OVU TRAGEDIJU ČUVAMO OD ZABORAVA: Srbija svake godine obeležava Dan sećanja na stradale i prognane Srbe u akciji “Oluja”
Dan sećanja na stradale i proterane Srbe iz nekadašnje Republike srpske Krajine u oružanoj akciji „Oluja“ koju su 1995. godine izvele oružane formacije Hrvatske, obeležava se svake godine 4. avgusta.
Obeležavajući Dan sećanja na stradale i prognane Srbe u “Oluji”, podsećamo sve na ono što se dogodilo u avgustu 1995. godine, na užasan pogrom, proterivanje više od 250.000 Srba, egzodus i etničko čišćenje, ali konačno podsećamo i na to ko smo, šta smo, odakle smo i kuda idemo.
Operacija "Oluja" je bila vojna akcija Republike Hrvatske. Zvanično je trajala četiri dana, a završila se padom Republike Srpske Krajine i uspostavljanjem kontrole Republike Hrvatske nad tom teritorijom.
U Srbiji i Republici Srpskoj 4. avgust je dan žalosti, dok se u Hrvatskoj 5. avgust slavi kao Dan pobede i domovinske zahvalnosti.
Četvrtog avgusta, na pravoslavni praznik Blage Marije, negde oko četiri časa posle ponoći, američke vazduhoplovne snage su bombardovale dva radara snaga krajiških Srba, samo nekoliko sati pre početka operacije "Oluja". Iako su zvanično poricale umešanost američke snage su aktivno podržavale ovu operaciju etničkog čišćenja. Američka oprema je korišćena za ometanje srpskih komunikacija tako da je komandni sektor bio potpuno odsečen.
Nakon operacije RSK zvanično prestaje da postoji. Većina Srba – oko 280.000 – bila je proterana. U operaciji "Oluja" učestvovalo je 138.500 pripadnika Hrvatske vojske, MUP i Hrvatskog vijeća odbrane. Tim snagama su se, prema hrvatskim izvorima, suprotstavile srpske snage od oko 31.000 vojnika.
Područje zahvaćeno hrvatskom ofanzivom napustilo je gotovo celokupno srpsko stanovništvo. Kolone izbeglica na traktorima i drugim poljoprivrednim vozilima su preko područja pod kontrolom Republike Srpske u zapadnoj i severnoj Bosni krenule ka Srbiji, izložene čestim napadima hrvatskih snaga. Kretanje izbeglica trajalo je oko 10 dana.
Tada je u Hrvatskoj otpočelo sa temeljnim miniranjem i rušenjem praznih srpskih kuća. Posle završetka akcije vršeni su zločini nad preostalim srpskim stanovništvom. Spaljeno je više od 20.000 srpskih kuća, dok su ostale opljačkane i razorene.
Šta se dogodilo sa Krajinom - ponovo oslobođenom ili okupiranom od strane Hrvata, kao i sa izbeglicama, više nije zanimalo hrvatske medije, jer su oni ovaj čin slavili kao pobedu. Pod ugašenim reflektorima medija i javnosti, besnele su palikuće, lopovi, ubice.
Mnogo Srba i dan danas navodi da se u Hrvatskoj ne osećaju najprijatnije, da su često u strahu i da se netrpeljivost još uvek oseti.
Hrvatska zločinačka akcija "Oluja" bila je najveće etničko čišćenje počinjeno posle Drugog svetskog rata, za koje do danas niko nije odgovarao.
Podsećamo, Haški tribunal je 2011. godine proglasio generale Antu Gotovinu i Mladena Markača krivim za učestvovanje udruženom zločinačkom poduhvatu čija je zajednička svrha bila trajno uklanjanje srpskih civila iz Krajine silom ili pretnjom silom, i osudilo ih na dugogodišnje kazne zatvora. Ipak, samo godinu dana kasnije, Žalbeno veće Tribunala oslobodilo ih je svih optužbi