Uvodi se zabrana pušenja i na otvorenom prostoru? Uskoro konačna odluka
Ministri zdravstva država članica EU preporučili su danas da se zabrana pušenja proširi i na neke otvorene prostore, poput igrališta, zabavnih parkova, autobuskih i železničkih stanica.
Ministri država EU usvojili su revidiranu preporuku o životnoj sredini bez duvanskog dima i aerosola.
Kako je zdravstvo u nadležnosti država članica, EU ne može da uvodi zabrane, pa se zato odlučuje na neobvezne preporuke kako bi podstakla poželjno ponašanje.
Na koje prostore se odnosi preporuka?
Preporuka uključuje i elektronske cigarete i grejane duvanske proizvode, koji su poslednjih godina sve popularniji među mladim ljudima.
Preporuka se odnosi na javna igrališta, zabavne parkove, bazene, stanice javnog autobuskog i železničkog prevoza, prostore zdravstvenih i obrazovnih ustanova na otvorenom kao i javne zgrade.
Cilj nove preporuke je bolja zaštita ljudi, posebno dece i mladih od izloženosti pasivnom pušenju i zagađenju. Takođe namera je da se obeshrabri upotreba tradicionalnih duvanskih proizvoda i novih proizvoda kako bi se mladi odvratili od pušenja i zavisnosti od nikotina.
Cilj je "generacija bez duvana"
Cilj je takođe da se dođe do "generacije bez duvana" do 2040. godine, kao što je utvrđeno u evropskom planu za borbu protiv raka.
Komisija, koja je u septembru ove godine predložila reviziju preporuke iz 2009, ističe da je izloženost pasivnom pušenju veliki zdravstveni rizik, koji uključuje rak pluća kao i hronične respiratorne i kardiovaskularne bolesti.
Prema nekim procenama, oko 9 posto svih obolelih i više od 2 posto umrlih od kardiovaskularnih bolesti u Evropi žrtve su izloženosti pasivnom pušenju.
Rizik od razvoja bolesti srca za nepušače koji su kod kuće ili na radnom mestu izloženi pasivnom pušenju veći je za 25-30 posto.
Pasivno pušenje takođe može za nepušače da poveća i ukupni rizik od obolevanja od raka za do 16 posto, navodi Komisija.
Izvor: EUpravo Zato