NAŠA ZEMLJA POKAZALA KARAKTER: Srbija apsolutni lider u zdravstvenoj zaštiti tokom korone
Nismo se nimalo obrukali
Srbija i Velika Britanija su se tokom pandemije virusa korona pokazale kao lideri u zdravstvenoj zaštiti, obezbedile su za svoje građane dovoljan broj maski, respoiratora, ostale medicinske opreme i vakcina, ali i sprovele dobar sistem imunizacije građana, rečeno je danas na šestoj konferenciji o srpsko-britanskim odnosima u Beogradu.
TUŽNE SCENE IZ BATAJNICE: "Devojka je umrla u liftu, nije ni stigla do sobe" - POTRESNE priče lekara i pacijenata
JAVIO SE NOVI PROBLEM! Prognoza profesora Kočovića nije dobra, evo do kada će trajati četvrti talas korone
OKTOBAR KOJI ĆE SRBIJA ZAUVEK PAMTITI: U prošlom mesecu imali smo NAJVEĆI broj obolelih i preminulih od korone, evo šta kažu epidemiolozi
Na panelu "Savremeni izazovi u farmaceutskoj industriji i zdravstvenoj zaštiti", direktorka Instituta "Batut" Verica Jovanović poručila je da je i u narednom periodu fokus da se što više građana vakciniše i da se smanji broj preminulih i zaraženih.
Istakla je da je jedan od značajnih stubova borbe protiv korone vakcinacija, koja je, podsetila je, u našoj zemlji počela 24. decembra prošle godine.
Jovanović je navela da su trenutno u Srbiji dostupne doze vakcina četiri proizvođača, a da se tokom ove nedelje očekuje i dolazak petog proizvođača - Moderne.
Kaže da je strategija Instituta "Batut" da se smanji smrtnost i zaražavanje, dodajući da se to postiže smanjenjem broja nevakcinisanih koji uz primenu preventivnih mera utiču na nemogućnost da virus opstane u zajednici i da dođe do njegovog slabljenja.
- Nadamo se da će se to desiti u nekom doglednom periodu - rekla je Jovanović.
Dodala je da je trenutno vakcinisao više od tri miliona punoletnih građana, a da su se građani najviše vakcinisalni Fajzerom.
Predsednik Britansko-srpske medicinske asocijacije Žika Petrović govorio je o borbi Velike Britanije i Srbije protiv korone.
Naveo je da je Britanija u početku imala spor odgovor na pandemiju, jer je postojalo dvoumljenje da li da postupi kao Švedska, ili da imunizuje građane.
Međutim, ukazao je da je Britanija brzo uvela jedan od najboljih i najbržih procesa imunizacije i uz Izrael postala država sa najviše vakcinisanih građana.
Petrović dodaje da je u Srbiji od početka postajao jak odgovor na pandemiju, iako je imala umerni broj zaraženih i preminulih, kao i da je brzo počela sa imunizacijom.
Kaže da se danas u Britaniji zarazi oko 45. 000 ljudi, a u Srbiji oko 7. 000 ljudi, što je, dodaje, proporcijalnom prema broju stanovnika, s tim što Britanija ima manji broj preminulih od Srbije, u odnosu na ukupan broj zaraženih.
Petrović navodi da je to zbog toga što je u Britaniji veći broj vakcinisanih građana, koji i kada završe u bolnici nemaju teške kliničke slike, dok se u Srbiji u bolnicama veći broj nevakcinisanih pacijenata koji razvijaju teške kliničke slike.
Naveo je da su neki od razloga zašto ljudi odbijaju da se vakcinišu: nedostatak informacija o koristi vakcine, širenje teorija zavere o vakcini na društvenim mrežama, opravdan strah od gubitka ljudskih prava i prava na izbor, a u našoj zemlij i kulturološka neposlušnost, odnosno otpor autoritetu.
Profesor sa Medicinskog univerziteta u Tajpeju Usman Ikbal istakao je da su Srbija i Velika Britanija uložile dosta u sistem zdravstvene zaštite tokom pandemije, uprkos tome što je bilo mnogo izazova u pogledu nedostatka medicinske opreme i medicinskog osoblja.
Naglasio je da je britanska valda uložila dosta novca u sistem vakcniacije, dok je i Srbija preuzela inicijative u procesu vakcinacije.
Ikbal je dodao da bi taj sistem zdravstvene zaštite trebao da se održi i nakon završetka pandemije i da države nastve još više da izdvajaju za zdravstvo.
Kaže da bi za razvoj zdravstvenog sistema trebalo koristiti i veštačku inteligenciju.
Predsednik Udruženja za pravo osiguranja Srbije Slobodan Jovanović govorio je o zdravstvenom osiguranju i dodao da nekada klijenti imaju nerealna očekivanja od osiguranja u oblasti zdravstva.
Ukazao da na smanjenje troškova zdravstvenog osigranja utiče i ponašanje samih osiguranika, odnosno da je osiguranik dužan da se pridržava saveta lekara, da vodi računa o svom zdravlju i ne konzmira alkohol, cigarete…
Naglašava da je u vreme pandemije jedan od primera prevencije zdravlja i vakcinacija, koja igra ulogu i tokom procesa osiguranja.