PREOKRET! Srpski lekari objašnjavaju: Nema razloga za paniku zbog lekova protiv pritiska
Lekove za pritisak, za koje je Agencija za lekove poslala upozorenje i koji neće biti povučeni sa tržišta, pacijenti ne treba da prestaju da piju na svoju ruku. To je stav lekara.
Struka kaže da nema razloga za paniku i da pacijenti nikako ne prekidaju terapiju bez konsultacija sa kardiologom.
U Srbiji 47 odsto odraslih ima hipertenziju, a 50.000 ljudi umre godišnje od bolesti srca. Lekovi koji sadrže supstancu hidrohlorotiazid, koja može da izazove nemelanomski rak kože, imaju baš široku primenu.
- Imamo nekoliko grupa terapijski izbora za lečenje hipertenzije i prepisujemo relativno često te lekove - rekao je upravnik Interne klinike KBC "Bežanijska kosa" Branislav Milovanović.
Nema razoga za paniku, istakao je lekar i pojasnio da ti lekovi mogu imati neželjeno dejstvo kao i svi ostali lekovi u medicini.
KONAČNO! Pao PRVI SNEG u Srbiji, ZABELELO SE SVE
- Kardiolog treba da proceni da li lek treba da se isključi ili da se nastavi primena. Najmanje nam treba panika i pacijenti ne treba nikako sami da isključuju lekove - rekao je Milovanović.
Dakle, kardiolog će prepisati terapiju, poručio je on.
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS) izdala je hitno upozorenje lekarima i pacijentima o štetnosti lekova, a u vestima TV Prva objavljen je spisak čak 32 sporna leka.
Na "ić" i na "ović": Da li znate koja je razlika između ovih srpskih prezimena?
Pavle Zelić iz ALMIS-a rekao je da lekovi neće biti povučeni sa tržišta.
Rezultati dve studije u Danskoj na pacijentima koji su koristili te lekove 11 godina pokazali su da je učestalost mogućnosti dobijanja nemelanomskih karcinoma kože, koji su inače izuzetno retki, neznatno povećani.