Srbija na 46. mestu po BEZBEDNOSTI DECE, a kakvo detinjstvo imaju klinci u regionu?
Po bezbednosti dece Srbija se nalazi na 46. mestu, na listi od 176 zemalja, saopštila je organizacija "Save the children".
Globalna lista je sastavljena prema Indeksu prekinutog detinjstva, i na njoj se iz zemalja regiona nalaze i Slovenija na trećem, Hrvatska na 29., Crna Gora na 50., Albanija na 61. i Severna Makedonija na 69. mestu, piše u najnovijem izveštaju te organizacije.
Lista se sastavlja na osnovu Indeksa prekinutog detinjstva, koji govori o tome koliko je detinjstvo u određenoj zajednici ugroženo usled faktora kao što su loše zdravlje, neuhranjenost, isključivanje iz obrazovanja, dečiji rad, brakovi maloletnika, maloletničke trudnoće i ekstremno nasilje.
Na vrhu liste nalazi se Singapur, kao zemlja koja najbolje brine o deci, a među prvih deset država nalaze se osam zapadnoevropskih zemalja i Južna Koreja.
Centralnoafrička Republika najlošije je pozicionirana, a prethode joj, na dnu liste, Nigerija i Čad. Kako se navodi, globalni izveštaj o deci objavljuje se uoči obeležavanja Međunarodnog dana deteta, 1. juna i on poredi položaj dece u zemljama širom sveta u odnosu na 2000. godinu.
Lekari u Srbiji dobili su direktivu da DECI daju sve manje antibiotika - evo zašto je dobra stvar
TRAŽI SE ALEKSANDAR MILOSAVLJEVIĆ! Ako ste ga videli, odmah zovite OVAJ broj!
NIJE DOBRO I NIJE KRAJ! RHMZ izdao upozorenje na nepogode i JAKE PLJUSKOVE! Evo šta nas čeka!
Prema izveštaju, jednom od četiri deteta u svetu i dalje je uskraćeno sigurno i srećno detinjstvo, a deca koja žive na područjima zahvaćenim konfliktima ili koja su bila prisiljena da napuste i svoje domove zbog konflikta su među najuskraćenijima.
POZDRAV IZ TRAVNIKA: Nema Ive Andrića, a nema ni Srba
Pronađen gen dugovečnosti! Hoće li zbog OVOGA ljudi živeti kvalitetnije i duže?
Oluja napravila haos u Vojvodini: Iščupana stabla, pokidani kablovi, leteli krovovi (FOTO/VIDEO)
Izveštaj je pokazao da je prema proceni u 2000. godini 970 miliona dece ostalo bez detinjstva usled događaja koji su menjali njihove živote, kao i da je danas taj broj smanjen na 690 miliona - što znači da 280 miliona dece širom sveta ima bolji život.