SVE TEČE PO PLANU: Evo koliko je do sad popisano građana Srbije
Za prvih deset dana oktobra u Srbiji je popisano više od 2,1 miliona građana naše zemlje, ističu predstavnici Republičkog zavoda za statistiku, koji navode da popis stanovništva, stanova i domaćinstava teče po planu i bez nepravilnosti na terenu.
Da bi dalji rad i prikupljanje podataka bili lakši i jednostavniji, rukovodstva Republičkog zavoda za statistiku i Pošte Srbije, dogovorili su se da u prikupljanju podataka na terenu u svojstvu popisivača učestvuju i zaposleni u Pošti.
KORONAVIRUS JE PROŠLOST? Jedna grupa ljudi je i dalje najugroženija, postoji opasnost od DRUGOG VIRUSA
NEVEROVATNO OTKRIĆE ARHEOLOGA: Ovaj naš grad skriva najveću pećinsku grobnicu u Evropi (FOTO)
DANAS JE MIHOLJDAN, PRAZNIK SVETOG KIRIJAKA OTŠELNIKA: Danas preskočite kućne poslove, za to postoji OZBILJAN razlog
Ova saradnja, kako je istaknuto, vrlo je značajna i zasnovana je na iskustvu i poznavanju teritorijalne pokrivenosti onih koji rade u Pošti Srbije. Popis će olakšati njihovo poznavanje lokalnih okolnosti u mestima gde žive i rade i posebno u udaljenim i teže pristupačnim naseljima i selima.
Inače, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog pokrenulo je juče i akciju "Svi mi zajedno činimo Srbiju", čiji je cilj ohrabrivanje nacionalnih manjina da učestvuju u popisu stanovništva i slobodno se izjasne o svojoj nacionalnoj pripadnosti. Ovu kampanju sprovode ministarstvo i 23 saveta nacionalnih manjina, a pripremljeni su TV i radijski spotovi, posteri i lifleti na jezicima u upotrebi za sve manjine u Srbiji.
Kada se nađu u nedoumici, ističu u Republičkom zavodu za statistiku, građani se obrate operaterima u info-centru 0800 444 005, pre svega ih zanima šta da učine ako kod kuće ne bude nikoga kada popisivač dođe. Pitaju i da li su u obavezi da pokažu lična dokumenta, kako će biti popisani članovi domaćinstva koji su na školovanju ili radu u drugom mestu, ko daje podatke za članove porodice koji žive u inostranstvu...
- Ukoliko popisivač nikoga ne zatekne kod kuće, doći će ponovo u nekom drugom terminu, a ako i tada ne zatekne nikoga ostaviće pisano obaveštenje o svom dolasku i informaciju da građani pozivom na besplatan broj info-centra mogu da stupe u kontakt sa popisivačem i dogovore još jedan termin popisivanja. Niko nije u obavezi da popisivaču daje na uvid lična dokumenta, zato što se podaci u popisu prikupljaju na osnovu izjave, ali kako bi proces popisivanja bio brži treba pripremiti neki od dokumenta sa JMBG-om, kako biste ovaj broj izdiktirali, ponavljaju službenici RZS već mnogo puta pomenute informacije.
- Sve osobe koje su privremeno odsutne iz svog domaćinstva, bilo da su na školovanju ili radu u drugom gradu, biće popisane u svom domaćinstvu, a podatke o njima daće prisutni članovi domaćinstva. U popisu se prikupljaju podaci i o članovima domaćinstva koji se u vreme popisa nalaze u inostranstvu, a podatke o odsutnim članova domaćinstva mogu da daju članovi njihove porodice u Srbiji.
Studenti i učenici koji su smešteni u studentskim i đačkim domovima i internatima biće popisani dva puta, kao privremeno prisutna lica u mestu u kojem se privremeno borave zbog školovanja, i u mestu u kojem živi njihova porodica, ističu u Republičkom statističkom zavodu.
Snežana Lakčević, pomoćnik direktora RZS zadužena za sektor društvene statistike, ističe da se građani Srbije popisuju na adresi gde zaista žive, bez obzira šta piše u njihovoj ličnoj karti. Time ujedno odgovara na pitanja brojnih podstanara, koji imaju dilemu da li treba da se popisuju u stanu ili kući koju rentiraju, ali i osoba koje žive na adresi različitoj od one koja im piše u ličnoj karti.
Ona dodaje da je, u izuzetnim slučajevima, popis moguće obaviti telefonom.
- Naša je obaveza da zaštitimo građane, ali i popisivače. S obzirom na to da pandemija virusa korona još uvek nije završena, a u populaciji kruže i sezonske infekcije, osobe koje imaju neku zaraznu bolest mogu da daju podatke popisivaču preko telefona. Svi naši popisivači imaju preporuku da prilikom ulaska u stan ili kuću nose zaštitne maske, a građani koji se plaše zaraze mogu da insistiraju na njenom nošenju, zaključuje naša sagovornica.