"U ŠAPCU KRAJ SAVE..." Prošetajte ovim prelepim gradom i saznajte zbog čega je dika i ponos Srbije
Grad Šabac leži na 80 metara nadmorske visine i on je ravničarski, nizijski i dolinski grad.
Šabac je jedan od većih i poznatijih gradova Srbije. Nalazi se u severozapadno delu Srbije, na tromeđi Mačve, Pocerine i Posavine, na desnoj obali reke Save.
Graniči se sa opštinama: Bogatić, Loznica, Vladimirci i Koceljeva. Prema Šapcu gravitiraju tri mikroregije koje čine njegovo zaleđe: ka zapadu se prostire Mačva, ka jugu Pocerina, ka istoku Posavina. Šabac je posle Beograda najseverniji grad središnjeg dela Srbije.
Rub vremena im ne može ništa: Duhovno blago Bele Crkve - dar za turiste iz svih krajeva Srbije, ali i sveta (FOTO/VIDEO)
Manifestacije koje ne smete propustiti: Vreme je da zavirite u karnevale Bele Crkve (FOTO)
LEGENDA MAČVANSKOG GLUMIŠTA: "Martinovi dani" u Bogatiću okupljaju ljude širom Srbije (FOTO/VIDEO)
Grad Šabac leži na 80 metara nadmorske visine i on je ravničarski, nizijski i dolinski grad. Izuzetno je dobro saobraćajno povezan sa svojom okolinom i ostalim delovima zemlje.
Najkraća veza sa Bosnom i Hercegovinom se ostvaruje preko drumskih mostova na Drini, kod naselja Badovinci i grada Loznice, a sa Vojvodinom preko dva mosta kod Šapca (drumskog i železničkog), drumskog i pešačkog mosta kod Sremske i Mačvanske Mitrovice.
Teritoriju grada Šapca čine sva naseljena mesta, odnosno područja katastarskih opština koja ulaze u sastav ove jedinice lokalne samouprave. Na teritoriji grada Šapca su zastupljena tri vida transporta: drumski, železnički i rečni.
Položaj Šapca u odnosu na reku Savu, uslovio je da grad postane pristanište ravne Mačve i posavsko-pocerskog pobrđa. Rečnom plovidbom, Šabac je povezan sa Beogradom, a dalje plovnim sistemom Dunava u svim podunavskim zemljama.
Ako ste u prolazu, ili sa namerom dolazite u Šabac, obavezno treba posetiti neke od najpopularnijih manifestacija i znamenitosti grada.
Noć muzeja u Šapcu
Međunarodna kulturna manifestacija koja se u velikom broju evropskih gradova svake godine održava sredinom maja meseca. Manifestacija ima za cilj da uključi što veći broj institucija, organizacija i pojedinaca kako bi te noći osmislili nešto kreativno, zabavno i neobično u svom gradu.
Grad Šabac od 2008. godine učestvuje u ovoj manifestaciji. Svake godine zainteresovanost je publike je sve veća, a broj izlagačkih lokaliteta u gradu beleži i preko deset hiljada poseta za vreme trajanja programa.
Festival cveća "Ruže Lipolista"
Festival cveća "Ruže Lipolista" tradicionalno se održava u drugoj polovini juna. U selu Lipolist, kod Šapca, tada se okupljaju prizvođači, distributeri i svi ljubitelji ruže i njene lepote. Festival predstavlja potencijale koje ima proizvodnja cveća, otvara mogućnosti za međusobnu saradnju, udruživanje i zajednički nastup na drugim tržištima. Osim toga predstavlja šansu za razmenu iskustava, znanja i uspostavljanje kontakata i saradnje u ovoj i brojnim drugim oblastima koje unapređuju uslove života i rada.
Lipolist, selo na dvadesetak kilometara od Šapca, na putu prema Loznici, mnogi kažu s pravom nosi epitet najmirisnijeg. U ovom selu ruže se gaje decenijama, a danas se proizvodnjom bavi dvadesetak meštana. Ruže iz ovog sela prodaju se na tržištu Rusije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Makedonije, Mađarske i drugih zemanlja, a stižu čak i u Holandiju. Lipolist je pobratim sa holandskim mestom Lotum i učesnik projekta prekogranične saradnje "Rosis, Rosas, Rosarum".
Organizatori Festivala su Turistička organizacija Šapca, Udruženje "Ruže Lipolista", a pokrovitelj Grad Šabac. Kao prestižna manifestacija koja, osim turističkog, ima i značajan privredni potencijal, Festival je ušao u treću deceniju trajanja, afirmišući vredan rad lipoliških ružara i pozitivne i trajne vrednosti, utemeljene na radu, posvećenosti i ljubavi.
Cerski marš
Tradicionalna manifestacija u čast junaka Prvog svetskog rata, "Cerski marš", održava se već deset godina. Negovanje tradicije, sećanje na junake, slobodarskog duha srpskog naroda samo su neke od vrednosti koje Udruženje građana "Cerski marš" i učesnici prelaskom puta od Šapca do Tekeriša promovišu. U hodočašće posvećeno onima koji su živote položili kako bi kao narod opstali, pešači se oko 37 kilometar. "Cerski marš" je način da pokažemo svoj stav, ubeđenja, ali i da iz dubine prošlosti probudimo gene slavnih predaka.
Šabački vašar
Za mnoge ljude, sinonim za ovaj grad je Malogospojinski šabački vašar. Održava se više od jednog veka, svake godine, 21. septembra i praznuje pravoslavni praznik Rođenje Presvete Bogorodice. Vašar svake godine traje od četiri do pet dana, a prethodi mu takođe čuvena manifestacija "Čivijada", takmičenje u humoru i satiri.
Vašar svake godine poseti i do nekoliko desetina hiljada ljudi, a u ranija vremena imao i do 300.000 posetilaca. Proslavila ga je čuvena starogradska pesma "Hoćemo li u Šabac na vašar".
I danas se na njemu mogu naći čuvene vašarske atrakcije, kao što su razni ringišpili, šećerne vune, alve, liciderska srca…Posebna atrakcija su trgovci iz svih delova Srbije, ali i zanatlije starih zanata poput kazandžija, pintera, kovača, stolara... Zvanično, u tim danima Šabački vašar je najveća pijaca severozapadne Srbije.
Bogojavljensko plivanje
Prvo Bogojavljensko plivanje za Časni krst je počelo 2004. godine , sa blagoslovom Njegovog Preosveštenstva Vladike Šabačke eparhije, gospodina Lavrentija. Organizator je Plivački klub "Šabački delfini", uz pomoć VP 4219, i pod pokroviteljstvom grada Šapca, SVEBOR Saveza Srbije, pravoslavne crkvene opštine Šabac.
Pliva se 33 metra, između dva vojna pontona, na Gradskoj plaži kod Šapca, u čast i spomen na Hristove godine na zemlji, do Vaskrsnuća.
Obično je prisutno oko 5000 građana na Gradskoj plaži tokom ove manifestacije, kojima je obezbeđeno kuvano vino i rakija kao i čajevi. Ova manifestacija je tradicionalnog karaktera.
Projekat je finansiran iz budžeta Grada Šapca. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.