Srbija među liderima u borbi sa koronom: Respiratori i hlorokin spremni, a OVI POTEZI SU KLJUČNI ZA SPAS ŽIVOTA
Preporuka SZO od 9. aprila bila je da se vodi računa o ključnim lekovima koji se koriste za lečenje pacijenata koji ne boluju od kovid-19.
Srbija se uspešno bori sa epidemijom virusa korona, kaže državni sekretar Ministarstva zdravlja Berislav Vekić i dodaje da je država reagovala i pre nego što su stigle pojedine preporuke Svetske zdravstvene oranizacije koje se odnose na dostupnost lekova za lečenje kovid -19, ali i lekova za lečenje drugih pacijenata.
SZO je, naime, izdala upozorenje da će neizbežno doći do nestašice lekova za lečenje kovid 19 (hlorokina) i preporučila da se zemlje prilagode novoj globalnoj potražnji.
Miodragu je korona ubila suprugu, a on je okrivio Dom zdravlja: Lekari iz Prokuplja se oglasili i otkrili istinu
VISOKA TEMPERATURA NEĆE UBITI KORONU? Direktor RHMZ objašnjava šta će zapravo smanjiti intenzitet pandemije
Srbija ublažava mere, ali ovih 10 STVARI SE NEĆE PROMENITI: Određene propise ćemo poštovati i narednih meseci
-Nestašice leka hlorokin u Srbiji nije bilo i neće biti, jer smo uspeli da nabavimo esencijalne supstance i započnemo proizvodnju. Proizveden je u dovoljnim količinama za lečnje kovid -19, ali i za druge pacijente gde se u terapiji primenjuje taj lek, kao što su lupus, reumatidni artritis - rekao je Vekić.
Osim pokretanja domaće proizvodnje Srbija nije imala nestašicu hlorokina i zahvaljujući tome što su formirani centralni magacini, odakle su lekovi ravnomerno distribuirani prema kovid bolnicama.
Vekić kaže da je naša zemlja sa mnogim merama koje su uvedene išla korak ispred i da bi, gledano statistički, imala i bolje rezultate da nije bilo nepromišljenih poteza menadžera u pojedinim gerontološkim centrima.
-Generalno da nismo imali nepromišljenih gestova pojedinih menadžera u gerontološkim centrima mi bismo imali odlične rezultate. Dosta toga sjajno urađeno- naveo je on.
Napominje da Srbija sve podatke o zaraženim pacijentima, o broju umrlih transparentno objavljuje , a da se u mnogim zemljama u komšiluku "rezultati friziraju, lažiraju". Preporuka SZO od 9. aprila bila je da se vodi računa o ključnim lekovima koji se koriste za lečenje pacijenata koji ne boluju od kovid-19.
Nadležni podsećaju da je Srbija još 15. marta to uradila tako što je povukla tromesečne zalihe lekova, a povlačeni su i sa tržišta sa kojima ranije naša zemlja nije imala poslovanje. Vekić kaže da je i zvanično iz Ministarstva zdravlja otišao dopis ka Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje da se krene sa snadbevanjem apoteka hlorokinom, za pacijente koji nisu zaraženi virusom korona (lupus, reumatidni artritis).
-Pretpostavljam da će već prekosutra lek biti u apotekama, tako da će svi pacijenti koji imaju indikaciju da uzimaju taj lek moći i u apoteci da ga podignu- zaključio je on.
(UŽIVO) PANDEMIJA KORONA VIRUSA: Skoro 700.000 ljudi izlečeno od korone, države masovno popuštaju mere (VIDEO)
NISU IMALI DODIRA SA INFEKTIVOM JOŠ OD FAKULTETA, A SAD SU BAČENI U VATRU KORONE: Kako se vodi borba za život u "crvenoj zoni" Banjice
SRBIJA GA IMA U IZOBILJU, DOK U SVETU VLADA NESTAŠICA: Evo na koji način je naša država preduhitrila SZO
DIREKTORKA "BATUTA" PREPORUČILA OPREZNOST: Opuštanje bi moglo skupo da nas košta
POTRESNA ISPOVEST SVEŠTENIKA IZ VALJEVA: "Brat pored bori se da diše i pita - hoću li preživeti?"