KONFERENCIJA KRIZNOG ŠTABA: Svaki pacijent je individua, NA UDARU MLADI! Kažnjavanje je KRAJNJA MERA
Pratite uživo najnovije informacije o stanju sa epidemijom korona virusa u Srbiji
Podsetimo, ministar zdravlja Zlatibor Lončar organizovao je danas neformalni sastanak sa zdravstvenim radnicima kovid bolnica KBC Zvezdara i Opšte bolnice Pančevo, a svi zajedno su apelovali na građane da poštujući mere zaštite pomognu onima koji svakodnevno rade u crvenim zonama, na prvim linijima fronta u borbi protiv virusa korona i u teškim uslovima bore se za zdravlje i život svakog pacijenta.
Kapaciteti kovid centra KBC Zvezdara su preko 400 kreveta, a za tri meseca i više, kako je ispričala pulmolog i jedan od koordinatora kovid bolnice u toj zdravstvenoj ustanovi Nataša Petrović Stanojević, kroz tu bolnicu prošlo je 2.100 pacijenata obolelih od kovida.
Kažnjavanje - krajnja mera
- Preventivne mere stalno ističemo, kao i da je mnogo nepoznanice. preventivne mere su i te kako značajne i efikasne. Kaznena politika nije popularna, lično ne mislim da je efikasna, ali to jeste kranja instanca u nameri da se što više sprovode preventivne mere. Ne mogu da shvatim da bi se neko pridržavao mera da ne plati kaznu, a ne da ostane zdrav i zaštiti svoju porodicu. To je krajnja instanca i verujem da nam neće biti potrebna. Postali smo svi odgovorni, a maske su postale deo naše garderobe. Mnogi građani i na otvorenom nose maske - istakla je doktorka Kisić Tepavčević i dodala da brojevi najbolje govore o tome kako smo se i na koji način pridržavali mera.
- Brojevi nam govore da preventivne mere donose rezultat i da moramo tako da nastavimo - rekla je dr Kisić Tepavčević.
Ugrožena su i deca
- U KBC Dragiša Mišović trenutno je zbrinuto 9 dece, a na GAK-u je 6 pozitivnih trudnica, u KC Niš stari deo 6 dece, opšta bolnica u Šapcu 3 dece, a dobra vest jeste da su sva deca u stabilnom stanju i imaju blažu kliničku sliku - rekla je dr Darija.
Podela pacijanata po uzrastu:
0-9 godina - 2 odsto
10-19 godina - 3,2 odsto
20-29 godina - 13,8 odsto
30-39 godina - 19,8 odsto
40-49 godina - 19,85 odsto
50-59 godina - 17,3 odsto
60-69 godina - 13,6 odsto
70-79 godina - 7,9 odsto
80-89 godina - 2,9 odsto
90+ godina - 0,3 odsto
Svaki pacijent je individua za sebe
- Stalno napominjemo da se osobe hospitalizuju zbog težine kliničke slike, bez obira na to da li imaju PCR test ili ne. Znamo da je u Beogradu zbog teškog stanja, bez PCR testa, bilo hospitalizovano čak 40 odsto. Dobijali su zbog teške slike terapiju za koronu - rekla je zamenica direktorke Instituta Batut Darija Kisić Tepavčević.
- U ovom sada naletu korone uočili smo da pacijenti imaju puno težu kliničku sliku. Kod ovih pacijenata dolazilo je do mnogih komplikacija koje su uslovljena zarazom korona virusom. Dolazi do komplikacija, popuštanja funkcije bubrega, funkcije srce…. U određenim slučajevima terapija zahteva i korišćenje kortikosteroida. Svaki pacijent je individua za sebe - dodala je dr Edita Stakić.
Sednica Skupštine nije ugrožena
- Želela bih da ukažem da kada se god boravi u zatvorenom prostoru da mora da se organizuje sprovođenje svioh mera koja će da onemoguće prenošenje infekcije. Kako god da se skupovi organizuju, na otvorenom prostoru se zna, ali kada su u pitanju sastanci na kojem je boravak u zatvorenom prostoru neminovan, suština je da svi moraju da se pridržavaju mera - istakla je dokrotka Darija i dodala:
- Situacija sa početka epidemije i par meseci nakon toga se razlikuje, ali se moraju uzeti u obzir i drugi parameteri, kao što je održavanje minimalnog stepena aktivnosti za funkcionisanje države - odgovora je dr Kisić Tepavčević.
Gojaznost problem
Kada je reč o udruženim bolestima, doktorka je istakla da je propratan problem kada se javi i korona, gojaznost, budući da mpogu doći brojne komplikacije koje mogu da otežaju lečenje korona virusa.
- Definitivno imamo realnost - gojaznost je udružena sa pojavom kovid - 19 infekcije. Moramo lečiti takve pacijente i uzeti u obzir da je takvim osobama potrebna pomoć - istakla je prof. dr Edita Stakić.
Pričala je i o proširenju kapaciteta u Vojvodini:
- U KBC Vojvodine je hospitalizovano 312 pacijenta. S obzirom na to da je zabeležen rapidan broj obolelih, KBC Vojvodina je bio primoran da svoje kapacitete proširi - rekla je prof. dr Edita Stakić.
Manji broj pacijenata na respiratoru
Ohrabrujući podaci, više testiranih manje inficiranih i umrlih u utorak 28. jula. Manji broj pacijenata na respiratoru.
Poslednji podaci Ministarstva zdravlja pokazuju da se na respiratorima u bolnicama širom Srbije nalazi 156 pacijenata.
Dr Kisić Tepavčević je dodala da je od početka epidemije ukupno preminulo 551 pacijenata.
Najnovije informacije o broju preminulih i broju novoobolelih
U poslednja 24 sata u Srbiji je na korona virus testirano 9.817 osoba, njih 379 bilo je pozitivno na testu, a nažalost preminulo je osam lica.
Podsetimo, tužna vest danas je stigla iz Niša gde je žena koja se nalazila na respiratorima preminula posle porođaja. Srećom, velikim trudom lekari su uspeli da spasu dečaka teškog tek 920 grama.