TURSKO KUPATILO U SOKOBANJI: Mesto gde odmor i zdravlje idu ruku uz ruku
Turisti koji žele da posete ovu lekovitu banju mogu pronaći raznovrsne smeštajne opcije i uživati u celokupnom iskustvu koje Sokobanja nudi.
U centru Sokobanje, na ivici gradskog parka, možete pronaći Amam ili Rimsko kupatilo, poznato i kao Tursko kupatilo. Ovo kupatilo se koristi za Wellness i Spa programe, te ga koriste kako pacijenti smeštajnih objekata bolnice, tako i gosti koji posećuju ovu banju. U blizini Amama se nalazi objekat Stari Zavod SOKOGRAD, Specijalna bolnica za lečenje i smeštaj u Soko Banji, kao i mnogobrojni kafići, prodavnice i hoteli, što ovaj deo Sokobanje čini živopisnim i privlačnim za turiste.
ZELENO SRCE SRBIJE OD PROŠLOSTI DO DANAŠNJICE: Vodimo vas kroz najatraktivnije turističke motive ovog prostora (FOTO)
ŠABAČKA BIBLIOTEKA: Svetilište znanja, čuvar mudrosti i vrata ka neizmernom blagu ljudskoga duha
ŠABAČKA TVRĐAVA: Simbol grada, čuvar tradicije i spomenik kulture
Amam, koji potiče još iz vremena Rimljana, bio je izgrađen nakon što su otkrili da je ovo mesto bogato termo-mineralnom vodom sa izuzetno lekovitim dejstvom. U sklopu kupatila, napravljeni su bazeni i kade kako bi ljudi mogli da iskoriste ove blagotvorne termalne vode. I danas, posetioci mogu uživati u opuštajućem iskustvu kupanja u Amamu i osetiti blagotvorno dejstvo ove termo-mineralne vode koja može podmladiti telo i osvežiti duh.
Nakon Rimljana, Amam su počeli koristiti i Turci od 1398. godine, kada su naselili ove krajeve nakon Kosovske bitke. Ovo kupatilo je postalo posebno privlačno i popularno za ljude iz Turske i Male Azije zbog lekovitih svojstava termalne vode. Voda je i dalje izuzetno topla, pa je potrebno rashladiti je kako bi se koristila za tretmane i terapije za pacijente.
Kada su Turci proterani iz ovih krajeva 1833. godine, Knez Miloš Obrenović je posetio Sokobanju i zainteresovao se za ovo kupatilo. Knez Miloš je odlučio da obnovi i sagradi svoju kadu, koja je i danas sačuvana i može se videti, sa posebnim muškim i ženskim bazenom. Pored toga, Knez Miloš je sagradio i konak koji se danas naziva Milošev Konak, doprinoseći bogatstvu i istoriji ovog mesta.
Danas, Amam je obnovljen i pretvoren u wellness centar. Posetioci mogu uživati u kupanju u bazenima i kadama sa termo-mineralnom vodom, opustiti se uz razne vrste masaža i kozmetičke tretmane, te inhalaciju mineralne vode koja može blagotvorno delovati na disajne puteve.
Sokobanja je smeštena u dolini reke Moravice, koja je okružena šumovitim planinama Ozren. Ova banja je povezana sa svim delovima južne, zapadne i severne Srbije. Izlazi na autoput Beograd - Niš preko Aleksinca, pri čemu je udaljena 60 km od Niša i 240 km od Beograda.
Projekat je finansiran iz budžeta opštine Sokobanja. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.