KONFERENCIJA KRIZNOG ŠTABA: "Mi u narednom periodu imamo samo jednu jedinu važnu utakmicu, onu sa koronom" (VIDEO)
Sednica Kriznog štaba o novim podacima korona virusa u Srbiji i merama koje se sprovode.
Nakon primećenog porasta broja novoobolelih u Srbiji sve su češće sednice Kriznog štaba na kojima se apeluje na poštovanje mera, na kojima se sve više komentariše o merama koje se sprovode, o uvođenju novih, ali i sankcionisanju i pooštravanju sprovođenja mera koje su već donete.
SRPSKI GRAD NA PUTU DA PONOVO POSTANE NAJVEĆE ŽARIŠTE: Da li će se ponoviti prolećni scenario?
REŠENA DILEMA! OVO SU NAJEFIKASNIJE MASKE: Srpska farmaceutkinja rešila nedoumicu
"KBC BEŽANIJSKA KOSA IMA DOVOLJNO MESTA ZA OBOLELE": Javljaju se i reinficirani pacijenti, imaju blage simptome
U poslednja 24 sata u Srbiji je na korona virus testirano je 8.209 ljudi, od tog broja je bilo 579 pozitivno. Preminule su 3 osobe.
Na respiratoru su 24 pacijenta. Do sada je preminula 786 osoba.
- U Kragujevcu registrovano 40 pozitivnih, Novi Sad 18, Trstenik 15, Niš 13, Bor 11 zaraženih, ostali gradovi imaju manje od 10 slučaja korone - rekla je dr Kisić.
- Pripremili smo i spisak obolelih po gradovima, ali veći deo zaraženih dolazi sa teritorije Beograda - navodi dr Kisić.
- Većina gradova i praktično sve opštine u poslednjih nedelju dana imaju makar po jedan slučaj korone, što znači da širom naše zemlje imamo makar po jedan slučaj zaraze - rekla je dr Kisić.
- Kada gledamo analizu kroz sve starosne grupe, do 60 godina starosti svima je bila potrebna dodatna nega - rekla je dr Kisić.
- Trenutno u bolnici 155 pacijenata u KBC Bežanijska kosa, većina njih ima lakšu kliničku sliku i brzo se oporavlja, danas smo otpustili 12 pacijenata, to je ukratko situacija u KBC Bežanijska kosa - navodi dr Drašković.
Pitanja novinara
Na pitanje koje grupe su najrizničnije, i kako da se ponašaju oni koji ne znaju da nose virus, a ugrožavaju ostale, kako pacijente tako i građane.
- Ovaj virus ima blage oblike ispoljavanja, ili ih nema uopšte, na jednu pozitivnu osobu ide 5 do 10 odsto onih koji su zaraženi a ne znaju da nose zarazu - rekla je dr Kisić.
- Kada su u pitanju rizična ponašanja, osobe koje su pod najvećim rizikom su mlađi i stariji, rizično ponašanje je svako ponašanje koje nije u skladu sa donetim merama. Uzor treba da nam budu najmlađi sugrađani koji se najodgovornije ponašaju, kao i deca koja idu u škole, savesno i odgovorno poštuju mere i sporadično se virus prenosi među njima. Niko od nas nije zaštićen, svako od nas koji ne poštujemo mere možemo dovesti sebe do zaražavanja - odgovorila je dr Kisić.
- U junu mesecu i julu, mi smo postali kovid bolnica, pacijenti iz naše bolnice bili su sa kliničkom slikom koji su brzo dolazili do respiratora. Međutim, sada su brojke visoke, ali hospitalizacija pacijenata i odlazak na respiratore sada je znatno niži, i to je ono što je ohrabrujuće, što imamo manje slučaja koji reaguju brzo što se širenje virusa tiče i onih koji ne reaguju na terapiju - rekla je dr Drašković.
- Poslednjih dana, od broja laboratorijskih slučaja, svaki dan smo u plusu za 20 do 40 bolničkih kreveta. Više pacijenata je primljeno nego što je otpušteno iz bolnice - rekla je dr Kisić Tepavčević.
- Najveća noćna mora svakog zdravstvenog radnika jeste da ne može da pruži pomoć onome kome je pomoć najneophodnija, tako da nam je pre svega bio prioritet da delujemo preventivno na početku, da sprečimo, da izvučemo epidemijsku krivu te su u tom momentu bile donete takve mere kako bi sačuvali naše najstarije sugrađane i u tome smo i uspeli. Sada imamo nove testove, nove mere, nove laboratorije... Čitav svet se tako pripremao, pa smo i mi u tom momentu, kao i čitav svet čekali kolektivni imunitet, međutim u mnogim segmentima pa i do danas virus nas iznenađuje i samo još jednom pokazuje da su mere tada bile neophodne i moralo je biti tako kako bi sačuvali naše građane - rekla je dr Kisić Tepavčević.
Na pitanje koje je objašnjenje za veliki broj novozaraženih i najmanji procenat pacijenata sa lakšom kliničkom slikom, kako se ta pojava objašnjava i da li može doći do promene na gore, dr Kisić odgovara.
- Ono što je sigurno, bez obzira na stepen kolektivnog imuniteta, mnogo smo zaštićenije nego ranije - rekla je dr Kisić.
- 15 odsto zaraženih je hospitalizovano, međutim, u jednoj fazi epidemija u našoj zemlji širila se jako brzo, ali sada se taj koncept promenio. Jeste sada nešto manji procenat hospitalizacije nego ranije, manje je i onih koji imaju tešku kliničku sliku - rekla je dr Kisić.
Na pitanje da li će se Krizni štab složiti da se odobri publika na utakmicama sa ograničenim brojem.
- Mi u narednom periodu imamo jedinu važnu utakmicu, jedinu utakmicu na kojoj moramo da pobedimo a to je borba za životom. Mere se nisu poštovale, krivca da tražimo nećemo, ali mere se nisu poštovale. Čak su se i karte prodavale onlajn, to se ismevalo, ali mi smo vodili računa o svakom segmentu i mere se nisu poštovale, sada imamo samo jednu utakmicu, a to je borba za život - rekla je dr Kisić.
- Ni tada nije bilo dozvoljeno da veliki broj prisustvuje utakmicama, pa neće ni sada uz ograničen broj publike. Kada dođe do poboljšanja epidemiološke situacije, možda će tada biti dopušteno da se utakmice održavaju uz publiku. Bolje da se sada strpimo da bi posle mogli da živimo kao što smo živeli pre ovoga - rekla je dr Kisić Tepavčević za kraj konferencije.