DANAS SLAVIMO SVETOG LAVRENTIJA: Pogledajte u nebo i izgovorite ove reči, uslišiće vam se molitva
Ako se pomolite uslišiće vam želju.
Prema predanju, ovaj svetac je porijeklom iz grada Albasete u Španiji i bio je učenik tadašnjeg arhiđakona Siksta.
Kada je poginuo papa Stefan, na njegovo mjesto je postavljen Sveti Sikst. Novi papa je bio rodom Atinjanin – prvo filozof, a kasnije hrišćanin. U to vrijeme rimski episkopi su ginuli jedan za drugim, tako da je postati episkop značilo i biti osuđen na smrt.
Car Dekije je bio riješen da uništi hrišćanstvo i papa Sikst je ubrzo izveden na sud sa svoja dva đakona Felikisimom i Agapitom. Kada su ih poveli u tamnicu Lavrentije se obratio učitelju: “Kuda ideš, oče, bez sina? Kuda, arhijereju, bez arhiđakona tvoga?”.
Papa ga je utješio prorekavši da će i on podnijeti za Hrista još veće muke, te da će kroz tri dana poći za njim. Tako i bi! Uhvativši ga, rimski perfekt mu je dao tri dana da preda crkveno blago, a on je vrijeme iskoristio razdjeljujući ga siromasima.
Kao rizničar i crkveni blagajnik prenio je sve crkvene dragocjenosti u dom neke udovice Kiriakije. Tom prilikom iscjelio je Kiriakiju od teške glavobolje dodirom ruku, a slijepcu Kriskentionu povratio je vid.
Bačen je u tamnicu i iscjelio je od sljepila nekog dugogodišnjeg čuvara Lukilija, a zatim ga je krstio. Vidjevši to, krstio se i tamničar Ipolit koji je kasnije i postradao za Hrista.
Pošto Lavrentije nije htio da se odrekne Hrista, štaviše savjetovao je cara Dekija da se odrekne lažnih bogova, osuđen je na udaranje kamenjem po licu i lancem sa oštrim zupcima po tijelu.
Neki vojnik Roman, prisutan mučenju, povjerovao je u Hrista i odmah je posječen.
Na kraju, stavili su Lavrentija nagog na gvozdenu kapiju i založili su vatru ispod njega. Pekao se na ognju, najsličnijem današnjem roštilju, sveti Lavrentije i molio i zahvaljivao Bogu, ujedno se i rugao caru zbog neznaboštva. Kada je predao svoju čistu i junačku dušu Bogu, njegovo tijelo uzeo je Ipolit i odnio ga prvo u dom Kiriakije, a posle i u jednu pećinu gdje ga je česno sahranio. Sveti Lavrentijekoga slave i katolici, protestanti i luterani, postradao je 258. godine.
Molitva svetom Lavrentiju
"Mučenik Tvoj Gospode, Lavrentije, u stradanju svome je primio nepropadljivi vijenac, od Tebe Boga našega, jer imajući pomoć Tvoju mučitelje pobijedi, a razori i nemoćnu drskost demona: Njegovim molitvama spasi duše naše"