"SITUACIJA JE VANREDNA" Tiodorović u očaju pozvao na poštovanje mera, inače će nas nedisciplina "skupo koštati"
Nepoštovanje mera uzrok povećanja zaraženih u Vranju
Epidemiološka situacija u Vranju je vanredna zbog opuštanja građana i neadekvatne kontrole inspekcija, izjavio je danas epidemiolog i član Kriznog štaba Branislav Tiodorović.
POSLE "PUĆI ĆEMO KAO ZVEČKE": Kon se opet oglasio o vanrednom stanju - evo ŠTA će jedino raditi
24 SATA PRE PRESUDNOG DANA ZA UVOĐENJE POLICIJSKOG ČASA: Dramatična situacija u Beogradu - ne smiruje se
SVE LOŠIJA EPIDEMIOLOŠKA SITUACIJA: Veliki pritisak na Kraljevačku bolnicu, broj novozaraženih konstantno raste
Vranje su danas posetili članovi republičkog Kriznog štaba, Ministarstva zdravlja i Instituta "Batut" kako bi uvideli zašto je u tom gradu povećan broj novozaraženih, a zaključak je da je do toga dovelo nepoštovanje mera.
- Ocena epidemiološke situacije u Vranju je vanredna. To govori da se mere ne sprovode onim intenzitetom i obuhvatom kako bi trebalo, kako od stanovništva, ali tako i u kontroli - rekao je Tiodrović.
Povećanje broja obolelih i umrlih, kako u zemlji, tako i Vranju, pokazuje da postoji zamor sistema i stanovništva, ističe epidemiolog.
Međutim, naglašava da nema odstupanja i da se mere moraju pooštriti, kao i da ako se ne poštuju, budu primenjene propisane kazne.
Tiodorović kaže da svaki vlasnik, ugostitelj ili organizator određenih skupova mora biti kažnjen za nepoštovanje mera u prodavnicama, tržnim centrima, ugostiteljskim objektima.
Naglašava da je ovo poslednji i prelomni trenutak da se situacija dovede pod kontrolom.
Kaže da su data upustva u Vranju i drugim gradovima doneta uputstva da se primene sve mere koje je ranije propisao republički Krizni štab i Vlada Srbije i da se one moraju sprovesti do kraja.
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Branislav Vekić kaže da je poslednjih dana uočeno da je Vranje po broju obolelih od drugog do petog mesta po broju zaraženih, odnosno iza Beograda i većih gradova kao što su Novi Sad, Kraljevo, Kragujevac i Niš.
Navodi da je tim iz Beograda danas prošetao gradom, obišao prodavnice, tržne centre i kafiće, te da je uočeno da se mere ne poštuju.
Dodaje da u jednoj prodavnici nijedan zaposleni nije nosio masku, iako je ispred nje stajao redar i merio temperaturu građanima i dezinfikovao im ruke.
- To je samo jedan od pokazatelja da se mere ne poštuju u Vranju - rekao je Vekić.
Govoreći o situaciji u školama, Vekić kaže da osnovne škole nisu razlog brige, kao i da određeni broj novoobolelih u srednjim školama nije zabrinjavajući.
Najveći broj novozaraženih u tom gradu je između 40 i 59 godine, dodaje Vekić.
Gradonačelnik Vranja i šef Kriznog štaba Slobodan Milenković istakao je da će lokalna samouprava u narednom periodu pooštriti kontrolu mera kako bi se povećala disciplina građana.
Govreći o vakcinaciji, Milenković je kazao da je u tom gradu vakcinisano 17.000 ljudi, od toga 11.500 prvom dozom, a 6.500 drugom dozom.