Svadbe će još malo pričekati, oprez potreban ali ima jednu sjajnu vest!
Gnezdeći par dugorepih svračaka je posmatran i fotografisan u blizini granice sa Makedonijom, na suvim travnatim padinama sa žbunjem.
- Bilo je prošlo podne i upravo smo završavali teren kada mi je u vidokrug doletela omanja ptica upadljive crno-bele obojenosti. Posle kratkog posmatranja dvogledom, veoma sam se obradovao jer sam prepoznao dugorepog svračka. Nešto kasnije primetili smo i ženku. – rekao je Draženko Rajković iz Centra za istraživanje biodiverziteta.
Dugorepi svračak naseljava mediteranska suva travnata staništa sa žbunjem i drvećem, na krajnjem jugoistoku Evrope i delovima Bliskog i Srednjeg Istoka. Selica je koja zimski period provodi na području severoistoka Afrike. Čitava svetska populacija relativno je malobrojna, dok je na Balkanu ova vrsta retka i slabo proučena, a živi u delu Makedonije, Albanije, Bugarske i Grčke.
- Ovo je prvi put da je ova vrsta viđena u Srbiji, a s obzirom na to da je posmatran par ptica u vreme gnezdećeg perioda, imamo razloga da verujemo da smo pronašli novu gnezdaricu naše zemlje - zaključio je Rajković.
Pored dugorepog svračka tokom ekspedicije zabeležene su i druge retke i malobrojne gnezdarice poput vrapca kamenjarca, grmuše crvenovoljke, modrokosa i gorskog zviška, što ukazuje na visoku ekološku vrednost istraživanog područja.
Ornitološka istraživanja na krajnjem jugu Srbije sprovedena su okviru projekata uspostavljanja nacionalne ekološke mreže i NATURA 2000 mreže zaštićenih područja Evropske unije, koji su podržani od strane Ministarstva zaštite životne sredine i Zavoda za zaštitu prirode Srbije.