U KOMŠIJSKIM ZEMLJAMA PALO 200 LITARA KIŠE - SVE ĆE TO DOĆI U SRBIJU? Postoji velika opasnost od poplava i uprkos prestanku padavina
Ove količine padavina u maju su uobičajene, ali jun je inače u Srbiji mesec s najvećom količinom padavina.
Nevreme i jaka kiša koji su pogodili Srbiju u sredu veče napravili su probleme u nekim delovima zemlje, poplavljene su ulice, kuće, automobili...
SRBIJI PRETE POPLAVE? Klimatolog upozorava: Situacija na rekama nije redovna, treba biti oprezan
KO KAŽE DA JE KAVALJERSTVO IZUMRLO?! Policajci iz Novog Sada oduševili celu naciju (VIDEO)
STRAVIČNE SCENE U SRBIJI NAKON POPLAVA U Novom Sadu ima povređenih, a u ovom mestu kuće su pod vodom (FOTO)
U Novom Sadu spasioci su izvlačili građane iz duboke vode na ulicama, u Zrenjaninu poplavljeni podrumi, posebno je teško bilo u Koceljevi, pa je, kako je rekao predsednik opštine Dušan Ilinčić, proglašena vanredna situacija na području šest naselja: Koceljeva, Svileuva, Batalage, Družetić, Subotica i Ljutice.
Opasnost od daljih poplava i uprkos prestanku padavina postoji jer je u Hrvatskoj i BiH palo preko 200 litara kiše po kvadratnom metru, onoliko koliko je palo 2014, kada je poplavljen Obrenovac, i Sava je nabujala, a njene pritoke poput Une su, što se kaže, udarile od brega do brega. Stručnjaci kažu da sva ta voda mora nekuda da ode, a Sava protiče kroz Srbiju. Narednih dana rašće kod nas vodostaji, verovatno neće plaviti, ali...
Prof. dr Vladimir Đurđević, klimatolog, kaže da, prema trenutnim prognozama, ne deluje da ćemo imati neke ozbiljnije poplave kao one 2014. godine, međutim, oprez je potreban:
- Sada nismo u situaciji koja je ekstremno kritična, ali RHMZ i sektor za vanredne situacije treba da prate situaciju s vodostajima. Opreznost treba da postoji jer su bile velike akumulacije padavina u Hrvatskoj i u BiH, tačnije, celim slivom Save su bile velike padavine. Ta voda nekuda mora da ode, proći će kroz Savu, koja protiče delom kroz Srbiju i u jednom trenutku ćemo imati viši vodostaj i u nekim mestima će to biti preko granica redovnih odbrana od poplava.
Kaže da su ove količine padavina u maju uobičajene, ali da je jun inače u Srbiji mesec s najvećom količinom padavina.
- Poslednjih godina se primećuje da se zbog promene klime taj maksimum padavina premešta iz juna u maj. Planeta je toplija za jedan stepen i zato u vazduhu imamo u proseku sedam odsto više vodene pare - ističe Đurđević i dodaje da je potrebno unaprediti sistem odbrane od poplava i unaprediti sistem gradskih odvodnih kanala za kišnicu, da ne bismo svako malo imali poplavljene ulice.
Prof. dr Jugoslav Nikolić, direktor RHMZ, za Kurir kaže da se prati situacija na Savi:
- Vrh talasa na Savi kod Šapca biće 21. maja, pri vodostaju 435 cm iznad granice redovne odbrane od poplava, ali daleko ispod vanredne odbrane od poplava. Na Kolubari sa pritokama u toku je talas bez većih problema i već kreće u opadanje. U Novom Sadu smo imali primer urbanih poplava, kada infrastruktura nije mogla da prihvati intenzivne padavine u kratkom roku.
Dejan Vladiković, hidrolog, kaže da za sada nema opasnosti od klizišta:
- Klizišta nastaju kad je vlažnost takva da nema konzistentnosti zemljišta, a toga sada nema, pa ni u Koceljevi, gde je najteže. Što se useva tiče, posle blage zime ljudi su se žalili na manjak padavina, pa ni ova količina neće praviti enormnu štetu.