ULICA U ČAČKU ĆE NOSITI IME BORE ĐORĐEVIĆA: "Njom će koračati nove generacije koje će pevati njegove pesme"
Prilikom posete i nastupa u Čačku, u martu prošle godine, u rodnom gradu rok legende Bore Đorđevića je pokrenuta inicijativa da se jedan trg u Gradskom parku nazove njegovim imenom.
Inače, taj park se nalazi preko puta zgrade u kojoj je odrastao u Ulici Veselina Milikića. Međutim, Bora nije s oduševljenjem prihvatio tu vest, ali je kroz osmeh prokomentarisao.
- To priznanje obično daju posthumno, a meni to posthumno ne znači mnogo, jer neću znati. Voleo bih da doživim tako nešto u Čačku. Doduše, imam nešto slično u beogradskom Zoološkom vrtu, tamo postoji staza koja se zove Borino sokače - izjavio je Bora prilikom svog poslednjeg nastupa u rodnom gradu.
Od ideje se tada odustalo, mada je grad bio spreman da finsnijski podrži takvu inicijativu Čačana.
Prema današnjoj izjavi Miluna Todorovića, gradonačelnika Čačka, Bora će uskoro u rodnom gradu dobiti ulicu koja će nositi njegovo ime. Koja gradska saobraćajnica je u pitanju, još nije odlučeno.
- Ulicu kojom će koračati i neke nove, buduće generacije, učeći stihove i tonove koji nikada neće izbledeti iz njihovih sećanja - naveo je gradonačelnik Milun Todorović.
Biografija Bore Čorbe
Borisav Bora Đorđević, rođen je 1. novembra 1952. godine u Čačku. Pre osnivanja Riblje Čorbe, bio je član muzičkih grupa Suncokret i Rani mraz. Bora Čorba je jedan od najpoznatijih muzičara na srpskoj i jugoslovenskoj rok sceni, sa velikim brojem obožavalaca, a takođe je upečatljiva i uticajna javna ličnost.
Godine 1972. u Ateljeu 212 učestvovao je u izvođenju rok opere "Isus Hrist Superstar", u kojoj su zapažene uloge imali Zlatko Pejaković, Zlatko Golubović, Azra Halilović i Branko Milićević.
Đorđević je u Beogradu pohađao Petu beogradsku gimnaziju, a potom upisao Pravni fakultet. Međutim, nakon dve godine je shvatio da pravna profesija nije za njega, pa je pokušao da upiše Fakultet dramskih umetnosti u Beogradu. Pošto nije primljen na glumu, upisao je pozorišnu organizaciju na FDU, ali nikada nije diplomirao.
Dana 15. avgusta 1978. osnovao je grupu Riblja Čorba, koja je postala veoma popularna u roku od nekoliko meseci. Međutim, popularnost grupe je takođe doprinela Borinom alkoholizmu, što je, u kombinaciji sa provokativnim društveno-orijentisanim pesmama, učinilo Đorđevića jednom od najkontroverznijih ličnosti na muzičkoj sceni Jugoslavije. Nakon izdanja albuma "Koza nostra" 1990. godine, bio je optužen za "vređanje radničke klase Jugoslavije", ali su optužbe kasnije odbačene.
Tokom svoje karijere, Bora je imao mnoge kontroverze, naročito zbog svojih političkih stavova i provokativnih pesama. Njegova pesma "Baba Jula" iz albuma „Njihovi dani“ izazvala je velike polemike, a sam Bora je tvrdio da su zbog nje Miloševići naručili njegovo ubistvo. Tokom 1990-ih, Đorđević je bio javna ličnost sa jasno izraženim političkim stavovima, podržavajući srpske vojnike tokom građanskog rata u bivšoj Jugoslaviji, ali kasnije se okrenuo protiv režima Slobodana Miloševića.
Bora je takođe bio aktivan u politici kao član Gradskog odbora DSS-a u Beogradu i kao savetnik ministra kulture u Vladi Srbije 2004. godine, ali je ubrzo podneo ostavku zbog svojih izjava o novinarima.
Na privatnom planu, Bora Đorđević je bio dva puta oženjen. Prvi brak sa Draganom Đorđević završio se sporazumnim razvodom 2007. godine, a tragična smrt njegove bivše supruge Dragane kasnije te godine ostavila je dubok trag. Drugi brak sa Aleksandrom, koja je bila značajno mlađa od njega, takođe se završio razvodom posle četiri godine.
Bora Đorđević ostaje jedna od najprepoznatljivijih figura na muzičkoj sceni Balkana, a njegova karijera, kao i život, obeleženi su dinamikom, kontroverzama i stalnim traganjima za umetničkim izrazom.