UBITAČAN "DUO" - KORONA I GRIP: Flurona već kuca na vrata Srbije - pacijenti će imati poseban tretman
U Republici Srpskoj i Hrvatskoj zabeleženi su prvi slučajevi flurone, kombinacije gripa i virusa korona, pa je pitanje dana kada će se ovaj opasni "duo" pojaviti i u Srbiji.
Ukoliko se to dogodi, pacijenti će biti izolovani u bolnicama i dobiće posebne terapije jer je bitno lečiti obe bolesti kako ne bi došlo do teških komplikacija oboljenja.
OVAJ TALAS KORONE JE KAO CUNAMI, PRAVIMO OPASNU GREŠKU! Srpska doktorka upozorava: Omikron uopšte nije naivan
FENOMENALNE SLIKE OBELEŽILE BOŽIĆ U ČAČKU: Na ulice izašlo sve što ima bar dva točka, građani oduševljeni (FOTO)
KORONA BROJKE ČETVOROCIFRENE: Više od 7.000 novoobolelih, preminulo još 17 osoba (FOTO)
Problem je što je eksplodirao broj obolelih od kovida 19 i što će iz dana u dan rasti broj zaraženih, a ujedno su u cirkulaciji dva soja virusa gripa. Stručnjaci strahuju da bi veliki broj obolelih od korone i gripa mogao dodatno da preoptereti zdravstvene ustanove.
Profesor dr Aleksandra Knežević, sa Instituta za mikrobiologiju i imunologiju Medicinskog fakulteta u Beogradu, kaže za „Politiku” da stručnjaci na Institutu "Torlak" dobijaju uzorke za ispitivanje gripa, kao i da istovremeno rade ispitivanje istih uzoraka i na koronu.
– Do sada nije potvrđen slučaj flurone. Građane najviše buni to što imaju simptome korone, pa rade testove nekoliko puta i negativni su, a zapravo moraju da znaju da sada cirkulišu razni respiratorni virusi. Tu su grip, parainfluenca, adenovirusi… Ako nekoga malo boli grlo i kašlje bez povišene temperature, neka sačeka dan-dva da vidi kako se razvija situacija i ako krene visoka temperatura, onda treba da ide kod lekara. Ako neko kija i kašlje dva dana bez drugih simptoma i to prođe, onda ne mora da poseti doktora – naglašava dr Knežević.
Kako ističe infektolog profesor dr Žarko Ranković, vrlo je moguće da će se uskoro ovaj problem pojaviti i kod nas, mada je vrlo retko da osobu „pogode” dva takva virusa. Obično se kod virusnih bolesti dešava da jedan virus preovladava. Jedan je dominantan, kao što je sada slučaj s koronom, pa ispada kao da drugih infektivnih bolesti nema.
– Međutim, ako dođe do pojave flurone, jako je teško utvrditi da se radi o dve infekcije, jer se u klinikama ne radi svim pacijentima test na virus gripa. I kod pacijenata koji se jave zbog respiratornih simptoma u kovid ambulantu, i imaju pozitivan nalaz na koronu, oni bi bili beleženi kao kovid pacijenti i ne bi ih svrstavali u one s gripom. Teško bi se dokazalo da imaju i influencu. Iako imam radno iskustvo od 40 godina, ne bih se usudio da kažem sa sigurnošću da li neko ima grip ili kovid jer su simptomi obe bolesti slični, posebno kada je reč o omikron varijanti kovida 19. To su kijavica, glavobolja, kašalj, povišena temperatura, bol u mišićima. Ukoliko dođe do sudara dva virusa, posebno bi bili ugroženi stariji ljudi s hroničnim bolestima. Jedini izlaz je vakcinacija protiv obe bolesti – dodaje dr Ranković.