EPIDEMIJA MORBILA PREPLAŠILA RODITELJE: Domovi zdravlja PUNI, lekari ističu da je OVO najvažnije!
Antivakseri naneli veliku štetu
Epidemija morbila, odnosno malih boginja prijavljena je u Beogradu, a među zaraženima je šestoro dece uzrasta od tri do pet godina. Njih petoro je nevakcinisano, a jedno je primilo јеdnu dоzu vаkcinе sа kоmpоnеntоm prоtiv mоrbilа. Sve ovo zabrinulo je roditelje i osvestilo ih o značaju vakcinacije, a ambulante domova zdravlja sve su punije upravo zbog vakcinacije.
PRIPREMITE SE ZA PRAVI VREMENSKI ROLERKOSTER! Temperatura će preći 20 stepeni, pa onda NAOBLAČENJE
BABA MARTA UZVRAĆA UDARAC?! Posle 20 stepeni, stiže OBRT: Srbiji nema šta ne preti, budite oprezni...
DANAS JE PREPODOBNI AKSENTIJE: Ovaj svetac je bio poznati iscelitelj i čudotvorac, a ako izgovorite OVU molitvu ispuniće vam se sve želje! (VIDEO)
Doktori godinama apeluju na roditelje da vakcinišu svoju decu MMR vakcinom, kako bi se male boginje, izuzetno zarazna bolest, konačno iskorenila, ali su antivakseri, kako pričaju lekari, uticali na to da se imunizacija smanji, a to je za posledicu imalo scenario kojem svedočimo danas.
Odziv roditelja sve veći
Ipak, situacija je prethodnih dana počela znatno da se menja. Direktor Doma zdravlja Palilula dr Aleksandar Stojanović, kaže za naš portal da je odziv roditelja koji se javljaju da vakcinišu svoju decu protiv morbila znatno veći.
- Duplo je više roditelja koji se prethodnih dana javljaju da vakcinišu svoju decu protiv morbila. Kažu nam da su verovali antivakserima, i da zato nisu vakcinisali svoju decu. Neki roditelji se još dvoume, ali priča o vakcinaciji je sada krenula u dobrom smeru - navodi dr Stojanović.
Doktor ima i jedan savet za sve roditelje koji i dalje nisu sigurni da li treba da odvedu svoje dete na imunizaciju.
- Roditeljima savetujem da ne rizikuju živote svoje dece. I oni su vakcinisani, i njihova deca takođe treba da se vakcinišu protiv malih boginja - ističe naš sagovornik.
I dr Jelena Mitrović, pedijatar u Domu zdravlja "Dr Simo Milošević" na opštini Čukarica, kaže da je i u ovoj zdravstvenoj ustanovi povećan broj roditelja koji se javljaju da vakcinišu svoju decu protiv malih boginja.
- Javljaju se oni roditelji koji kasne sa vakcinacijom, kao i oni čija deca treba da krenu u školu. Slali smo dopis vrtićima, navodeći da ćemo, pre bilo kojih drugih pregleda, prvo vakcinisati decu protiv malih boginja, rubeole i parotitisa. Odradili smo i reviziju vakcinalnih kartona, prema dopisu Ministarstva zdravlja - navodi doktorka.
Strah od autizma
Kako dodaje, roditelji su se dosad manje javljali da vakcinišu svoje mališane iz dva razloga.
- Jedan je zato što su deca stalno bolesna jer idu na kolektiv, pa smatraju da dete nije dovoljno zdravo da primi vakcinu, iako to lekar proceni pri svakom davanju vakcine. Drugi je strah zbog priče da MMR izaziva autizam - ističe doktorka.
- Nažalost zbog netačnog članka o povezanosti MMR i autizma u javnosti se pojavio strah od autizma, a potkrepljen je onda u javnosti istupima nekompetentnih ličnosti. To je, nažalost, rezultiralo epidemijom - zaključuje doktorka.
Kako je za RTS izjavila dr Verica Jovanović iz Instituta za javno zdravlje Batut, vakcinisati ili ne dete MMR vakcinom za neke roditelje koji su se dvoumili više nije dilema.
- Postoji pojačan obuhvat vakcinacijom u ovom trenutku. Ovaj trend ne sme da stane, jer je to glavna mera zaštite od pojave morbila. Roditelji su pojačano zainteresovani i ukoliko je došlo do propusta, mi zaista očekujemo da će se u ovom periodu ovakvom merom pojačati obuhvat imunizacije - rekla je dr Jovanović.
Epidemija u Beogradu
Dok je u Beogradu virus u cirkulaciji, u Kikindi poslednjih godina nema slučajeva zaražavanja dece malim boginjama. Načelnica Dečjeg i Školskog dispanzera, dr Dragana Grujić, rekla je za portal Gradski online da najveća zasluga za stabilnu epidemiološku situaciju pripada roditeljima jer su već godinama, u tom pogledu, veoma odgovorni.
- Odziv na vakcinaciju je standardno dobar. Iznosi više od 95 odsto, što je iznad republičkog proseka. Dete MMR vakcinu dobija sa navršenih godinu dana. Revakcina je pred odlazak u školu, u sedmoj godini - ispričala je dr Grujić.
Broj zaraženih malim boginjama u Srbiji raste iz dana u dan, a prema poslednjim podacima Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" objavljenim danas, ukupnо je rеgistrоvаno 19 pоtvrđеnih slučаjevа mоrbilа zаključnо sа 25. februarom.
Poslednji slučaj je zaražena beba stara 13 meseci.
Najviše zaraženih ima u Beogradu, gde je i prijavljena epidemija.
Izvor: Srbija Danas/Blic/ Dragana Simić/Prenela: D.G.