ROJEVI KRVOPIJA SPOPADAJU BEOGRAĐANE: Kiša im je dala prostora da se razmnože, a u ovim krajevima grada je NAJGORE
Nestabilo vreme nam donelo dosadne krvopije.
Ispovest jedne sugrađanke najbolje odslikava situaciju koja vlada u mnogim delovima prestonice. Nestabilno vreme i kiša koja nam već mesec dana svakodnevno dosađuje, sa sobom je donela još jednu noćnu moru - dosadne krvopije.
On dodaje da su priobalja reka svakako najugroženije lokacije kada je u pitanju broj komaraca.
- Ovakvo vreme sa dosta kiše dovelo je do pojave takozvanih rečnih (šumskih) komaraca za čiju pojavu su dovoljne jako male količine vode u vidu barica koje ostaju nekoliko dana. Imajući u vidu velike količine kiše koje su pale, stvorili su se povoljni uslovi za njihovu pojavu u većem broju - objašnjava Pešić.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/08/06/beograd_0.jpg?itok=sFAr2-Di)
FENOMEN RASTA U SRBIJI: Srpkinje sve više i više? To nije slučajno - razlog leži u ISHRANI!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/06/06/pjimage_2.jpg?itok=nk9_GnIV)
Vanredno stanje u Krupnju: Poplavljeno 50 kuća, đaci evakuisani iz osnovne škole! (VIDEO)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/2014/11/22/razvedeni-par-glavna.jpg?itok=ni6mV4zB)
TARA JE 2 GODINE ŽIVELA SA DEČKOM, A POSLE RASKIDA MORALA MU JE PLATITI 15.000 €: Advokat otkriva da li i u Srbiji vanbračni partner ima pravo NA PODELU IMOVINE
Poslednjih godina među građanima znala je da zavlada panika čim se pomenu komarci, a razlog je što su glavni prenosioci virusa Zapadnog Nila, koji može da dovede i do smrtnog ishoda. Nadležni, tvrde, da za sada nema opasnosti.
- Za sada nije zabeležena veća pojava komaraca iz roda Culex koji su glavni prenosioci virusa uzročnika groznice Zapadnog Nila. Svi sakupljeni komarci se analiziraju i za sada nije zabeležena pojava zaraženih komaraca - zaključuje Pešić.
AVIONI SAMO U SLUČAJU NUŽDE
Prethodnih godina komarci su prskani skoro isključivo sa zemlje.
Nekada veoma popularno zaprašivanje iz aviona, koje ne preporučuju propisi Evropske unije, sprovođeni su veoma retko i to samo u situacijama pojave izuzetno velikog broja komaraca, naročito na nepristupačnim područjima.
ČAK I DRONOM PROTIV KRVOPIJA
Pre dve godine Zavod za biocide nabavio je i dron kao svojevrsno oružje u borbi protiv krvopija.
Kako su tada istakli nadležni, njegova uloga je u osmatranju terena, ponajviše na nepristupačnim lokacijama poput leve obale Dunava, okoline Surčina, dela Bloka 45...
KAKO SE ODBRANITI
Saveti za borbu protiv komaraca:
- boravak u klimatizovanim prostorijama gde je manji njihov broj
- upotreba zaštitne mreže protiv komaraca na prozorima i oko kreveta
- upotreba električnih aparata koji ispuštaju sredstvo za uništavanje komaraca
* upotreba raznih sredstava na otkrivenim delovima tela tokom boravka na otvorenom
* nošenje odeće koja pokriva ruke i noge, po mogućstvu što komotnije
CRNE TAČKE U PRESTONICI
Najviše komaraca u prestonici po pravilu ima oko vodenih tokova, ali i u šumama i parkovima.
Kao svojevrsne "crne tačke" zato slove leva obala Dunava (Borča, Ovča, Krnjača), novobeogradski blokovi kraj Save, zemunsko šetalište, Ada Ciganlija, delovi Surčina, Ada Huja, Košutnjak, Zvezdarska šuma...