SOKOBANJA ČUVA OD ZABORAVA: Kolevka kulturno-istorijskih znamenitosti
Sokobanja poseduje obilje kulturno – istorijskih spomenika upravo usled bogate istorije koju je imala.
Svako doba i ličnost, koji su ostavili traga i uticali na razvijanje Sokobanje i da ona postane ono što je sada, sačuvani su od zaborava.
Mnogobrojni kulturno-istorijski spomenici i spomen česme služe kao podsetnik na davna vremena i osim turističke svrhe imaju i veliku ulogu u razvoju patriotizma kod omladine, dok su neki opstali i zadržali ulogu koju su imali od svog nastanka.
NAJSTARIJA KULTURNA INSTITUCIJA: Zbog nje Novi Sad dobio naziv Srpska Atina
SRPSKA ATINA: Upoznajte jedan od najlepših gradova naše zemlje
BOVANSKO JEZERO - RAJ ZA RIBOLOVCE: Ako ste se uputili ka Sokobanji ovu destinaciju obavezno posetite
Tursko kupatilo - Amam
Čuveno Tursko kupatilo – Amam, je jedno od takvih mesta jer se i do današnjih dana koristi u iste svrhe za koje je predviđeno izgradnjom, još u doba Rimljana. Stoga i ne čudi da se veliki broj turista izjačnjava da upravo ovde mogu osetiti duh prošlog vremena, duh rimske vojske koja je ovo mesto koristila za opuštanje. Nisu samo Rimljani, izgradnjom ovog antičkog kupatila bili jedini koji su ostavilio traga na ovom mestu. Osvojivši Sokobanju Turci su prepoznali potencijale ovog kupatila te su ga odmah obnovili i nazvali Amam, stoga se i zadržao naziv „Tursko kupatilo“.
U domaćem filmu reditelja Zdravka Šotre „Zona Zamfirova“ koji obradjuje temu iz perioda vladavine Turaka na ovim prostorima, da bi se oživela atmosfera tog vremena, snimljene su scene iz hamama upravo u ovom kupatilu. U današnje vreme mnogobrojni gosti ovde se mogu opustiti uz bogatu ponudu wellness programa koja nudi pored kupanja u termalnoj vodi i masaže, posebne kupke i prirodni inhalatorijum.
Sokograd
Tvrđava Sokograd je još jedan spomenik materijalne kulture koji svedoči o nekadašnjem životu na ovom prostoru. Sagrađen je na osnovama rimske tvrđave ali ne zna se tačno kada. Pominje se u biografiji Stefana Lazarevića gde se govori o borbi Stefana Nemanje protiv Bogumila i da je tada ova tvrđava razrušena. Mnogo je više razaranja pretrpela nego obnavljanja. Zna se da je razrušena i 1413. godine u sukobu Muse Kesedžije i Hamuz bega, poznatog odmetnika u Osmanskom carstvu i pretendenta na presto. Sin i zakoniti naslednik sultana Bajazita bio je Musa (u našoj epskoj poeziji upamćen kao Musa Kesedžija) dok je Hamuz beg, kao namesnik u Sokobanji, pokušavao da se osamostali.
Crkve i manastiri
Manastiri i crkve koji su, i u najtežim vremenima pod tuđinskom vlašću, čuvali duh pravoslavlja spadaju u i danas žive istorijske spomenike. Kao čuvari tradicije pravoslavlja oni imaju neverovatnu vrednost jer nas sećaju na tešku prošlost kada je naš nacionalni identitet jedino uspevala da održi pravoslavna crkva. Ukoliko posetite Sokobanju obavezno obiđite Crkvu svetog preobraženja Gospodnjeg, zadužbinu Mihaila, Crkvu svetog Ilije i manastir Jermenčić.
Spomen česme
Mnogobrojne spomen česme podignute su velikanima naše istorije poput: Hajduk Veljkove česme (u parku Vrelo-Borići), česme posvećene Ljubi Didiću (u centru) i Knezu Milošu Obrenoviću (na putu ka Aleksincu). Spomen česme u Sokobanji predstavljaju još jedan, i danas živ, trag prošlosti budući da koriste lekovite vode koje kao što su nekada bile tako su i danas razlog dolaska velikog broja ljudi iz svih krajeva Evrope i sveta. Svakako vredne pomena su:
Miloševa česma - koja se nalazi, na putu od Sokobanje ka Aleksincu oko 4 km od grada. Postoji natpis iznad česme, koji je sam je Miloš Obrenović naložio da se kao takav ovde ukleše, koji svedoči o njegovom boravku u Sokobanji 1860. godine. Natpis je opstao sačuvan u potpunosti do današnjih dana i govori o tome kako je Miloš Obrenović naredio izgradnju ove česme.
Spomen česma hajduk Veljka Petrovića - potiče iz vremena pre Miloševe vlasti tačnije predstavlja uspomenu na oslobađanje Sokobanje od turske vlasti. Izgrađena je u naselju Vrelo i svedoči o 1808. godini, o tome kako je tada hajduk Veljko oslobodio ovaj kraj turske vlasti.
Česma Ljube Didića – je sagrađena na putu prema Ozrenu 1926. kao istorijski spomenik organizatoru Timočke bune, Ljubi Didiću, koji je pogubljen još 1883. godine.
U znak sećanja na sve one značajne ličnosti na koje je Sokobanja ostavila dubok trag podignute su i mnoge biste poput biste Dimitriju Dragoviću, Stevanu Sremcu, Branislavu Nušiću, Isidori Sekulić i Ivi Andriću. U parku u centru Sokobaje, postavljena je bista partizanskom heroju Aleksi Markišiću.
Projekat je finansiran iz budžeta opštine Sokobanja. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.