PRAVOSLAVNI VERNICI SLAVE TRAGIČNU SUDBINU POSLEDNJEG SRPSKOG CARA: Zbog njega se raspala vladavina Dušana Silnog
Srpska pravoslavna crkva i vernici danas slave Svetog cara Uroša, naslednika cara Dušana, i poslednjeg vladara loze Nemanjića.
Stefan Uroš V Nejaki je jedini sin i naslednik cara Dušana. Vladao je od 1355. godine do 1371. godine, a zadužbina mu je Manastir Matejča. On je poslednji vladar loze Nemanjića.
SRBI VERUJU U TEORIJE ZAVERE O KORONI: Objavljeni rezultati najnovijeg istraživanja, rezultati će vas iznenaditi
AKADEMICI SE IZJASNILI: Radna grupa SANU za masovnu vakcinaciju stanovništva
ŠVEDSKA MOŽE DA UČI OD SRBIJE: Kristina Kovač ima koronu, stanje joj je sve gore, a tamo nema nege za kovid pacijente
U njegovo vreme slabi centralna vlast i oblasni gospodari se osamostaljuju. Posle smrti cara Uroša srpska država prestaje da postoji. Vladavina Uroša, sina cara Dušana, bila je gotovo u svakom pogledu suprotna vladavini njegovog roditelja.
I sudbina i istorija ponekad igraju nemilosrdne igre. Tako je prvi potomak cara Dušana poneo nadimak Uroš Nejaki.
Novi srpski car koji je titulu nasledio od oca nije uspevao da zaštiti svoju državu, ni od spoljnih napada, ni od unutrašnjih potresa.
I kako je već bilo pravilo u srednjem veku, i Uroš je morao da vodi bitku za svoja nasledna prava. Najozbiljniji protivnik mu je bio Simeon Nemanjić, Dušanov polubrat.
Iako je celokupna srpska vlastela i crkva stala na Uroševu stranu na državnom saboru u Skoplju 1357. godine, Simeon, vojno daleko snažniji, sebi je dodelio carske dostojanstvene oznake i zavladao Epirom i Tesalijom 1359. godine.
Mladi Uroš je uz podršku svoje majke Jelene, državnog sabora održanog u Skoplju i Dubrovčana uspeo je da spase svoje vladalačko nasleđe.
Ubrzo srpska država podelila na dva carstva, Uroševo i Simeonovo. U većem delu koji je obuhvatao sve stare srpske zemlje vladao je Uroš.
Pretpostavlja se da je umro 2. decembra ili 4. decembra 1371. godine, verovatno posle Maričke bitke, kao poslednji srpski car.
Posle velikih Dušanovih osvajanja, car Uroš postaje žrtva bahatosti vlastele koja se naglo obogatila u prethodnim ratovima i pljačkama. Infrastrukturna nepovezanost novih teritorija carevine sa jezgrom otežala je uspostavljanje reda i državnih instrumenata.
Uroš Nejaki je proglašen za svetitelja 211 godina posle smrti. Njegove mošti počivaju u u Sabornooj crkvi Svetih Arhanđela u Beogradu.