PRAVOSLAVNI VERNICI SLAVE MITROVDAN: Prema narodnom verovanju, danas nikako ne treba prekršiti ovaj običaj
Srpska pravoslavna crkva obeležava dan Svetog Dimitrija. Mitrovdan, kako ga Srbi zovu, peta je po redu najvećih srpskih slava, a ovaj dan se smatra i nezvaničnim početkom zime.
Sveti Dimitrije je zaštitnik Soluna, a Rusi ga smatraju zaštitnikom Sibira. Dimitrijev otac bio je vojvoda Solunski, a on je titulu vojvode nasledio posle očeve smrti.
Po predanju, Sveti Dimitrije je svo svoje bogatstvo podelio siromašnima. Njegove mošti nalaze se u Solunu, gde je i rođen. Predanje još kaže da je nakon što je sahranjen, iz njegovog tela poteklo miro koje je lečilo bolesne.
Mitrovdan se u Srbiji smatra i danom kada su se hajduci rastajali, jer se bližila zima. Otuda izreka, Mitrovdanak – hajdučki rastanak, Đurđevdanak - hajdučki sastanak.
Po tome kakvo je vreme na Mitrovdan, verovalo se da će biti sledeće leto. Mitrovdan se svetkuje i kao bećarski praznik i ovčarski dan, jer su se na ovaj dan isplaćivali bećari - čuvari stoke.
VEROVANJA
Uoči Mitrovdana i Đurđevdana treba da je svako kod svoje kuće, jer ko tada ne bude kod svoje kuće, taj će se preko cele godine noćivati po tuđim kućama.
Postoji i verovanje da uoči Mitrovdana moraju da budu završeni svi veliki poslovi, naročito veliki radovi na polju i druge stvari koje se rade napolju.
Smatra se da je vreme posle Mitrovdana varljivo, odnosno da zima može svakog časa da iznenadi, pa se zato učvrstilo mišljenje da je loša sreća ako se nešto ostavi za posle velikog praznika.
Zima će biti blaga, sa malo izuzetno hladnih dana. Ako na Mitrovdan padne sneg, veruje se da će se zadržati sve do aprila.
U Srbiji postoji i verovanje da na Mitrovdan ne treba grditi malu decu, koliko god da su pogrešila ili bezobrazna, jer će navodno onda cele godine biti nestašna.