SRPSKI LEKARI SAGLASNI! Korona "kosi" ljude sa ovim simptomima
Gojaznost, dijabetes i kardiovaskularna oboljenja najveći su faktori rizika za fatalne posledice kod koronavirusa, upozoravaju lekari
Poražavajuća statistika pokazuje da je čak 60 odsto pacijenata koji su imali neku od ovih bolesti završilo na respiratoru i izgubilo bitku sa ovim opakim virusom. Da stvar bude gora, zbog ovih hroničnih oboljenja korona je kosila i veoma mlade osobe.
KADA ĆE OPASTI BROJ OBOLELIH U SRBIJI? Dr Kočović izneo najnovije informacije, podaci ohrabrujući (FOTO)
VELIKE VESTI ZA NAŠU ZEMLJU! Ruski stručnjaci odobrili prvu fazu proizvodnje Sputnjika na Torlaku
OVO NIJE OBIČAN GRIP! Dr Udovičić na konferenciji Kriznog štaba poručio: NEMAM LEPE VESTI
Na udaru mladi
Zamenik direktora Kliničkog centra u Nišu, prof. dr Radmilo Janković kaže da je od početka epidemije poznato da je najveći procenat ljudi koji su preminuli od koronavirusa imao neko hronično oboljenje.
- Ne bih se usudio da tvrdim tačno, ali sigurno je više od dve trećine pacijenata koji su preminuli u jedinicama intenzivne nege imalo pridruženo neki od navedenih komorbiditeta. Gojaznost je inače faktor rizika za nastanak mnogih oboljenja. Ono što je posebno problematično kod gojaznih pacijenata jeste otežana mehanika disanja i smanjen funkcionalni kapacitet pluća. Kombinacija ekstremne gojaznosti i teških upala pluća, koja se javljaju kod kovid infekcije, zahtevale su podršku respiratora. I, to se često se završavao fatalno. Nažalost, vrlo često i kod mladih osoba - upozorava prof. dr Janković i nastavlja:
- Probleme smo imali i kod zbrinjavanja inficiranih osoba koje su imale dijabetes, jer često ovi pacijenti imaju i bubrežnu slabost i koronarnu bolest, tako da se negativni efekti korone po različite organe samo povećavaju. Mi smo svakako primetili, iako obrađene podatke još nemamo, da je veliki procenat naših preminulih pacijenata imao prethodno dijagnostikovan dijabet - objašnjava on.
Strada srce
S njim je saglasan i kardiolog i pomoćnik direktora Instituta za kardiovaskularne bolesti "Dedinje" prof dr Nebojša Tasić.
- Kardiovaskularni bolesnici spadaju u najugroženiju grupu stanovništva kada je reč o koronavirusu. Ovaj virus jako brzo ulazi u organizam i pacijenti se od njega veoma brzo zaraze, a patogenost je izuzetno visoka jer koronavirus uništava pre svega ćelije plućnog tkiva. Tu je primarno oštećeno tkivo pluća, a pošto su srce i pluća usko vezani i ne mogu da funkcionišu jedno bez drugog, onda strada i srce, pogotovo ako je već oštećeno - napomenuo je prof. dr Tasić.
Faktori rizika za posledice korone
- gojaznost
- pridružene bolesti
- visoke vrednosti masnoća u krvi
- poremećena regulacija šećera
- srčana oboljenja