Pogledajte dobro LICA ove DECE: Iz ovog razloga važno je da ih se SETIMO baš danas (FOTO)
Prevencija i zaštita dece od nasilja već decenijama u nazad predstavlja prioritete nacionalnih politika.
Rezolucijom Ujedinjenih nacija iz 1982. godine, 4. jun proglašen je za Međunarodni dan dece nevinih žrtava agresije i nasilja, a svrha obeležavanja ovog datuma je da se javnosti ukaže na patnju dece širom sveta uzrokovanu njihovim fizičkim, mentalnim i emocionalnim zlostavljanjem.Širom sveta se vode brojni sukobi u kojima stradaju milioni nevine dece, a UNICEF zajedno sa ostalim međunarodnim organizacijama vodi oštru bitku pod sloganom:
Dete ne sme biti žrtva nasilja i rata!
Prema izveštaju UNICEFA-a u Srbiji, nasilje nad decom u našoj državi ima mnoge pojavne oblike. Najčešće se javlja u intimnom porodičnom okruženju, u školama i u vršnjačkim grupama. Ipak, prisutno je takođe nasilje nad decom u institucijama u kojima se deca smeštaju radi zaštite, dok se beleži veliki rast i nasilja nad decom u digitalnom prostoru.
Prevencija i zaštita dece od nasilja već decenijama u nazad predstavlja prioritete nacionalnih politika. Ipak, istraživanja pokazuju da je nasilje nad decom u Srbiji široko rasprostranjeno u različitim oblicima. Javlja se, pre svega, kao direktno, interpersonalno, fizičko, psihološko ili seksualno nasilje, kao zanemarivanje deteta i njegovih potreba i sprečavanje i usporavanje detetovog razvoja.
Potresan natpis na spomeniku Milice Rakić koji svi moraju da pročitaju: DOKAZ DA BOL I TUGA ZA DETETOM NE PROLAZE!
(FOTO) Igor Jurić objavio EMOTIVNU FOTOGRAFIJU posle usvajanja doživotne kazne! "Obećao sam..."
Takođe, nasilje nad decom prisutno je i u manjem izraženim oblicima, ali izuzetno kompleksnim. Takozvano strukturno nasilje ispoljava se u različitim oblicima - preko dečijeg braka, do dečijeg rada, pa sve do višestruke socijalne isključenosti.
U čast ovog dana prisetimo se na žrtve koje su stradale u toku NATO agresije, ali i u svakodnevnim napadima raznih ubica i zlostavljača koji su uništili na stotine nevinih života u Srbiji. Deca koja su sebi oduzela život usred vršnjačkog nasilja takođe ne smeju biti izostavljena!
Milica Rakić
Milica Rakić je devojčica koja je nastradala u NATO bombardovanju i postala simbol stradanja Srbije u toj agresiji.
Da je živa, Milica Rakić bi danas imala 23 godine. Njeno ime ostalo je duboko urezano u narodu. Ubijena je 17. aprila 1999. godine kada ju je tokom NATO bombardovanja pogodio geler u kući u Batajnici.
Te 1999. godine osvanuo je prolećni 17.april. Bombardovanje je počelo dvadesetak dana ranije, i porodica Rakić je mislila da gore ne može biti... Nažalost prevarili su se.
Mala Milica je bila na noši u kupatilu... Mama ju je samo na tren ostavila kako bi joj pripremila krevet za spavanje, međutim nije ni znala da će taj krevet ostati prazan i da će njena ćerka zaspati sama pre nego što je mama spusti u toplu postelju.
Vest o smrti male Milice potresla je čitavu zemlju! Ionako besni na nepravdu koja im se događa, narod je bio još ogorčeniji na NATO trupe koje su usmrtile nedužnu trogodišnju Milicu Rakić.
Komšije nesrećne porodice su sa užasima opisivale stravičan događaj. Jedan od suseda je izjavio: „Čuo sam detonaciju. Onda sam čuo vrisak. To je bio najužasniji vrisak koji sam ikada čuo u životu. Onda kuknjavu i zapomaganje.”
U NATO agresiji 1999. godine stradalo je oko 2.500 ljudi, povređeno oko 6.000, a materijalna šteta koja je naneta našoj zemlji se procenjuje između 30 i 100 milijardi američkih dolara.
Tijana Jurić
Tijana Jurić bila je petnaestogodišnja devojčica iz Subotice. Oteta je i ubijena u noći između 25. i 26. jula 2014. godine u blizini sela Bajmoka.
Poslednji put viđena je 25 minuta posle ponoći, nedaleko od Sportskog centra „Rata“ u Bajmoku, dok joj je telo pronađeno dvanaest dana kasnije, 7. avgusta, na zapuštenom smetlištu u naselju Čonoplja u opštini Sombor.
U jednom od kasnijih oglašavanja Tijaninog oca za medije, Igor Jurić je zaključio da je porodica u danima oko nestanka prolazila kroz "sve i svašta", kao i da će njegov život ubuduće biti misija da se bori da se slične stvari više nikom ne dešavaju: što je čini se i uspeo, obzirom da je nedavno u Narodnoj skupštini Republike Srbije izglasan takozvani "Tijanin Zakon" - zakon o doživotnoj robiji za najteža krivična dela.
Aleksa Janković
Aleksa Janković iz Niša, koji je zbog trauma od vršnjačkog nasilja sebi oduzeo život 10. maja 2011. godine, danas bi napunio 22 godine.
Aleksa je oduzeo je sebi život skokom sa zgrade u kojoj je živeo, nakon osam meseci fizičkog i verbalnog zlostavljanja od strane svojih vršnjaka. Njegovi roditelji još uvek pokušavaju da izdejstvuju usvajanje "Aleksinog zakona", koji bi pomogao u suzbijanju vršnjačkog nasilja i spasio drugu decu Aleksine sudbine.
Kao i prethodnih godina na datum obeležavanja njegove smrti, njegova majka Dragana Janković sastavila je dirljivu poruku posvećenu Aleksi, koju je objavila na svom Fejsbuk profilu.
Đorđe Andrejić
Tragična priča o Đorđu Andrejiću (13), dečaku nestalom u selu Majilovac kod Velikog Gradišta 2010. godine, izgleda da nikada neće dobiti epilog. Ne zna se čak ni da li je dečak zaista mrtav, ni šta se zapravo kobnog dana dogodilo...
Nestanak dečaka prijavila je njegova majka Marina (46), s kojom je i otišao u šumu u kojoj se kasnije, prema njenim tvrdnjama, izgubio bez traga. Gotovo istog trenutka dečakova majka je dobila status osumnjičene, jer je policija imala utisak da njena verzija o Đorđevom slučajnom nestanku u šumi ne pije vodu.
Ubrzo je pokrenuta obimna pretraga šume, kojoj su se priključili i meštani Majilovca. Marini je odmah određen pritvor zbog sumnje da je počinila teško ubistvo, ali se beživotno telo dečaka pojavilo tek posle tri meseca, kada su lovci pronašli lobanju. DNK analiza nije mogla da potvrdi da je njegova. Oprana je u izbeljivaču i uništeni su svi tragovi DNK.
Ubistvo trinaestogodišnjeg Đorđa 2010. godine ubrzo je postalo jedno od medijski najispraćenijih ubistava ikada, a njegova majka posle dve godine robije, puštena je iz pritvora zbog nedostatka dokaza.
Tužan prizor na kanalu Dunav-Tisa-Dunav: Šarani od 10kg plutaju mrtvi, veliki pomor ribe
Slika Nikole koji kroz bujicu spašava krave juče je potresla Srbiju... Za tugu koja je zadesila ljude on ima SAMO JEDNU REČ... (FOTO)
Mihajlo Nikolić
Mihailo Nikolić (4), kog je s majkom Majom Đorđević 12. jula 2017. godine ubio otac Marko Nikolić ispred Centra za socijalni rad u Rakovici, ove godine bi proslavio svoj sedmi rođendan.
Zatvorski čuvari su tog kobnog dana čuli lomljavu nakon koje su upali u ćeliju i zatekli krvavu scenu.
Marko je sebi prerezao grkljan ogledalom, a nakon toga je prevezen u Urgentni centar gde je nekoliko dana kasnije i preminuo.
Nikolić (43) je 2017. godine zaklao nožem svoju suprugu Maju Đorđević (38), dok je četvorogodišnjeg sina Mihajla udavio ispred Centra za socijalni rad u Ulici Miška Krajnca u Rakovici.
Ovom momku aplaudira cela Srbija: Dramatične fotografije spasavanja stoke iz potopljene Guče (FOTO)
LJUBAV NA SRPSKI NAČIN On došao iz ŠVAJCARSKE, ona iz dalekog EKVADORA, a venčali se na Gardošu (FOTO)
Marko Simić
Marko Simić bi danas imao 22 godine, verovatno bio treća godina fakulteta i živeo život dostojan jednog mladog čoveka.
Detinjstvo i život dvogodišnjeg Marka Simića nesrećno su se završili kobnog 31. maja 1999. godine kada ga je u naručju oca Vladana usmrtila NATO bomba prilikom bombardovanja stambene zgrade u Novom Pazaru. Ovaj mališan, ispostaviće se, bio je najmlađa žrtva bombardovanja Jugoslavije.
Porodica nastradalog Marka i pojedina udruženja već godinama predlažu da jedan od vrtića u Novom Pazaru ponese ima po najmlađoj žrtvi NATO bombardovanja Jugoslavije.