USPEH SRBIJE NA DOHVAT RUKE! Svako od nas je neophodna karika za pobedu: Samo na ovaj način virus ne može da opstane!
Procenjuje se, kaže, na osnovu dosadašnjih istraživanja, da je taj stepen kolektivnog imunitet između 65 i 70 odsto
U Srbiji je mnogo povoljnija epidemiološka situaciju i beleži se pad učestalosti oboljevanja, tako da su praktično od danas mogući stručni skupovi u zatvorenim prostorijama do 100 učesnika, uz poštovanje svih epidemioloških mera - razmak između učesnika od najmanje dva metra i našenje maski, uz često provetravanje prostorija.
OD MESIJEVOG I RONALDOVOG DRESA SA MOZZARTOVIH AUKCIJA - 2,4 MILIONA DINARA „PARA GAVRILO“!
OD NAREDNOG MESECA BIĆE DOZVOLJENO ORGANIZOVANJE SVADBI! Kisić istakla od čega zavisi ova odluka
DA LI STIŽE UNIVERZALNA VAKCINA KOJA ĆE IMATI TRAJNI EFEKAT? Naši doktori o tome koliko je to moguće ostvariti
To je rekla ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i članica Kriznog štaba Darija Kisić Tepavčević.
Ona je navela da će za frizere biti manje rigorozne mere nego za neke druge zatvorene prostorije, a koje u frizerskim salonima sada podrazumevajuju minimum četiri kvadratna metra po osobi koja je prisutna u prostoru, umesto dosadašnjih devet kvadratnih metara.
Na pitanje koliko smo blizu organizovanju svadba, koncerata, festivala i matura, s obzirom na najave Kriznog štaba takve mogućnosti od 21. juna uz ispunjenje određenih uslova, Kisić Tepavčević kaže da to zavisi isključivo od nas i navodi da ukoliko se nastavi ovakav trend vakcinacije u našoj zemlji, to će se sigurno odraziti na dalji pad učestalosti oboljevanja.
- Povećanje obuhvata vakcinacijom, posledično smanjenje učestalosti obolevanja će nas sigurno dovesti do toga da već u toku narednog meseca možemo ponovo da uživamo i u takvoj vrsti okupljanja - rekla je Kisić Tepavčević.
Na pitanje koliko smo blizu kolektivnom imunitetu, ministarka je navela da što je veći stepen kolektivnog imuniteta, to je nepovoljnija sredina za virus i manja je verovatnoća da pronađe osobu koja je osetljiva.
Procenjuje se, kaže, na osnovu dosadašnjih istraživanja, da je taj stepen kolektivnog imunitet između 65 i 70 odsto.
- Što je viši stepen kolektivnog imuniteta to je nepovoljnija sredina za virus i praktično kada bismo se vakcinisali svi mi koji možemo da primimo vakcinu, to bi bilo toliko nepovoljno za virus da ne bi imao gde da opstane i on bi nestao - rekla je Kisić Tepavčević.
Navela je da je na nama da iskoristimo priliku što su nam vakcine dostupne i na dohvat ruke i da se vakcinišemo jer, kaže, svako od nas predstavlja neophodnu kariku u borbi protiv virusa.
Kisić Tepavčević je rekla da je procenat vakcinacije različit u različitim delovima Srbije, da se u Beogradu približavamo na oko 50 odsto vakcinisanih, a da je među najstarijom populacijom u glavnom gradu i oko 80 odsto.
- Nesumnjivo nam je uspeh na dohvat ruke - poručila je Kisić Tepavčević.