Procena kineskih eksperata: Evo kada će se u Srbiji stabilizovati situacija sa korona virusom
Dr Peng napominje da je stanje ovde mnogo optimističnije nego u Italiji i Španiji.
Ako se u potpunosti budu sprovodile i poštovale sve uvedene mere, epidemija korona virusa u Srbiji će za mesec ili dva biti pod kontrolom, kažu kineski stručnjaci u borbi protiv Kovida 19 koji borave u našoj zemlji, uz ocenu da situacija u Srbiji daje mnogo više optimizma u poređenju sa Italijom i Španijom jer je, kako ističu, država uložila velike napore i pokazala dobar pristup u prevenciji i kontroli epidemije.
VALJEVO SE POSEBNO PRATI: Koronom zaraženo 11 zdravstvenih radnika, 180 u izolaciji
ROTACIJA: Otišlo 120 stranih državljanja, vratilo se 132 naših građana iz Frankfurta
NEMA VIŠE ZABUNE: Evo ko izdaje dozvole za radnike i šta treba popuniti
Kineski eksperti predlažu uvođenje rigoroznijih mera, poput produženja policijskog časa na 24 sata, pojačanu kontrolu kretanja građana koji dolaze iz inostranstva i smeštanje svih zaraženih iz kućne izolacije u privremene poljske bolnice.
Šef delegacije kinesog tima stručnjaka iz Kine,među kojima su epidemiolog, pulmolog, psiholog i specijalisti drugih oblasti, koji su pre dve nedelje došli u Srbiju, Peng Džićijang kaže da je rast broja zaraženih u našoj zemlji rezultat povecanog broja testiranih osoba.
- Kako se povećava broj testiranih tako se povećava i broj potvrđenih slučajeva virusa Kovid 19, a samim tim je i veći broj hospitalizovanih pacijenata - kaže Peng.
Prema njegovim rečima, da bi Srbija stavila epidemiju pod kontrolu potrebna je jača kontrola građana koji dolaze iz inostranstva i napominje da bi oni trebalo da budu u kolektivnoj, a ne u kućnoj izolaciji.
- Ukoliko se izvor zaraze ne stavi pod kontrolu i ako se ne budu doslednije sprovodile mere karantina, epidemija može da se produži na duži rok - napominje Peng koji je zamenik direktora Instituta za prevenciju i kontrolu zaraznih bolesti pri Centru za kontrolu i prevenciju bolesti provincije Guangdong.
Kako kaže, broj zaraženih u Srbiji raste, ali brzina tog rasta nije progresivna što, ističe Peng, pokazuje da mera zabrane kretanja ipak daje efikasne rezutate.
Dodaje da su u Kini primenjivane strože mere zabrane kretanje garađana koji dolaze iz inostranstva kako bi se izbeglo stvaranje novih zarišta.
- Ako se produži trajanje policijskog časa i uvedu strože mere epidemiološkog nadzora i kontrole kretanja, to će mnogo bolje uticati na stavljanje epidemije pod kontrolu - kaže Peng.
Smatra da pacijenti sa blažim simptomima infekcije ne treba da budu u kućnoj izolaciji, već da budu smešteni u mobilne bolnice kako bi se sprečilo širenje zaraze na članove njihovih porodica.
KON: "U svim uzrastima ima smrti, nema više podele na osetljive i oni koji to nisu"
Saopšteni podaci o zaraženim medicinskim radnicima: Evo u kojim ustanovama ima najviše pozitivnih
U Ćuprijskoj bolnici zaraženo 40 radnika: Sedam je hospitalizovano
ZARAŽENI SIN DIREKTORA KLINIKE IMA KORONU: Poslao je jaku poruku iz bolničke sobe (FOTO)
Kisić - Tepavčević: U stabilnom su stanju svi zaraženi iz ministarstva