Po čemu se razlikuju ELISA i BRZI TEST s kojim možemo u CRNU GORU: Građani su u dilemi - ovo je PRAVI ODGOVOR
Naučni saradnik INEPA, koji je razvio domaće Elisa testove, objašnjava razliku između dva serološka testa i odgovara na dileme
Nakon što su granice Crne Gore otvorene za građane Srbije uz uslov donošenja rezultata testa koji bi pokazao da ne nose rizik po tamošnju epidemiološku situaciju, među našim građanima se pojavilo mnogo dilema. Pozitivan Elisa test greškom je izjednačen sa brzim, hromatografskim testom koji se radi pri kovid ambulantama. Takođe, data je pogrešna informacija o njegovoj ceni i mestima na kojima može biti urađen.
Objavljena VREMENSKA PROGNOZA DO KRAJA AVGUSTA! Meteorolog otkriva kada u Srbiji stiže HLADAN TALAS!
KORONA SE VRAĆA U ZAPADNU SRBIJU: Drugi talas pandemije dolazi kao plima u ovaj grad
SVE MERE KOJE POČINJU DA VAŽE U PONEDELJAK: Svadbe i dalje nisu dozvoljene, ALI EVO ŠTA JESTE
Naučni saradnik Instituta za primenu nuklearne energije (INEP) Marija Ganjtović nas je pre mesec dana obavestila o tome da su pri Institutu razvijeni domaći Elisa testovi, te da je reč o serološkim testovima, drugačijim od brzog, skupljim i kvalitetnijim. Tada je objasnila da postoje dve klase antitela koje detektuje njihov Elisa test.
- Postoji dijagnostika IgM klase antitela i IgG klase antitela. Ljudi mogu na lični zahtev da traže jedno, drugo ili da se urade oba. Ukoliko detetktujete IgM antitela u krvi, a nema još uvek IgG klase, to znači da je akutna infekcija u pitanju. To je praktično isti rezultat kao da ste uradili PCR test. Taj može da inficira druge ljude, a kada uočimo da poraste ta druga klasa antitela, to je već oporavak od bolesti. Ako se detektuje samo IgG klase, bez IgM, to znači da je neko nekada bio u kontaktu sa virusom, da je to preležao, ali da ima zaštitna antitela - navodi moguće scenarije uz napomenu da se testovi rade na lični zahtev.
Tada, u drugoj polovini jula, testovi su koštali 3.000 dinara po antitelu, danas i dalje koštaju više od brzog testa, kojim su građani greškom probali da pređu crnogorsku granicu, ali manje nego tada - 2.000 dinara.
- Sad su kod nas ti testovi 2.000 dinara, mi smo optimizovali proces proizvodnje i radili na tome da to bude što jeftinije za građane - rekla je danas Gnjatović.
Takođe, kaže da je sada jasno da asimptomatski nosioci virusa mogu zaraziti druge.
- Serološki testovi koji otkrivaju veliki broj asimptomatskih slučajeva mnogo znače za sprečiavanje daljeg širenja.Važno je da detektujete te koji misle da su zdravi, a nosioci su virusa. Oni neće ići na PCR test, zato što im ništa ne fali - kazala je ona.
Prethodno je objasnila da su serološki testovi značajni i zbog toga što postoji rizik da se kod nepravovremenog testiranja PCR metodom pojavi lažno negativan rezultat.
- On detektuje prisustvo samog virusa u brisu u početnoj fazi infekcije, dakle u nosu i ždrelu. Može da detektuje prisustvo virusa do nekog trenutka, dok se virus ne spusti u donje disajne puteve. Ako propustite trenutak kada je najbolje uraditi PCR test, onda ostaju samo antitela i detekcija primenom anitela iz krvi - kazala je.
Dakle, u Crnu Goru se može ući sa negativnim PCR testom, negativnim Elisa testom na IgM antitela i pozitivnim na IgG antitela. Željeni serološki testovi se mogu uraditi tek u nekoliko laboratorija u zemlji, ne u svakoj kovid ambulati. PCR test košta 6.000 dinara, a Elisa test 2.000 dinara po antitelu.