UBIJA KORONU, ALI OPASNO PO ZDRAVLJE: Srbija pod ekstremnim UV zračenjem, narednih dana NEOPHODNA ZAŠTITA
Naročito treba voditi računa o deci
U skoro svim delovima Srbije danas će vrednost UV zračenja biti vrlo visoka do ekstremno visoka, prognoze su Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ). Na skali od 0 do 11 plus UV zračenje je danas u većini mesta 8, 9, 10 i 11 - u kategoriji vrlo visokih i ekstremno visokih zračenja.
"SITUACIJA JE VRLO OZBILJNA" Kon otkrio koje NOVE MERE nas čekaju od danas
HRVATSKA NAM DANAS UVODI OBAVEZNU SAMOIZOLACIJU? Štab razmatra nove mere, a evo šta se odnosi na građane Srbije
NOVA PREPREKA ZA SRBE: Severna Makedonija uvodi nove mere i protokole na granicama!
Vrlo visok UV indeks danas imaju, između ostalih, Beograd, Valjevo, Sjenica, Sombor, Novi Sad, Palić, Loznica, Leskovac, dok će ekstremno visok nivo UV zračenja biti na Kopaoniku. Mnogi su se obradovali ovoj pojavi jer lekari kažu da visok nivo UV zračenja uništava virus korona. Međutim, treba biti oprezan jer ultraljubičasto zračenje šteti koži.
Dugi rukavi, šeširi, naočare za sunce, ali i zaštitne kreme neophodne su ovih dana kako bi se adekvatno zaštitili od sunca. Intenzivno izlaganje kože suncu može dovesti do ozbiljnih opekotina što može biti jedan od faktora rizika za nastanak melanoma - karcinoma kože.
Dermatolog Nevenka Dokmanović kaže da su za kožu, osim UV-A i UV-B zračenja, naročito štetna infracrvena zračenja (IR-A) koja prodiru kroz sve slojeve kože i tako utiču na strukture potkožnog tkiva.
- Infracrveni zraci oštećuju neke od najvažnijih ćelija naše kože. Na prvom mestu fibroblaste, ćelije odgovorne za proizvodnju kolagena i elastina, supstanci koje daju mladost, jedrinu, čvrstinu i lepotu koži. Ove ćelije aktivno učestvuju i u procesu zarastanja rana i svih regenerativnih procesa koji se svakodnevno odvijaju - objašnjava Dokmanović.
Zaštita od štetnog sunčevog zračnja najvažnija je kod dece i o tome roditelji treba posebno da vode računa.
Dr Goran Vukomanović, pedijatar u Univerzitetskoj dečjoj klinici u Tiršovoj, ističe da deca ukoliko nisu adekvatno zaštićena tokom dugotrajnog boravka napolju, mogu dobiti opekotine. Navodi da je naučno dokazano da opekotine od sunca u dečjem uzrastu višestruko povećavaju šanse za dobijanje karcinoma kože u odraslom dobu.
Sunčevi zraci su najjači u periodu od 11 do 16 sati pa je decu u ovom periodu potrebno skloniti sa sunca koliko god je to moguće. Krema za sunčanje se nanosi na sve delove kože desetak minuta pre izlaska na sunce. Za bebe i malu decu obično je potrebno ponovno mazanje kože na svakih sat vremena.
- Potrebno je da se koriste preparati koji imaju dokazanu efikasnost u sprovedenim studijama jer korišćenje krema koje nisu proverene može da dovede do opekotina i oštećenja kože. Treba obratiti pažnju da odabrana krema obavezno ima zaštitu i od infracrvenog IR-A zračenja, a ne samo od UV-B i UV-A zraka. Idealno bi bilo da odabrana krema štiti takozvanim inovativnim organskim filterima - objasnio je Vukomanović.
Ne treba zaboraviti da je sunce neophodno i za sintezu vitamina D u našem organizmu. Ovo je jedini vitamin koji telo samo sintetiše i to upravo u koži pod dejstvom sunca. On je neophodan za jake kosti, a njegov nedostatak izaziva različita oboljenja.
SITUACIJA U KRAGUJEVCU SE SMIRUJE? Dvostruko manje obolelih, registrovano još 17 zaraženih osoba
DOKTOR KON BRUTALNO ODGOVORIO DEMONSTRANTIMA! Oglasio se USRED NOĆI, njegova IZBRISANA PORUKA izazvala BURU
Zdravstveni sistem priprema plan za NOVI UDAR VIRUSA: Država se sprema za sudar gripa i kovida na jesen
"CENA MOG ŽIVOTA JE 40.000 EVRA" Miloš se godinama bori sa OPAKIM TUMOROM NA MOZGU, sada mu je ostalo još 6 dana
Virusolog Ana Banko otkrila: "KORONA NIJE SLIČNA HIV-U, NE MOŽE TEK TAKO DA NESTANE"