Detalji hapšenja u Gerontološkom centru u Nišu: Ljudi danima imali simptome korone, a rodbina im dolazila u posete
Nemarom direktora zaražene 144 osobe.
Direktor Gerontološkog centra Niš Milan Stevanović uhapšen je juče jer je nesprovođenjem propisanih mera protiv širenja kovida-19 doveo u životnu opasnost čak 144 osobe zaražene korona virusom, dok je jedan štićenik preminuo.
Doktor Kon: "Vreme je da se povučem i prepustim boljima da vode epidemiju"
OVO SU ČETIRI SCENARIJA KOJA MOGU DOVESTI DO POBEDE KORONE: Šta nas može spasiti zlokobnog virusa?
Šta tačno kažu stručnjaci: Srbija sprečila eksploziju epidemije, ali još NIJE KRAJ BORBE protiv korone
Kako je saopšteno iz MUP, sumnja se da on, kao ovlašćeno lice Gerontološkog centra, nije preduzeo neophodne mere i radnje kako bi sprečio širenje zarazne bolesti, usled čega je u ovoj ustanovi zaraženo ukupno 140 korisnika usluga i četvoro zaposlenih.
Osumnjičenom je određeno zadržavanje do 48 sati i on će uz krivičnu prijavu biti priveden Višem javnom tužilaštvu u Nišu.
Pokrajinski sekretar za zdravstvo i član kriznog štaba prof. dr Zoran Gojković istakao je da je protiv direktora ovog centra podneta krivična prijava za teško delo protiv zdravlja ljudi, za šta je predviđena kazna zatvora do 12 godina.
- Od ukupno 256 štićenika, ustanovljeno je da je 140 pozitivno, kao i četiri zaposlena. Testiranje jednog dela štićenika i radnika je završeno, a drugi deo se sad testira. Ovo je posledica veoma neprofesionalnog odnosa i nepoštovanja propisa, ustanovili smo čitav niz nepravilnosti u radu centra koji su doveli do ovako velikog broja zaraženih u toj ustanovi - naveo je Gojković.
Podvukao je da su dozvoljavane posete rodbine i izlasci štićenika van doma, što je propisima strogo zabranjeno.
- Naloženo je svim rukovodiocima da postupaju u skladu s protokolom. Imamo indicija i da su se krili simptomi bolesti u početku infekcije - naveo je on.
Jedna starija osoba umrla je tokom prošle nedelje, ali još uvek nije potvrđeno da li je bila zaražena korona virusom.
Zaposleni u Gerontološkom centru Niš juče su u jutarnjim časovima štrajkovali tražeći odgovornost za nesprovođenje mera i istakli da je danima prikrivano da je zabeležen rast broja osoba koje imaju temperaturu, a da niko nije testiran na kovid-19.
- Videli smo da broj zaraženih starih osoba raste iz dana u dan, pitanje je da li je medicinska struka u centru ažurirala to ili je prikrivan permanentni rast obolelih. To mora da otkrije policija. Na početku pandemije smo imali rukavice i maske, pitanje je i ko je i kako hranio korisnike, ali kada je brojka toliko narasla, a niko ništa nije činio, mi radnici smo počeli ozbiljno da se bojimo - navela je jedna od zaposlenih.
Epidemiolog Branislav Tiodorović istakao je da je infekcija koronavirusom u Gerontološkom centru u Nišu ozbiljna i teška i da nije bila očekivana, kao i da je usledila nakon što se poslednjih dana stekao utisak da se smanjuje pritisak prema Kliničkom centru Niš i da se „plima koja dolazi s juga smanjuje“. Svi su, kako je preneo, u izolaciji, kao i preostalih 77 negativno testiranih radnika koji su ostali u centru.
Policijski čas od 108 sati, od četvrtka do sledećeg utorka: Da li nam se sprema najrigoroznija mera zabrane do sada?
DOBRA VEST IZ BORA: Ima 37 obolelih, ali sve manje novozaraženih
Srbija danas šalje avion po građane koji su ostali u Pragu i Bratislavi
PENZIONERI ĆE MOĆI DA ŠETAJU ZA VREME POLICIJSKOG ČASA? Građani stariji od 65 godina zatvoreni već 27 dana
Kako će se ukidati zabrane u Srbiji: Srpski epidemiolog otkriva šta će biti sa MERAMA NAKON 26. APRILA