POŠAST KOJA ODNOSI I DEČIJE ŽIVOTE! Koronavirus ne bira - bolest odnela ČETIRI MAME I ČETIRI DETETA
Vest o smrti porodilje iz Zaječara M. P. (27) od komplikacija izazvanih korona virusom još jednom je učinila da Srbija na trenutak zastane nema od šoka i bola. Svaki život je vredan, ali čini se da ova podmukla bolest ne bira, pa nema obzira ni prema budućim mladim mama, a ni deci.
Ovi slučajevi pokazuju da je virus nemilosrdan i predstavlja upozorenje kako ugrožene kategorije stanovništva, kao što su, između ostalog, i trudnice, treba da obrate posebnu pažnju na podmuklu koronu. Početkom meseca slična vest ostavila je u neverici javnost kada je porodilja stara 29 godina, zaražena korona virusom, preminula je u Kliničko-bolničkom centru "Dr Dragiša Mišović", gde je bila hospitalizovana zbog ove bolesti.
Pet dana nakon porođaja došlo je do teških komplikacija u radu pluća i srca. Korona je, izazvala fatalne posledice kod mlade devojke koja je pre zaražavanja bila potpuno zdrava.
U SRBIJI VITAMINE PIJU KAO BOMBONE: Dr Dunjić objašnjava kada treba piti VITAMIN D
"IMALA SAM BEZBROJ OPERACIJA" Ispovest Katarine koja je zbog želje za preplanulim tenom završila sa MELANONOM!
"PAŽLJIVO SA ISPOSNIČKE NA GURMANSKU HRANU" Dr Pantić iz Hitne pomoći apeluje na građane - posledice mogu biti kobne
- Devojka je porođena u prošlu sredu u vrlo teškom stanju. Bila je priključena na respirator i, srećom, porođaj je dobro prošao i njena beba je stabilno i trenutno se nalazi u Institutu za neonatologiju. Ali njeno stanje je i dalje bilo kritično i tim lekara je danima davao sve od sebe da je spasi. Peti dan posle porođaja zdravstveno stanje joj se drastično pogoršalo. Došlo je do pada saturacije, odnosno nivoa kiseonika, ali i povećanja ugljen-dioksida, što je otežavalo rad pluća. Počele su da slabe vitalne funkcije. Prvo su otkazala pluća, a zatim i srce. Uprkos naporu i trudu celog tima, ona je preminula u nedelju uveče - priča izvor Informera.
Jedan od težih udaraca za medicinske radnike, po sopstvenom priznanju, jeste kada je 19. aprila umrla beba stara svega devet dana! Beba rođena u Kragujevcu izgubila je bitku sa koronom u UDK "Tiršova". Bebina majka je bila pozitivna na korona virus, ali to nije znala do porođaja jer je bila asimptomatski nosilac. Beba je ubrzo po rođenju razvila simptome "citokinske oluje", a tako malo biće nije moglo da se izbori sa nečim sa čime, nažalost, nisu mogli ni mnogi odrasli.
- Na primenjenu terapiju tokom lečenja ne dolazi do poboljšanja, pogoršava se multisistemsko popuštanje što dovodi do smrtnih ishoda bebe - kažu u dečijoj klinici u Tiršovoj.
Iz Univerzitetskog kliničkog centra u Kragujevcu istakli su da je beba juče popodne, u veoma teškom teškom stanju, prebačena u Tiršovu.
- Tokom lečenja od infekcije virusom korona, lekari su primenili sve terapijske procedure neophodne za lečenje kovida. Beba je prebačena u Tiršovu, gde su postojale bolje mogućnosti za njeno lečenje, ali na žalost novorođenče je preminulo - rekli su u KC Kragujevac za Novosti.
Nakon ove teške informacije, samo nedelju dana kasnije došla je i vest da je preminuo dečak od devet godina iz Vranja. Dečak je sedmog dana od prijema na Kliniku za dečje interne bolesti u Nišu, stavljen na respirator i više puta je primao derivate krvi i plazmu rekovalescenata. Zbog akutnog kliničkog pogoršanja, reintubiran je 25. aprila.
- U toku noći 26.04.2021. došlo je do naglog pada saturacije i srčane frekvence. Primenjene su sve mere reanimacije ali nažalost pacijent nije na njih odreagovao. Inače, pacijent je imao nekoliko ozbiljnih pridruženih bolesti koje su ugrožavale njegovo zdravstveno stanje i pre infekcije Sars CoV 2, a koje su dodatno otežale samu infekciju i doprinele konačnom ishodu - napisali su tada u saopštenju iz Univerzitetskog kliničkog centra u Nišu.
Dečak koji je bolovao od mišićne distrofije ima sestru bliznakinju koja nije bila zaražena virusom.
Prethodno, 21. januara preminula je devojčica 12-godišnja devojčica iz Tutina.
- Na osnovu kompletne kliničke slike i toka bolesti kod deteta, zatim rezultata svih urađenih analiza, uzimajući u obzir i podatke o prethodno dijagnostikovanim oboljenjima, najverovatnije je da se u konkretnom slučaju radilo o smrtnom ishodu izazvanim imunološkim komplikacijama usred ranije infekcije SARS COV-2 virusom, tzv. multisistemskom inflamatornom post-covid sindromu (MIC-s) - navela je tadačetvoročlana komisija iz Opšte bolnice Novi Pazar odgovoru na pitanja portala Telegraf.rs.
Od početka epidemije u Srbiji, dve mlade žene već su izgubile život u protekloj godini. Preminula je trudnica iz Doljevca (27) 21. jula 2020. u KC Niš. Dan pre toga njena beba je preminula posle porođaja. Nedelju dana kasnije, takođe od posledica korone, preminula je trudnica iz Vranja (34), koja je takođe bila hospitalizovana na ovoj klinici. Zbog teškog stanja porođena je carskim rezom i rodila je dečaka od 900 grama. Na sreću, beba se oporavila i nakon nekoliko meseci puštena je kući. Trudnica je preminula nakon porođaja, usled srčanog zastoja.
Zašto?
Na kraju, uzroci smrti kod svih ovi mladih žena i deca mogu se razlikovati, ali svakako zajednički imenilac je korona virus. Kovid je bio katalizator koji je ubrzao neka prethodna stanja i samo ih gurnuo preko ivice ili izazavao neka nova kao što "citokinska oluja" kod osoba u tako osetljivom trenutku za imunitet.
- Sada, posebno na preporuku američke Agencije za zarazne bolesti, trudnice ipak spadaju u grupu sa povećanim rizikom za obolevanje od korone i da to može imati posledice i na plod. Na sreću, to su još uvek veoma retki slučajevi, međutim, preporuka je da trudnice nastoje da što više izbegavaju rizične kontakte - naglašava dr Aleksandar Antović za RTS.
Imuni sistem majke najpre mora da prihvati bebu, jer to za organizam majke, ma koliko čudno zvučalo, jeste strano telo. Osim toga u imunom sistemu postoje određeni mehanizmi koji plod ne prepoznaju kao strano telo ili da ga uopšte ne registruje, objašnjava dr Antović. Takođe, trudnice, posebno u kasnijim fazama trudnoće, kada je beba velika, zbog povećanja telesne mase, trpe veliko opterećenje kardio-vaskularnog i lokomotornog sistema, a samim tim i imuni sistem trpi. Infekcija respiratornog trakta može da utiče na ishod trudnoće, no trudnice, pre svega, bi trebalo da se čuvaju visokog pritiska, naglašava doktor.
- Obična infekcija respiratornog trakta nema nikakav uticaj na trudnoću, mada postoje razlike od prvog, pa do poslednjeg trimestra trudnoće. U prvom trimestru trudnoće virusna ili bakterijska infekcija može da utiče na plod, dok u trećem trimestru te infekcije mnogo manje utiču, jer je razvoj ploda završen - dodaje dr Antović.
Zbog sve težih posledica koje ostavlja kovid-19 lekari apeluju da se i trudnice vakcinišu. Jer, kažu oni, vakcina jedina može da spreči smrtnost. Doktor Radomir Aničić iz GAK "Narodni front" napominje da trudnice slobodno mogu da se vakcinišu i da su to i stavovi svetskih lekara.
- Na samom početku pandemije bila je preporuka da žene ne planiraju trudnoću, niti su se u tom momentu radile vantelesne oplodnje. Kako je vreme prolazilo, sve trudnice koje su bile zaražene bile su dobro, kako one, tako i deca. U međuvremenu saznali smo da je jedino oružje protiv ove pandemije vakcinacija. Sve žene koje planiraju trudnoću ili su trudne slobodno mogu da se vakcinišu. To je stav lekara na svetskom nivou, pa smo naše buduće mame savetovali da se vakcinišu - naglašava Aničić.
Kako ističe, nema kontraindikacija nakon vakcinacije kod trudnica, čak i one žene koje su u procesu vantelesne oplodnje mogu da se vakcinišu.