MERE POPULACIONE POLITIKE DAJU REZULTATE: Srbija jedina u regionu beleži PORAST BROJA ROĐENE DECE
Naša zemlja je prošle godine, zahvaljujući državnim merama populacione politike, okončala negativan trend pada nataliteta koji je trajao više od četiri decenije.
Jednu od najlepih informacija saopštila je ovih dana ministarka za brigu o porodici i demografiju Darija Kisić kada je izjavila da je Srbija jedina zemlja iz regiona koja može da se pohvali da se u njoj rađa sve više beba.
IZBEGAVAJTE GRČKU SLEDEĆE NEDELJE, A POSEBNO TOKOM OVIH DANA Najavljena katastrofa - blokirani putevi, poplave, talasi od NEKOLIKO METARA...
UPOZORENJE - STIŽE DRASTIČNA PROMENA VREMENA: Loše prognoze za Srbiju - ovim delovima preti potop, ali to nije ono NAJGORE
NEVREME SE BLIŽI SRBIJI! KIŠA ĆE LITI KAO IZ KABLA! Najnovije upozorenje čuvenog meteorologa poziva na oprez (FOTO)
Ona je, takođe, ocenila da Srbija može biti zadovoljna najnovijim podacima o natalitetu.
A podaci su takvi da Srbija, zaista, može biti ponosna.
Naša zemlja je prošle godine okončala negativan trend pada nataliteta koji je trajao više od četiri decenije.
Zvanični podaci pokazuju da je broj živorođenih u 2022. godini iznosio 62.700 što, kada uporedimo sa 62.180 novorođenih 2021. godine, pokazuje da je u Srbiji prošle godine rođeno više od 500 beba nego lani.
Ovaj iznenađujuće dobar preokret u demografskim trendovima ima još veći značaj kada se uporedi sa zemljama regiona. Naime, Srbija je jedina zemlja koja je uspela da prekine negativan trend smanjenja broja rođenih iz godine u godinu.
Na korak od demografskog sloma
Ako samo zavirimo u komšiluk videćemo da Crna Gora čak treću godinu zaredom ima negativan prirodni priraštaj. Već od 2009. godine u Crnoj Gori od beleži se smanjenje nataliteta za čak 14,2 odsto.
Zbog ovog trenda u Crnoj Gori prošle godine rođeno je tek 7021 beba.
Tek nešto bolji podaci dolaze iz Slovenije u kojoj je iste godine rođeno 17.627 beba. Ovo ne znači da je ova bivša jugoslovenska republika u zavidnom položaju.
Naprotiv.
U ovoj zemlji je prirodni priraštaj negativan još od 2017. godine bez izgleda da bude bolje.
Kako je Tanjug preneo u poslednjem kvartalu 2022. prirodni priraštaj u Sloveniji je bio negativan i iznosio minus 3,2, ali to je i dalje poboljšanje u odnosu na minus 3,9 godinu ranije. Broj rođenih je opao za deset odsto.
Situacija nije bolja i u susednoj Hrvatskoj koja se već nalazi u demografskom slomu.
Iako je u 2022. godini u njoj rođeno 33.883 beba, što je gotovo duplo manje nego u Srbiji iste godine, Hrvatska već godinama beleži negativan prirodni priraštaj. A u 2021. godine je postavila neslavni rekord kada je zabeležila najveći broj umrlih još od Drugog svetskog rata.
Čini se, ipak, da je najgora situacija u Bosni i Hercegovini koja prema svim zvaničnim pokazateljima i zvanično nestaje. Ova zemlja se, po broju opadanja stanovnika, nalazi na šestom mestu na listi država kod kojih je ovaj trend najbrži. Ovo znači da se u periodu od 2020. do 2050. godine u Bosni može očekivati pad broja stanovnika od čak 18,2 posto.
Čini se da ni članstvo u Evropskoj Uniji i NATO paktu ne utiče na porazne slike negativnog priraštaja u regionu. Odličan primer za to je susedna Bugraska koja je godinama integralni deo evropske ekonomske porodice naroda. Ništa nije pomoglo da u 2022. godini u ovoj balkanskoj zemlji bude rođeno svega 53.257 beba, što je daleko manje od 62.700 beba rođenih iste godine u Srbiji.
Prvorođena deca
Ono što bi građane i građanke u Srbiji posebno trebalo da obraduje jeste da je među ovih 62.700 beba veliki broj prvorođene dece.
Ovaj porast broja rođenja prorođene dece demografi objašnjavaju primenom finansijskih mera populacione politike. Cilj ovih mera bio je podsticanje mladih parova da osnuju porodicu i donesu odluku o rađanju prvog deteta.
Rezultati ovih implementiranih mera su očigledni kada se vidi da je negativan višedecenijski trend najzad zaustavljen.
Ono što je takođe važno kada je u pitanju povećan broj prvorođene dece jeste da to znači da će sve manje ljudi trajno napuštati zemlju.
Rađanje prvorođene dece ukazuju da se mladi sve češće opredeljuju za ostanak u zemlji i stvaranje porodice što je, naravno, ključno za opstanak i budućnost čitavog društva.
To što je zaustavlje negativni trend i što je rast broja živorođenih u 2022. godini potukao sve rekorde nije znak za opuštanje. Naprotiv. Sada je, nego ikada ranije, nužno nastaviti sa primenama mera populacione politike koje su se pokazale da daju razultate, a takođe i pružiti podršku mladim parovima i porodicama kako bi se održao ovaj pozitivan trend.