OVO SU ZEMLJE SVETA KOJIMA PRETI RAZORNI ZEMLJOTRES: Pogledajte na kom mestu se nalazi Srbija!
Lista obuhvata 173 zemlje.
Prema prošlogodišnjem izveštaju o Riziku od prirodnih katastrofa u svetu, koji je objavilo odeljenje UN za životnu sredinu i ljudsku bezbednost (UNUEHS), a koji je obuhvatio 173 zemje, Italija sa indeksom 4,88 je na udaru zemljotresa, oluje, poplave, suše, povećanja nivoa mora….
Od zemalja regiona rizičnije od Italije su BiH sa indeksom 6,42, a još rizičnije su Rumunija sa indeksom 6,61, Grčka 7,36, Srbija 7,53, Holandija 8,76 i Albanija sa indeksom 10,01.
Listu predvodi ostrvka država Vanuatu u Tihom okeanu sa indeksom rizika od prirodnih katastrofa čak 36,43, sledi Tonga, takođe ostrvska država sa indeksom 28,23, Filipini 27,52.
A od većih država najugroženiji su Japan na 15. (14,1) i Čile na 19. mestu sa indeksom 12,28.
Inače, nakon snažnog zemljotresa koji je juče ujutru pogodio centralnu Italiju, nema opasnosti da će se sličan potres dogoditi i u Srbiji, izjavio je ranije danas zamenik direktrora Republičkog seizmološkog zavoda Branko Dragičević.
On objašnjava da za našu zemlju nema opasnosti zboog potresa u Italiji, jer se na ovim prostorima ne događaju tako snažni zemljotresi, i dodaje da je pogođeno područje, ipak, dosta udaljeno od nas, iako obe zemlje pripadaju mediteranskom regionu, koji je drugi na svetu po količini seizmičke energije.
- Seizmička opasnost je nepromenjena na globalnom nivou, iako nam se ponekad čini da je povećana ili smanjena. Na ovim prostorima su se događali zemljotresi magnitude i do 5.9 stepeni po Rihteru, ali zbog ovog zemljotresa u Italiji, nema opasnosti za Srbiju - rekao je Dragičević.
Dragičević dodaje i da je glavni udar registrovan u 3.36 sati u regionu Apenina u centralnoj Italiji, regionu koji je u prošlosti iskusio nekoliko jačih zemljotresa, jačih i od današnjeg.
Nakon glavnog, registrovano je više od 100 naknadnih udara, a između 50 i 60 njih bilo je magnitude veće od tri stepena po Rihteru, navodi Dragičević.
- Najsnažiji naknadni udar registrovan je 4.43 sati, od 5,4 stepena po Rihterovoj skali. Poređenja radi, to je udar iste jačine kao i zemljotres u Kraljevu 2010. godine - naveo je Dragočević.
Zemljotres jačine 6,2 stepeni po Rihterovoj skali, pogodio je jutros u 03.36 sati planinski deo centralne Italije, pri čemu je poginulo najmanje deset osoba.