Sat više ili sat manje? Ovo je prava istina o zimskom računanju vremena! Noćas vraćamo kazaljke
Noćas pomeramo sat unazad i ulazimo u zimsko računanje vremena, koje nam donosi dodatni sat sna, ali i različite promene koje utiču na naš organizam i svakodnevne navike.
U noći između subote i nedelje, 27. oktobra 2024., Evropu čeka povratak na zimsko računanje vremena, kada će se kazaljke pomeriti unazad za jedan sat u 03:00 ujutro na 02:00, omogućavajući jedan sat dužeg sna. Ovaj prelaz sa letnjeg na zimsko vreme obeležava završetak dnevnog svetla produženog tokom letnjih meseci i povratak na standardno vreme, što je u skladu s regulativom Evropske unije, koja definiše da se kazaljke pomeraju poslednje nedelje oktobra i marta svake godine.
Ova praksa letnjeg i zimskog računanja vremena, uvedena u Nemačkoj tokom Prvog svetskog rata, ima za cilj povećanje energetske efikasnosti, što je posebno značajno u periodima visoke potrošnje. Zimsko računanje vremena daje ljudima priliku da duže spavaju prve noći nakon prelaska, ali istovremeno može narušiti unutrašnji biološki ritam, izazivajući osećaj umora i uticaj na produktivnost i raspoloženje.
Neće biti ukidanja zimskog računanja vremena?
Iako su mnogi građani podržali inicijativu Evropske komisije za ukidanje sezonskog pomeranja kazaljki, dogovor o stalnom zadržavanju jednog od sistema nije postignut. Zbog toga će se prelazi između zimskog i letnjeg vremena nastaviti i u doglednoj budućnosti, sa sledećim prelaskom na letnje računanje planiranim za 31. mart 2025. godine.
Ovaj prelazak utiče na širok spektar društvenih i ličnih aspekata života. Ljudi često dobijaju dodatni sat sna, ali kod nekih dolazi do poremećaja u biološkim ritmovima, što može izazvati promene u raspoloženju i dnevnim navikama. Debate oko prednosti i nedostataka ovog sistema i dalje su aktuelne, jer mnogi predlažu da se trajno odabere ili letnje ili zimsko računanje vremena kako bi se smanjila česta prilagođavanja.