Otvorite ČETVORO OČIJU ako hranu kupujete na ulici! Ovih namirnica se morate POSEBNO ČUVATI (FOTO)
Mikroorganizmi se lako prenose
Tokom leta zbog visokih temperatura povećan je rizik za bezbednost namirnica životinjskog porekla, zbog čega je veterinska inspekcija, kako u Ministarstvu poljoprivrede kažu, pojačala nadzor na mestima gde je veći promet tih prehrambenih proizvoda.
Tokom kontrole dešava se da inspektori zateknu u prometu hranu koja se ne čuva u adekvatnim uslovima već je izložena visokim temperatura i atmosferskim uticajima.
- U periodu sa visokim temperaturama hrana se mora čuvati na niskim temperaturama u takozvanom hladnom lancu - ističu u resornom Ministarstvu.
Navode da se posebna pažnja usmerava na objekte brze hrane, restorane i prodajna mesta u kojima postoje odeljenja za prodaju mesa i mleka, javne gradske pijace odnosno hale za prodaju mlečnih proizvoda i proizvoda od mesa, jaja, ribe...
OTKRIVAMO! Kako da vam kupovina ili prodaja nekretnine ne bude jedan od najstresnijih događaja u životu
ORLIĆI RAŠIRILI KRILA! Pogledajte prvi let mladunaca jedinog para krstaša u Srbiji (VIDEO)
Postoji način da organizujete svoje letovanje, a da NE MRDNETE IZ KUĆE
Na celoj teritoriji zemlje veterinarska inspekcija sprovodi inspekcijske nadzore planski, kontinuirano i redovno, a planovi nadzora se prave na osnovu analize rizika.
Analiza, objašnjavaju, između ostalog obuhvata vrstu i način proizvodnje, sezonski karakter određenih proizvoda, navike potrošača kao i rezultate prethodnih nadzora, dok se uzorkovanja obavljaju na osnovu usvojenog plana monitoringa, rezultata prethodnih nadzora, prijava potrošača.
Ističu da inspektori preduzimaju mere u svim situacijama kada se konstatuju nepravilnosti bilo da se radi o propustima u održavanju higijene, nepravilnoj manipulaciji hranom ili neadekvatnom čuvanju.
- U slučaju da se u prometu zateknu namirnice koje nisu bezbedne, veterinarska inspekcija, u skladu sa ovlašćenjima iz Zakona o veterinarstvu i Zakona o bezbednosti hrane, naređuje njihovo povlačenje iz prometa i neškodljivo uništenje u za to odobrenim objektima - navode u Ministarstvu.
Dodaju da se protiv subjekta koji je takvu namirnicu stavio u promet pokreće prekršajni postupak ukoliko se radi o fizičkom licu ili preduzetniku ili privredni prestup ukoliko se radi o pravnom licu.
Potrošačima savetuju da bi trebalo da se upoznaju sa svim elementima koji se nalaze na deklaraciji proizvoda pre donošenja odluke o kupovini i podsećaju da u skladu sa Pravilnikom o deklarisanju, označavanju i reklamiranju hrane, deklaracija mora da sadrži sve elemente sa kojima bi kupac trebalo da bude upoznat.
OSKRNAVLJENO NAJVAŽNIJE MESTO ZA SRBE: Od Plave grobnice napravili KUPALIŠTE!
IZRONILA STARA ĆUPRIJA: Zbog niskog vodostaja isplivali ostaci mosta iz doba Turaka (FOTO)
BRUKA I SRAMOTA! Šampionu sa Daunovim sindromom koji je Srbiji doneo tri olimpijske medalje UKRALI BICIKL (VIDEO)
Apeluju na potrošače da hranu kupuju u registrovanim objektima, odnosno objektima koji su pod nadzorom veterinarske inspekcije, kako bi se izbegle posledice kupovine proizvoda nepoznatog porekla i da ukoliko u prometu primete bilo kakve nepravilnosti proizvoda ili sumnju u njegovu bezbednost, to prijave nadležnim inspekcijama.
- Lako kvarljive proizvode životinjskog porekla trebalo bi kupovati samo u objektima i prodajnim mestima gde se oni čuvaju u rashladnim uređajima, a obavezno treba proveriti datum proizvodnje i rok upotrebe - ističu u Ministarstvu.
Osim toga savetuju da u kućnim uslovima treba odvajati sirove namirnice od kuvane hrane jer se mikroorganizmi lako prenose.
BONUS VIDEO: IZVOR ŽIVOTA ZA 100 MILIONA LJUDI: Ovo je najvažnija reka na svetu, a zbog nje bi moglo da zarati 11 država (VIDEO)