LEPOTICA KOJA MAMI TURISTE I NOĆU: Čuvar pravoslavlja usred Kladova - crkva Svetog velikomučenika Đorđa (VIDEO/FOTO)
Crkvena slava je Đurđevdan, a gradska Spasovdan.
Kladovo je gradsko naselje i sedište istoimene opštine u Borskom okrugu, u Srbiji. Locirano je na desnoj obali Dunava preko puta rumunske Skele Kladovei.
Na tlu današnjeg naselja postoje relikti praistorijskog staništa - ostava kremenih noževa povezana sa prodorom kulture iz južnoruskih stepa tokom trećeg milenijuma p. n. e. i ostava bronzanih noževa iz starijeg gvozdenog doba. Pod srpskom upravom u kontinuitetu je počev od 1833. g.
Takođe, važan je tranzitni i turistički centar i sedište najvećeg proizvođača električne energije. Njegovi žitelji konzumenti su srpskog, vlaškog, cincarskog, romskog, bugarskog, crnogorskog ali i prehrišćanskog kulturnog nasleđa.
Ljiške crkve poznate su širom sveta, a jedna od njih KRIJE LEGENDU O HADŽI-ĐERI: Prosvetitelj kog su ubili na liturgiji (VIDEO/FOTO)
Mesto gde u pletenoj korpi nastaje magija za nepce: Znate li za legendarni PIROTSKI KAČKAVALJ sa leskovog pruća? (FOTO/VIDEO)
NAJVEĆA SVETINJA OVOG KRAJA: Pogledajte kakve tajne krije "MALI OSTROG" u Malom Zvorniku (FOTO/VIDEO)
Pored svog prirodnog bogatstva, Dunava, bogatim istorijskim nasleđem i divnim ljudima, punim topline i otvorenog srca za sve putnike namernike, ali i one koje je put slučajno doveo do ovog predivnog mesta na obali gde je Dunav najlepši, opština Kladovo izdvaja se i po svom pravoslavnom duhu i prelepoj crkvi Svetog velikomučenika Đorđa.
Izgradnja i obnova crkve
Crkva posvećena Svetom Đorđu podignuta je u periodu od 1856. do 1862. godine u centru tadašnje varošice, na raskrsnici puta ka Negotinu i puta Tekija - Donji Ključ.
Kladovo je imalo crkvu još 1736. godine, čiji ostaci nisu sačuvani. Nalazila se 20 metara istočno od sadašnje i bila je ukopana, kao i većina crkava iz tog perioda.
Prva zvona novosagrađenoj crkvi darovao je zakupac gardi i izvoznik kavijara i ribe Aleksandar Tomić, a najstariji crkveni manuskripti i ikone potiču iz 18. i prve polovine 19. veka. U Prvom svetskom ratu Bugari su crkvu devastirali i spalili znatan deo crkvenih knjiga.
Crkva je pretrpela štetu i posle Drugog svetskog rata, kada je deo crkvenog placa oduzet, a ograda srušena. Više puta je rekonstruisana, a temeljno obnovljena 2012. godine sredstvima crkve i PD Đerdapske elektrane.
Prilikom obnove konstatovano je da su krstovi na crkvi bili izrešetani mecima u Drugom svetskom ratu jer je zvonik služio kao osmatračnica, pa su zamenjeni novim visine 3,2 metra i 3 metra, izlivenim u vizantijskom stilu.
Arhitektura
Crkva je dugačka 28,3 metara širine. Među najstarijim ktitorima pominju se Jovan Simić, trgovac koji je zavetovao dućan u glavnoj ulici, Fota Dinulović, koji je ustupio kafanu, Jovan i Marija Marković, koji su crkvi poklonili dućan sa placem, zvona su poklonili Đorđe Mihailović i braća Belić. Posebno se pominje Dimitrije Vasić Mitranče, koji je za vreme Prvog svetskog rata i bugarske okupacije sklonio i sačuvao više predmeta koji su pripadali crkvi.
Crkvena slava je Đurđevdan, a gradska Spasovdan.
Projekat je finansiran iz budžeta opštine Kladovo. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.