PADA ODLUKA ZA ŠKOLE I VRTIĆE! Ko će na ONLAJN NASTAVU, a kome će trebati POTVRDA ZA OBDANIŠTA
Radno vreme kafića, restorana, klubova, kladionica od utorka će biti skraćeno do 18.00 časova, broj putnika u javnom gradskom prevozu biće ograničen, svi koji mogu biće poslati na rad od kuće...
Juče su obelodanjene neke od novih mera koje su doneli Krizni štab za borbu protiv kovida 19 i Vlada Srbije, ali ne i one koje stotine hiljada roditelja najviše interesuju, a vezane su za - škole i vrtiće.
HITNO ZASEDANJE KRIZNOG ŠTABA: Donose se odluke za Beograd - na dnevnom redu bitna tačka
DA LI SU SE POŠTOVALE MERE NA SAHRANI IRINEJA? Dr Marija Zdravković odgovorila uživo u programu!
POTREBNO JE SAMO 15 MINUTA! Srpski pulmolog izneo detalje o SIMPTOMIMA KORONE: Ako ovo osetite, to je već loš znak
Privremeni prelazak na onlajn nastavu je dr Predrag Kon predložio još pre desetak dana, ali tada nije naišao na potpunu podršku čak ni među kolegama iz medicinskog dela Kriznog štaba. Međutim, posle nekoliko dana sa preko 6.000 zaraženih za 24 sata, mnogi su promenili mišljenje.
Pojedine lokalne samouprave su već iskoristile nedovoljno jasnu zakonsku regulativu, te su nakon proglašenja vanredne situacije odlučile da, do daljnjeg, zatvore škole, a đake pošalju na onlajn nastavu. Takav je bio slučaj sa Vrbasom, Paraćinom, Temerinom, Bujanovcem, ali i pojedinim obrazovnim ustanovama u Nišu.
Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, zasad, vešto izbegava da donese odluku na nivou cele države, braneći se statističkim podacima koji govore da u školama nije došlo do većeg zaražavanja đaka i nastavnika, ali je čini se ipak pitanje dana kada će đaci privremeno preći na nastavu od kuće.
Prema poslednjim informacijama, pored studenata, na onlajn bi sigurno prešli i srednjoškolci, jedina dilema vezana je za starije osnovce, od petog do osmog razreda, dok bi trenutno jedini u školama ostali mlađi osnovci, đaci od prvog do četvrtog osnovne škole.
Trenutni sistem, po kojem se odluka prepušta lokalnim samoupravama, moguć je u manjim sredinama, ali teško sprovodiv u velikim, poput Beograda koji ima 17 gradskih i prigradskih opština, i gde se odluka mora doneti na globalnom nivou, za skoro 300 obrazovnih ustanova.
Ništa manju brigu nemaju ni roditelji najmlađih, onih koji pohađaju predškolske ustanove. Naime, pojedini gradovi su, kako bi rasteretili vrtiće u kojima je i popriličan broj pre svega zaraženih vaspitačica, odlučili da na čuvanje mogu samo deca čiji su roditelji obavezni da budu na svojim radnim mestima.
Kako će od utorka veliki broj zaposlenih preći na rad od kuće, tako će i sve veći broj opština i gradova i insistirati na obaveznoj potvrdi roditelja. U suprotnom neće primati mališane.
- Spremni smo za svaku novu meru ako je Krizni štab donese, ali verujem da još uvek neće biti neophodno zatvaranje - rekao je pre par dana Slavko Gak, sekretar za obrazovanje i dečju zaštitu Grada Beograda.
Kako nezvanično saznajemo, odluka o školama i vrtićima mogla bi da bude doneta već u narednih nekoliko dana.