Potres kod Novog Pazara uznemirio građane, a da li ste znali da Srbiju godišnje pogodi 1.000 zemljotresa?
Kako objašnjavaju seizmolozi, na prostoru Srbije ne očekuju se zemljotresi jači 6 stepeni Rihterove skale, a najjači do sada bio je zabeležen 5,9 stepeni.
Epicentar zemljotresa koji je juče rano pogodio i uznemirio građane Novog Pazara bio je tek na stotinak metara od srednjevekovnog manastira Đurđevi stupovi, zadužbini Stefana Nemanje iz 12. veka koja je na Uneskovoj listi svetske baštine.
Prema podacima Republičkog seizmološkog zavoda, zemljotres se desio u 6.50, a bio je jačine 2,6 stepena Ruhterove skale. Na mapi se vidi da je epicentar od Đurđevih stupova bio udaljen 700 metara.
Živeli su srećnim i skromnim životom, a sada im je 300 ZMIJA zauzelo PORODIČNU KUĆU i to zbog ove STVARI koju su držali ISPRED
Otkud slike DECE IZ SRBIJE na PEDOFILSKOM SAJTU? Igor Jurić OTKRIVA GREŠKU koju prave SVI RODITELJI
SRPSKU GLUMICU MAJKA OSTAVILA U KUTIJI USRED JANUARA! Sada ima jaku poruku za bebu iz Žarkova: Zapamti, dete...
- Zemljotres nisam ni osetio, a nisam ni primetio oštećenja na manastiru i ostalim objektima. Hvala Bogu da niko nije povređen i da nema štete – kaže bivši iguman Đurđevih stupova Gerasim.
Prema dosadašnjim informacijama, zemljotres nije pričinio materijalnu štetu na objektima u Novom Pazaru, ali je bio dovoljno jak da bi uznemirio građane, pogotovo žitelje stambenih zgrada.
Ovo je treći zemljotres zabeležen u ovom delu Srbije u poslednja četiri dana, a prethodna dva (od 2,2 i 1,8 Rihtera) desila su se na području Nove Varoši. Zbog toga su mnogi meštani ovog kraja uznemireni, međutim stručnjaci kažu da nema previše razloga za brigu.
Branko Dragičević, zamenik direktora Republičkog seizmološkog zavoda Srbije, kaže da su poslednji zemljotresi ipak udaljeni jedan od drugog i da nemaju nikakve veze jedan sa drugim, te ih ne treba stavljati pod iste doađaje.
- To su slabi zemljotresi koji nisu mogli da izazovu materijalnu štetu. Takvih malih ili još manjih zemljotresa mi lociramo više od 1.000 u Srbiji za jednu godinu. Vidim da ih ljudi sada povezuju, iako su udaljeni 60 km, te na taj način bespotresno stvaraju velike priče i šire paniku – rekao je Dragičević.
U Srbiji na snazi meteo-alarm: Toplotni talas odnosi žrtve, a nećete verovati šta još strada!
Otišla da kupi ćerkici sladoled i nije se vratila: Nestala Miljana (35) iz Šapca, iza nje ostao JEDAN TRAG
SRPSKA SE PESMA ORI! Dačić u Grčkoj pevao "Tamo daleko": Idite tamo gde vas vole i ne tuku jer navijate za Zvezdu! (VIDEO)
Kaže da građane u ovakvim situacijama najčešće interesuje predviđanje, zbog čega ističe da se od zemljotresa može zaštititi samo prevencijom, odnosno prostornim planiranjem i zaštitom od zemljotresa objekta prilikom gradnje.
- Sa zemljotresima o kojima sada pričamo nikakva se opasnost nije ni povećala ni smanjila, to je redovno dešavanje. Priroda nas opominje da živimo na trusnom području, ali to nije nikakva najava da nas očekuju veliki zemjotresi. Pre svega, veliki zemljotresi dolaze bez najave i ne mogu se predvideti – nastavio je Dragičević.
Kako objašnjavaju seizmolozi, na prostoru Srbije ne očekuju se zemljotresi jači 6 stepeni Rihterove skale, a najjači do sada bio je zabeležen 5,9 stepeni.
Na spisku žarišnih zona sa najviše energetskog potencijala u Srbiji su Svilajnac, Rudnik, Kopaonik, Mionica, Vranje, Jagodina, Vitina, Trstenik.
Seizmolozi međutim imaju svoje mape opasnosti i procenu ugoženosti. One služe da objekti koji se na tom području grade izgrade tako da izdrže udar zakoje prethodna iskustva sugerišu verovatnoću da će se ponovo dogoditi.