SLAVIMO PRAZNIK IKONE PRESVETE BOGORODICE PEĆKE: Poštovali su je Turci i Albanci, a svetinji se pomolite na ovaj način i desiće se čudo!
Srbi su je oduvek bezgranično voleli, Turci se odnosili prema njoj korektno i sa poštovanjem, a Albanci čuvali Patrijaršiju i prema ikoni gajili strahopoštovanje.
Danas, 22. maja, pravoslavne crkve i vernici obeležavaju praznik čudotvorne Pećke ikone Presvete Bogorodice.
Istorija ove čudotvorne ikone je veoma zanimljiva. Nju je po predanju slikao Sveti apostol i jevanđelist Luka, u Getsimaniji kraj groba Presvete Bogorodice, 48. godine. U Carigrad ju je 460. preneo vizantijski car Lav Mudri, tu je boravila u hramu Majke Božije sve do 898. kada je poslata u Herson, na Krim. Tamo ju je dočekao sam ruski knez Sveti Vladimir, koji se pred njom krstio, o čemu postoji zapis, i otpočeo sa krštavanjem ruskog naroda.
Danas je letnji Sveti Nikola, a na njegov dan ove stvari NIKAKO ne treba da radite
LJUDE KOJI NOSE OVA SRPSKA IMENA I SAM BOG ČUVA: Prema starom pravoslavnom verovanju ova imena štite od zla
Znate da je novi državni praznik 24.maja, ali sigurno ne znate po čemu će se, poput Savindana, RAZLIKOVATI OD OSTALIH?
Oko 989. ikona se nalazila u Velikom Novgorodu, odakle je preneta u Nikeju. Nju je od carigradskog patrijarha dobio na blagoslov Sv. Sava Srpski, kada se hirotonisao i doneo je u Srbiju. Po prenosu patrijaršije u Peć, tamo je i ova svetinja dobila svoje mesto i od tada se naziva Pećkom.
Ikona stoji u naročitom tronu i okićena je mnogobrojnim dragocenim ukrasima, kao zahvalnost onih čije su molitve pred njom uslišene.
Ova ikona Majke Božje je učinila mnoga čuda u gradu Peći i uopšte u narodu: sačuvala ga od kolere, bila mu uteha u vekovima robovanja, radost u žalosti, lekar u bolesti, prijatelj u nevolji, ohrabrenje u stradanju i na samrti.
Čudotvorila je u požarima, kada je sačuvala manastirsko ljudstvo i srpsku kulturnu i duhovnu baštinu. Srbi su je oduvek bezgranično voleli, Turci se odnosili prema njoj korektno i sa poštovanjem, a Albanci čuvali Patrijaršiju i prema ikoni gajili strahopoštovanje.
S vremena na vreme Ikona je nošena po srpskim krajevima, gde je posećivala domove vernika, u njima konačila i pred njom su čitane danonoćne molitve. Ovoj ikoni je posvećen poseban Akatist, delo mitropolita Mihaila iz 1894. godine. U njemu je i pripev: Raduj se zaštitnice i spasiteljko roda srpskoga, krstonosnoga!
U Peći je u prošlosti, na praznik ikone Bogorodice Pećke, čudotvorna ikona nošena u litiji kroz grad, od kuće do kuće srpskih domaćina koji su je svečano dočekivali. Odlukom Svetog arhijerejskog sabora na majskom zasedanju 2011. godine praznik ikone Bogorodice Pećke, koji je do tada obeležavan lokalno, dobija opštecrkveni karakter i određeno je da se proslavlja svake godine sutradan po prazniku Vaznesenja.
Ova IMENA SU SRBI DOBIJALI za vreme Turaka: Neka su pala u zaborav, ali još uvek POKAZUJU SNAGU SRPSKOG NARODA!
BEĆARSKI ZAKON: Srbija je pre 180 godina kažnjavala muškarce koji su BEŽALI OD BRAKA
Jeste li čuli za UKLETOG SINA KNEZA LAZARA: Srbi su ga izbrisali iz ISTORIJE, a brat i majka su ga IZDALI
U Crkvi Pokrov Presvete Bogorodice u Beogradu nalazi se čudotvorna ikona Presvete Bogorodice koja je verna kopija ikone Majke Božije iz Pećke Patrijaršije, kao podsećanje na prvi boravak Svete ikone Pećke u Beogradu, tridesetih godina prošlog veka. Tada je boravila i u Zemunu, a o tome je pisala sva tadašnja štampa.
Od 14. do 17. februara 2013. čudotvorna ikona Presvete Bogorodice Pećke je boravila u Crkvi Sv. Save na Vračaru. U sve dane je služen Akatist u njenu čast i čitane molitve. Vernici su dolazili na poklonjenje ikoni.