SRBIJA U BORBI PROTIV DROGE: Država sprema NOVI PLAN protiv narkomanije, evo o čemu je reč
Najčešće korišćena i najdostupnija droga u Srbiji je marihuana
Kancelarija za borbu protiv droga zajedno sa Ministarstvom zdravlja formirala je radnu grupu za izradu novog akcionog plana, kao deo nacionalne strategije do 2021. godine.
Pročitajte i:
- Bio je učesnik jedne od NAJVEĆIH pobeda Jugoslavije na SP, igrao u timu VELIKE četvorke a DOČEKAO da ga NAVIJAČI oteraju iz kluba (VIDEO)
- ŠOKANTNO OTKRIĆE! Ovako je izgledao TITOV TAJNI PLAN! Broz je OVE DRŽAVE hteo da pripoji Jugoslaviji
- Obnova najveće SRPSKE SVETINJE u punom jeku: Radovi na TRPEZARIJI staroj 800 godina
Milan Pekić, direktor Vladine kancelarije koja koordinira državnim organima u sprečavanju zloupotreba narkotika, ističe da problem narokomanije može da reši samo celo društvo i kada se apsolutno svi uključe i naprave sistem za to.
- Do oktobra bi trebalo da bude gotov novi akcioni plan - najavljuje Pekić za "Novosti" u izdanju od ponedeljka.
U razgovorima predstavnika Kancelarije za borbu protiv droga sa Ministarstvom za evropske integracije i Kancelarijom Evropske delegacije u Srbiji, govori se i o mogućnostima pokretanja novog projekta, dodao je Pekić.
- Njime bi se pokrila istraživanja trenutnog stanja u Srbiji, kako bismo utvrdili koji model rešenja je najbolji za nas i kako bi prevencija dobila još više pažnje, u sam projekat planirano je da se uključe sva ključna ministarstva i organizacije - naglasio je Pekić.
Obrazovanje i širenje znanja o narkoticima i ovoj bolesti zavisnosti ne treba da se odnosi samo na mlade i njihove roditelje, već i na "širi krug", ukazuje Pekić.
Prema njegovim rečima, najčešće korišćena i najdostupnija droga u Srbiji je marihuana.
Srbija je deo centralne balkanske rute trgovine narkoticima, podsetio je Pekić i dodao da se marihuana ovim putevima prebacuje iz Albanije u zapadnu Evropu.
Heroin "putuje" iz Avganistana, preko Turske i Bugarske, veći deo ode za zapadnu Evropu, ali manja količina ipak završi u Srbiji, kazao je Pekić.
Kokain dolazi iz Južne Amerike, a narastajući problem su sintetičke droge koje stižu iz zapadne Evrope, ali se prave i na teritoriji naše zemlje, ukazao je Pekić.
- Opasne su zbog sastojaka i štetnih posledica na organizam koje nastaju u kratkom periodu konzumiranja - objašnjava Pekić.