PRONAĐEN JOŠ JEDAN ARHEOLOŠKI BISER NA TLU SRBIJE: Grobnica kakva nije otkrivena u našoj zemlji do sada
Ranohrišćanska grobnica iz 4. veka, specifična po načinu sahrane kakav do sada nije zabeležen na nalazištima u Srbiji, pronađena je u Beloj Palanci.
Na istoj lokaciji tokom 3 godine ukupno je otkriveno 29 grobnica, ove godine 13, a iskopavanja će se nastaviti i naredne godine.
Treću godinu zaradom, arheolozi se vraćaju u Belu Palanku, a i ovog puta imaju zanimljiva otkrića. Kako kaže rukovodilac projekta Marko Janković - do sada nezabeležena u Srbiji.
SVETINJA KRIJE TAJNE: Bogomolja podignuta pre Nemanjića, a arheolozi su tu pronašli PRAVO BLAGO (FOTO)
KRV LILA KAO IZ ČESME: Lekari iz Guče radnika sa odsečenom šakom poslali bez pratnje u Čačak? RADOMIR OSTAO INVALID
JOŠ JEDAN SLUČAJ KORONE U SRPSKOJ ŠKOLI: Roditelji znali za rizičan kontakt, ipak poslali decu na nastavu
Istraživanje na istočnoj nekropoli Remezijane ove godine otkrilo je 13 grobnica, a posebnu pažnju arheologa zavredio je jedan grob koji je, poput ostalih, građen tehnikom suhozida i u literaturi je poznat kao grob tipa mensa.
- Ove godine smo južnije, bukvalno nam se lepi sonda za sondu. Ono što je manje-više drugačije u odnosu na prethodne godine što imamo grobnu arhitekturu koja je drugačija i to ozbiljno drugačija. Po prvi put imamo grobove posebnog tipa mensa. Iznad samog groba kada se ukopa pokojnik, pravi se nadzemni deo sa ogradom unutar koje se nalaze drvene klupe i postoji malterisani deo sa stolom. Služi za male gozbe kada se dođe na groblje nad samim grobom - objašnjava Janković.
Kako objašnjava arheolog, grobnica ovakvog tipa do sada nije otkrivena i publikovana u Srbiji, a najbliža analogija takvom tipu grobova se nalazi u južnoj Mađarskoj i Hrvatskoj.
- Nismo očekivali tako nešto, mislili smo da je još jedna memorija poput one od prošle godine. Ona je polukružnog oblika u koji je upisana još jedna malterisana apsida. Grobnica izgleda ovako - sagrađena je od opeka, izmalterisana iznutra gde je položen pokojnik. Natkrivena je daskama i malterisana je sa gornje strane. Preko svega ide zemlja i metar iznad ide ograda od kamena, sto i klupe koji su služili za posmrtne gozbe. Nema greške da se radi o slučajnosti - kaže arheolog.
Dosadašnjim istraživanjima na ovom lokalitetu tokom 3 godine pronađeno je ukupno 29 grobova, a nalazište iz doba kasne antike ili ranog hrišćanstva karakteriše, kako objašnjava Janković, veliki broj razičitih tipova sahrana.
- Kada govorimo o rimskim nekropolama imamo nekoliko tipova koji se smenjuju. Ovde imamo grobove različitih konstrukcija. Imamo recimo 2 groba sa nadzemnom konstukcijom u vidu prstena od kamena poređani u krug ispod kojeg je položen pokojnik. Veliki broj različitih tipova sahrana koje su se odvijale u isto vreme, to nije baš uobičajeno i veoma je zanimljivo za nas - objašnjava Janković.
Istraživanjima, međutim, nije kraj. Iskopavanja na prostoru preko puta autobuske stanice u Beloj Palanci na brdu kod hotela Esperanto nastaviće se i sledeće godine, a arheolozi se nadaju da će u blizini pronaći baziliku.
- Ima još prostora za rad. Nadamo se da u neposrednoj blizini postoji neka vrsta bazilike. Naredne godine ćemo geofizički snimiti teren kako bi imali jasniji uvid - kaže Janković.
Do tada, nalazište je ponovo zaštićeno geotekstilom i zatrpano jer se nalazi na raskršću nekoliko lokalnih puteva. Ukoliko bude bilo potrebe, one će se lako otkriti.
- Teško je konzervirati nalazište, rađeno je tehnikom suhozida i nije moguće. Postoji mogućnost da se odrade skalirani modeli, makete koji bi bili mobilni i koji bi mogli da se sele. Da se predstavi na taj način u Beloj Palanci, ali i da ide na prezentaciju po Srbiji - kaže rukovilac tima arheologa.
Iskopavanja u Beloj Palanci deo su sistemskih istraživanja koja su započeta 2018. godine, a vodi ih Arheološka grupa Filozovskog fakulteta u Beogradu u saradnji sa stručnjacima Odseka za istoriju Filozofskog fakulteta u Novom sadu, Narodnog muzeja u Beogradu, Medicinskog fakulteta u Beogradu i Arheološkog instituta u Beogradu.
Među arheolozima koji su istraživali nalazište tokom avgusta, nalazi se i jedan Belopalančanin, student arheologije.
Projekat finansiraju Ministarstvo kulture Republike Srbije i opština Bela Palanka.
ODLIČNE VESTI ZA GRAĐANE UŽICA: Nema više gubljenja vremena na šalterima
"OVO LETO ŽELIM ŠTO PRE DA ZABORAVIM" Đak petak iz Veternika napisao sastav o kom će se dugo pričati (FOTO)
BEZ KINE BI BILO ZIME: Dr Kon objasnio koliko bismo tešku situaciju imali da Peking nije poslao eksperte
"OVO NISMO SMELI DA DOZVOLIMO": Dr Kon o istorijskoj grešci koju je Srbija napravila u borbi protiv korona virusa
Situacija više nije vanredna, ali ovoga se moramo strogo pridržavati: Dr Kon o epidemiološkom stanju u Srbiji