UDAR NA KUĆNI BUDŽET: Roditelji ZBOG MATURE svoje dece UPADAJU U DUGOVE
Podižu i kredite
Proslavu maturske večeri većina roditelja će finansirati kreditom, s obzirom na to da troškovi dostižu i po nekoliko desetina hiljada dinara.
Pročitajte i:
Retko su oni koji ovaj majsko-junski udar na kućni budžet uspeju da pokriju novcem iz šteka. Jer osim odeće, obuće i frizure, roditelji treba da odvoje izvesnu svotu i za pripremu za prijemni ispit, bez obzira na to da li je u pitanju upis u srednju školu ili na fakultet.
Za opremanje velikih maturanata treba izdovjiti najmanje 30.000 dinara i to ako se dete odluči za neku skromniju odevnu kombinaciju. Obuća košta od 4.000 dinara, a za elegantu torbicu treba dati najmanje 2.000 dinara. Tu je i nakit za koji bi trebalo izdvojiti bar 1.000 dinara.
Kada ste obukli maturantkinju, treba razmišljati i o njenom doterivanju. Za frizuru treba platiti između 1.500 i 4.000 dinara, dok šminka košta od 1.000 do 5.000 dinara. Pored toga, novac treba izdvojiti i za pedikir i manikir. Pa tako, roditelji za svoje princeze daju i do 100 evra.
Sa mladićima je stvar nešto jednostavnija, ali ne i nužno jeftinija. Za odelo treba izdvojiti od 10.000 do 50.000 dinara, koliko koštaju brendirani komadi. Košulje koštaju između 1.500 i 5.000 dinara, a cipele između 4.000 i 12.000 dinara.
Na redu su i troškovi restorana. U zavisnosti od lokala, cene se kreću od 5.000 do 8.000 dinara, koliko košta proslava u nekom od luksuznih beogradskih hotela. U ovu cenu uključeni su večera, koktel dobrodošlice, fotograf, muzika i plaćanje za profesore. Neretko ovde roditelj treba dodati novac za fotografije, dodatno piće kao i taksi.
LAŽNA DOKTORKA LEČILA DECU: Godinama radila u bolnici u Vršcu sa FALSIFIKOVANOM diplomom
Stihovi Cecine pesme biće izbačeni iz radne sveske za petake
Mali maturanti-manja briga
Mali maturanti jesu manja briga, ali ne i manji trošak od sto evra. Osim odevne kombinacije koja bi trebalo da bude jeftinija od one koju nose veliki maturanti, roditelji bi trebalo da očekuju slične troškove. Ipak, sama proslava maturske večeri je povoljnija jer se organizuje u školama ili restoranima sa prihvatljivijim cenama, a troškovi proslave iznose između 2.000 i 3.000 dinara.
Svemu ovome, prethodila je ipak priprema dece za polaganje mature. Mnogima rad u školi nije bio dovoljan za polaganje maturskog testa zbog čega su roditelji morali da odreše kesu za privatne časove. To ih je u proteklih nekoliko meseci koštalo i po dve prosečne plate.