KONFERENCIJA KRIZNOG ŠTABA: Mere će dugo biti deo naše svakodnevnice, upozorenje za MLAĐU POPULACIJU
Najnovije informacije o korona virusu u Srbiji
Na redovnoj konferenciji obratili su se doktorka Darija Kisić tepavčević i VMA potpukovnik docent dr Ivo Udovičić
Podsetimo, ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je danas da bi uskoro trebalo da počnu radovi na rekonstrukciji nekadašnje Klinike za plućne bolesti u Knez Selu kod Niša koja će, kako je najavljeno, biti pretvorena u kovid bolnicu koja će imati između 400 i 500 kreveta.
Najveća smrtnost u Novom pazaru od COVID-19 virusa
- Novi Pazar jeste grad sa najvećim mortalitetom i letalitetom kada je u pitanju kovid-19. Nisam upoznata sa tačnim detaljima za ovu godinu u odnosu na prošlu, ali ta analiza će se raditi za sve regione naše zemlje. U Pazaru imamo najveći broj umrlih u odnosu na broj stanovnika i broj testova - istakla je doktorka Darija.
O relaksaciji mera
- Mere će dugo da budu deo naše svakodnevnice. To moramo prihvatiti, da nam budu deo naše rutine i kada nam ne budu u sklopu obaveza, već da shvatimo da je to nešto najbolje što možemo da učinimo za sebe i svoju porodicu - istakla je Darija Kisić Tepavčević.
Povećanje broja obolelih je na području grada Aleksinca, preduzete su mere predostrožnosti. Ovo jesu povoljniji indikatori, ali ne smemo se opustiti ni u kom slučaju.
Kako funkcioniše respirator
- Ja sam anesteziolog i ja ću vam to najbolje objasniti. Kada neko ima blažu sliku, a zahteva potporu, vi mu date običnu masku gde se reguliše protok od oko 15 litara. Kada su teži slučajevi, tih 15 litara nisu dovoljni. Ako nemamo respiratore, taj pacijent ne može da preživi. Sledeći korak je da se prevede u respiratorni centar, gde će dobiti podršku respiratora. Najlakši oblik je haj flou kamile, tad imate protok od 60-70 litara. Ako ni to nije dovoljno, onda se odlučujemo na ful flou neinvazivnu podršku. Ali, ono što je efikasnije, najefikasnije je ful fejs maska. Celo lice pokrijete, a jedan deo je povezan sa respiratorom i on diše. Ako se odvoji od respiratora, umre. Vi morate da date dovoljan pritisak pod maskom, da vazduh ne može da curi, i mi određujemo pozitivan pritisak, koji se određuje na osnovu kliničke slike. Određujemo i procenat kiseonika, koji ide od 25 do 100 odsto. Ta neinvazivna respiracija ima stotine kombinacija. A kada ni to ne pomaže, ni 100 odsto kiseonik, ni maska, onda pacijenta moramo relaksirati i staviti mu tubu u dušnik, i mišićni rad umiriti, da umesto njega diše aparat. To je najteži deo. Kada do toga dođe, njegove šanse da preživi su minimalne. To nije naša statistika, to je svetska statistika - istakao je VMA potpukovnik docent dr Ivo Udovičić.
Epidemiološka situacija se prividno smiruje
Pukovnik Ivo Udovičić izjavio je da danas imamo manje pacijenata, više otpuštamo nego što primamo. Danas 85 pacijenata, od čega je 12 u jedinici intenzivne nege. On je dodao da mlađa populacija koja izlazi mora obratiti pažnju na svoje ponašanje, kako ne bi dolazilo do širenja korona virusa.
Kako je napomenula doktorka Kisić Tepavčević, najteža situacija je još uvek u Beogradu. Ali, kako je istakla sve mere predustrožnosti su preduzete, a situacija se polako prividno smiruje.
- Generalno se svuda smiruje, sa tendencijom pada. Imamo gradova gde je dosta povoljnija situacija. Na području Leskovca, jedan pozitivni slučaj. U Tutinu nijedan. Takođe, na području Valjeva je jedan pozitivan. Smederevo, Čačak, Požarevac - sve su to gradovi u kojima nismo videli nijedan pozitivan slučaj.
Najnovije informacije o broju obolelih i preminulih od korone
U poslednja 24 sata na virus korona testirano je 8.804 osoba, pozitivna je 321, a preminulo je sedam osoba. Na respiratorima se trenutno nalazi 150 osoba.
Do 15 časova u Republici Srbiji testirane su ukupno 659.548 osobe koje su ispunjavale kriterijume definicije slučaja.
Prema poslednjim podacima Ministarstva zdravlja, na respiratorima u bolnicama širom zemlje nalaze se 150 osobe.
U poslednja 24 časa preminulo je 7 osoba od koronavirusa. Ukupan broj preminulih od početka epidemije je 565.