Konferencija Kriznog štaba: Dr Darija - Srbija je u prelomnom trenutku, neophodno je poštovati mere
Pratite uživo najnovije informacije
U poslednja 24 sata u Srbiji je na korona virus testirano 9.560 osoba, pozitivno je bilo njih 411, dok je nažalost preminulo devet lica.
Prema poslednjim podacima Ministarstva zdravlja na respiratorima u bolnicama širom Srbije se nalazi 171 pacijent.
Kako je tokom današnjeg dana obelodanio ministar zdravlja Zlatibor Lončar, više od 42 odsto novozaraženih je u Beogradu, a prilično teška situacija je i u Kragujevcu, Novom Sadu, Kraljevu, Čačku...
U Srbiji je bilo ponovnog zaražavanja
Kako kaže dr Kisić, postoje i slučajevi osoba koje su imale koronavirus pa su ponovo inficirane.
Dr Kisić je rekla da je ono što sigurno značajno utiče na influenciju virusa jeste kolektivni imunitet.
- Virus bez obzira koliko može da opstane u spoljnoj sredini, jedino u nama može da opstane, ukoliko nema pojedinca koji će mu omogućiti opstanak on nestaje. Zato je bitan kolektivni imunitet, ali je on trenutno još uvek daleko - rekla je dr Kisić.
Korišćenje plazme u lečenju
Kako kaže profesor Sforcan, u KC Zvezdara koriste i plazmu od pacijenata koji su preležali koronu, i dodaje da je lečenje veoma uspešno kao i da su rezultati bolji nego kod onih koji nisu. Dodaje da ne može svaki pacijent ni da dobije plazmu, da to određuje klinička slika.
Dr Svorcan je rekao da oni ne leče rezultat, već ukoliko se pojavi pacijent sa očiglednim parametrima da je zaražen, biće lečen kao što se leče i pozitivni pacijeniti. Dodaje da se ti pacijenti hospitalizuju i leče onako kako treba.
- Trenutno pacijenti dolaze sa jasnom kliničkom slikom i čekanje rezultata ne znači mnogo. Ima i slučajeva da je pacijent negativan, ali sa terapijom koju dajemo svima bude izlečen i bude dobro - rekao je dr Svorcan, i dodaje da pacijenta leče na osnovu kliničke slike i snimka pluća.
Posledice kod asimptomatskih slučajeva
- Što se tiče asimptomatskih nosioca bolesti i potencijalnih posledica koje te osobe mogu da dobiju, tu ima dosta nepoznanica. Po pravilu je to vezano sa manjom infektivnom dozom, lakšom kliničkom slikom tako da je kod tih osoba, istraživanja su pokazala, manja verovatnoća različitih komplikacija i različitih sekvela nakon preležane bolesti - rekla je dr Kisić na konferenciji.
- Mi o asimptomatskim nosiocima znamo najmanje. Zato što su neprepoznati, mnogi od nas su možda u ovoj sali bili asimptomatski nosioci. Ja ne znam da li sam pričala sa jednom osobom koja se nije ponadala da nije možda ona preležala virus, da to i ne zna i da možda ima imunitet.
Kada govorimo o ledenom bregu, mi sada vidimo samo onaj vrh iznad vode, a ono što je ispod je nama velika nepoznanica.
- Doktorka je rekla da su asimptomatski slučajevi jako bitni jer mogu nesvesno da šire infekciju, ali opet postoji i pozitivan aspekat svega toga jer oni nama grade kolektivni imunitet.
Profesor Sforcan je rekao da je kratko vreme da bi se moglo znati da li pacijenti koji su asimptomatski preležali infekciju imaju neke posledice.
Da li je gubitak čula mirisa i ukusa jedini razlog za testiranje?
Kada su u pitanju osobe koje od simptoma imaju jedino gubitak čula mirisa i ukua i odluka o njihovom testiranju dr Kisić Tepavčević je rekla:
- Videli smo do sada da kovid 19 ima širok spektar simptoma kojima se ispoljava. Ni jedan od tih simptoma nije isključivo vezan za kovid 19. Kada je u pitanju odluka lekara da li neki pacijent treba da se testira, on se bazira na epidemiološkoj anamnezi, kliničkog pregleda, rezultata laboratorijske analize i snimka pluća. Dakle, vrlo je moguće da neko od nas ima simptome koronavirusa, a da nije pozitivan.
Doktorka je rekla da to jeste jedan značajan pokazatelj, ali da se odluka o testiranju donosi u zavisnosti od drugih parametara
Lek za koronu
Dr Kisić je rekla da lek protiv virusa još uvek ne postoji, kao i da se trenutno sprovodi više istraživanja sa nekim sredstvima koji su pokazali uspeh i kod drugih bolesti.
- Čudotvorni lek za virus čekamo lekovima i decenijama. Ali se nadamo da će u skorije vreme da se otkrije nešto što će da uspori virus i da utiče klinički tok - rekla je dr Kisić.
Korona virus se prenosi i vazduhom
Sanja Glišić iz Istraživačkog tima Instituta Vinča, kao i grupe za statističke podatke o virusu, rekla je da oni svaki dan pišu izveštaje u okviru radne grupe ministarstva Prosvete.
Ona je saopštila da su naučnici Insituta Vinča došli do saznanja da se virus Covid 19 može preneti i aerosolno, odnosno vazduhom. Do takvog načina zaražavanja dolazi tako što se kapljice virusa zadržavaju u vazduhu i da je najbolja prevencija nošenje maski.
Kako kaže, rađeno je i istraživanje u Hong Kongu, i na sirijskom zlatnom hrčku dokazali su da se infekcija može smanjiti upotrebom hirurških maski, i dodaje da se najviše prenos zaustavlja ukoliko inficirana osoba nosi masku.
- Inficirani koji su imali manje teškoće i bolje su podneli virus, bili su oni koji su nosili maske - rekla je Glišić.
Doktorka Darija Kisić Tepavčević je rekla su preminule tri osobe ženskog pola i šest osoba muškog pola.
Petar Sforcan je objasno kakva je situacija u KBC Zvezdara, rekao je da je nešto bolja situacija nego što je bilo prošlih dana. 17 pacijenata je na respiratorima, a 11 pacijenata na intenzivnoj nezi na mehaničkoj ventilaciji. Iako je broj pacijenata u ovoj ustanovi manji, Sforcan je rekao da je klinička slika osoba koje moraju da se hospitalizuju i dalje teška. Sforcan je rekao da je u KBC Zvezdara 9 zaposlenih zaraženo korona virusom.
- Kada je u pitanju epidemiološka situacija na teritoriji zemlje možemo da vidimo da imamo prilično stabilne borjeve laboratorijski testiranih i pozitivnih slučajeva - rekla je dr Kisić Tepavčević. Ona je dodala da je sve manji broj zahteva za hospitalizacijom. Rekla je i da se sada nalazimo u prelomnom trenutku kada se očekuje da epidemiološka kriva krene silaznim tokom.
Doktorka je rekla i da je dobar pokazatelj to što je u toku poslednja 24h na teritoriji grada Niša testirano 117 osoba od kojih je samo jedna osoba bila pozitivna.