"Spopadaju" vas na društvenim mrežama? Koliko puta vam se desilo da vas nepoznata osoba "gnjavi" na internetu?
Korišćenje interneta umnogome je olakšalo svakodnevni život, ali korišćenje interneta može imati i svoje loše strane.
Društvene mreže su postale veoma popularne širom sveta, pa i u Srbiji, a one sa sobom osim razonode nose i mnoge opasnosti i neprilike. Neretko smo svedoci da se ljudi žale da su se osetili ugroženo od strane nepoznatih osoba koje su ih kontaktirale putem društvenih mreža.
Velika opasnost je kada se naša deca nađu kao meta mnogim nepoznatim osobama na društvenim mrežama i kada ih one tim putem kontaktiraju. Veliki je problem što deca trpe takvo digitalno nasilje, a da toga nekada nisu ni svesni niti se obraćaju nekome.
Nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu počeo je sa radom 2017. godine i od tada se telefonskim putem na broj telefona 198-33, slanjem mejla na adresu bit@mtt.gov.rs ili putem elektronskog obrasca na veb sajtu www.pametnoibezbedno.gov.rs može prijaviti ugrožavanje bezbednosti dece na internetu.
Svako ko je ikada na svojoj koži osetio kako izgleda kada ga neka nepoznata osoba "uznemirava" putem društvenih mreža može da potvrdi koliko je to stresna i traumatična situacija, a ukoliko nikome o tome ne pričate može izazvati velike posledice po mentalno zdravlje.
Digitalno nasilje nije problem koji se može ili treba sakriti. Svako ima pravo na bezbedno korišćenje interneta i svega što on sa sobom nosi. Imamo pravo da budemo deo sigurnog i bezbednog internet društva.
Svakodnevno se treba baviti ovom temom i na vreme otkrivati slučajeve već postojećeg nasilja, kako bi se sprečilo i predupredilo da se takav oblik nasilja nekontrolisano širi i postane "uobičajena stvar".
DA LI SI SE IKADA OSETIO/LA UGROŽENO OD STRANE NEKE NEPOZNATE OSOBE KOJA TE JE KONTAKTIRALA PUTEM DRUŠTVENIH MREŽA?
U anketi možete da glasate, a u komentarima nam napišite zbog čega ste baš tako glasali.